Δευτέρα, 20 Φεβρουαρίου 2023 16:34

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. 90-73: Τρίτη σερί ήττα στην Πάτρα

Την ήττα με σκορ 90-73 από την Παναχαϊκή γνώρισε χθες στην Πάτρα η Καλαμάτα B.C. σε ένα δυνατό ματς, με ένταση και ολιγόλεπτη διακοπή.

Η μεσσηνιακή ομάδα, παρότι αγωνίστηκε χωρίς τους Μπαλή και Καλογερόπουλο, πάλεψε και το σκορ ξέφυγε στην τελευταία περίοδο.
Οι γηπεδούχοι είχαν χτίσει βέβαια διψήφια διαφορά στο ημίχρονο, αλλά η Καλαμάτα B.C. επέστρεψε στο ματς, χωρίς όμως να αποφύγει την ήττα.
Αυτό ήταν το τρίτο σερί αρνητικό αποτέλεσμα μετά από αυτά με Προμηθέα, επίσης στην Πάτρα και Παλαίμονα Κορίνθου στην Τέντα.
Στον αντίποδα η Παναχαϊκή πήρε μια σημαντική νίκη που την κρατά ζωντανή στη μάχη για την είσοδο στα πλέι οφ ανόδου. Η Καλαμάτα Β.C, είναι δεδομένο ότι θα βρίσκεται στα πλέι άουτ και θα παλέψει για την παραμονή.
Διαιτητές: Αναστασόπουλος, Αλεξόπουλος.
Δεκάλεπτα: 30-15, 45-35, 61-54, 90-73.
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Καλλίγας): Γκόβας 17 (4), Γιαννούτσος 5 (1), Νικολάου 26, Μαναβόπουλος 15, Τριπολίδης 4, Μπίρμπας 9, Βουρνάς 5, Λυμπερέας 6, Βανδώρος 3 (1), Σταμούλης, Αργυρόπουλος.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C.(Νώντας): Οικονομίδης 9, Μπάκας 13, Περρωτής 10, Καραβάνας 11 (3), Παπαντωνίου 9, Μαργέλης 2, Διαμαντόπουλος 13 (2), Μανωλάκης 6.