Τρίτη, 28 Μάρτιος 2023 12:07

ΜΠΑΣΚΕΤ ΛΥΚΕΙΩΝ: Αποκλείστηκε το 4ο ΓΕΛ Καλαμάτας

Μετά από δύο προκρίσεις, το 4ο ΓΕΛ Καλαμάτας γνώρισε χθες στο Ναύπλιο την ήττα με σκορ 63-58 από το 2ο ΓΕΛ Ναυπλίου και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του πανελληνίου πρωταθλήματος μπάσκετ λυκείων.

Η πρωταθλήτρια ομάδα της Μεσσηνίας είχε νικήσει στις προηγούμενες φάσεις το ιδιωτικό λύκειο Homo Edukantus από την Κόρινθο και το ΓΕΛ Μεγαλόπολης.

Κόντρα στο 2ο ΓΕΛ Ναυπλίου δεν ξεκίνησε καλά το ματς και βρέθηκε να χάνει με 12-3, στη συνέχεια ανέβηκε και μείωσε σε 13-9, ενώ στο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ με 6 πόντους (32-26).
Το 4ο ΓΕΛ Καλαμάτας στην τρίτη περίοδο έφερε το ματς στα ίσα (38-38), αλλά στο φινάλε της περιόδου έχανε με τρεις πόντους (48-45). Το ματς ήταν ντέρμπι και 25 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 60-58. Ο Μαρλαντής αστόχησε στην επίθεση και το Ναύπλιο από τη γραμμή των βολών σφράγισε τη νίκη.
Κορυφαίος του 4ου ΓΕΛ Καλαμάτας ο Μπαλόπουλος με 30 πόντους.
Αρχηγός της μεσσηνιακής αποστολής στο Ναύπλιο ήταν ο γυμναστής Χρήστος Μπένος, μέλος της οργανωτικής επιτροπής των αγώνων, ενώ την αποστολή συνόδευσαν οι γυμνάστριες του 4ου ΓΕΛ Καλαμάτας Μαριάννα Τηράσκη και Χριστίνα Πουλή.
4ο ΓΕΛ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Παπαθωμόπουλος): Μαρλαντής 7 (1), Μπαλόπουλος 30 (5), Χαντζής 8, Τσακαλάκος 3 (1), Μπεκυράς 8 (2), Πλεματιάς 2, Τζοβάρας 2, Μπίρος, Α. Τσακαλάκος, Γεωργουδιός, Ρουντζούνης.