Τετάρτη, 08 Οκτώβριος 2014 14:34

ΜΠΑΣΚΕΤ: Αφιέρωμα στην Α2 Ανδρών 2014-15

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)
ΜΠΑΣΚΕΤ: Αφιέρωμα στην Α2 Ανδρών 2014-15

Εναρκτήριο τζάμπολ της αγωνιστικής περιόδου 2014-15 στην Α2 ανδρών στο μπάσκετ το ερχόμενο Σάββατο (11/10), με τις 14 ομάδες να παίρνουν θέση, ενώ στις 9 Μαΐου 2015, μετά από 26 αγωνιστικές, «πέφτει η αυλαία» όταν και θα γίνει γνωστός ο πρωταθλητής και η δεύτερη ομάδα που θα ανέβει στην Α1, καθώς και οι τρεις ομάδες που υποβιβάζονται.

 

Ισχυρός θα παρουσιαστεί φέτος στο δεύτερο τη τάξει ελληνικό πρωτάθλημα μπάσκετ ο Αρκαδικός, με τον τεχνικό του, Γιάννη Καστρίτση, να προσθέτει αρκετούς παίκτες από τον Κόροιβο Αμαλιάδας (Καρύδας, Νοέας), μετά την άνοδο της ομάδας της Ηλειας στην Α1. Ο Νίκος Χατζής και Αβραάμ Καλλινικίδης είναι οι πλέον γνωστοί καθώς προέρχονται από την Α1. Την άνοδο έχει ως στόχο η 3η του περυσινού πρωταθλήματος Α2, Καβάλα, που μετά την εξασφάλιση πιστοποιητικού συμμετοχής του Πανιωνίου από την ΕΕΑ δεν κατάφερε να συμμετάσχει φέτος στα «μεγάλα σαλόνια». Η ομάδα του Γιάννη Τζήμα ενισχύθηκε με τους Βαγγέλη Καράμπουλα (από ΑΕΚ), Τάσο Χαρισμίδη, ενώ παρέμειναν οι Καραποστόλου, Τότσιος, Αγγελακόπουλος, Κατσαρές και Καλαμπάκας. Το τέταρτο πέρυσι Ψυχικό συνεχίζει με τον ίδιο προπονητή, τον Γιώργο Ρεμεντέλα, ο οποίος το είχε οδηγήσει και στην Α2. Παρελθόν αποτελεί ο πρώτος σκόρερ της κατηγορίας, Νίκος Πέττας, αλλά και οι Πέτρουλας, Κολώκας. Νέα πρόσωπα στο Ψυχικό είναι οι Θωμάς Νίκου, Νταμίρ Λάτοβιτς, Άρης Κορωνίδης, Αντώνης Μάντζαρης, Γιάννης Δημάκος και Νίκος Μαντζιώρης, ενώ έμεινε ο Νίκος Παπανικολάου. Ο Φώτης Τακιανός παρέμεινε στην τεχνική ηγεσία του ΟΦΗ, έφερε στην Κρήτη τον Βασίλη Κιτσούλη, τον Γιάννη Λιανό από τον Απόλλωνα Πατρών και τον Άλεν Τρεπάλοβατς. Για 5η διαδοχική χρονιά στην Α2 με προπονητή τον Χρήστο Σερέλη, το Λαύριο αποχαιρέτησε τον Γιάννη Κακιούζη (Κύμη) και τον Σάββα Μανούσο. Στο Λαύριο μετακόμισαν οι Μπρόζος, Μπένας και Δανάς, ενώ σταθερές αξίες είναι οι Σάκης Γιαννακόπουλος και Βαγγέλης Σακελλαρίου. Ηρακλής, Παγκράτι (αποχώρησε ο Φώτης Βασιλόπουλος) και Φίλιππος Βέροιας έχουν στόχο τη... γρήγορη παραμονή, ενώ πέντε ομάδες είναι οι... νέοι στην Α2 φέτος εν συγκρίσει με πέρυσι: ο Ηλυσιακός (υποβάστηκε από την Α1), την τεχνική ηγεσία του οποίου ανέλαβε ο έμπειρος Κώστας Σορώτος. Από τον 1ο όμιλο της Β΄ εθνικής εξασφάλισαν την άνοδο ο πρώτος Αετός και ο δεύτερος Εθνικός, που στα μπαράζ επικράτησε της 2ης του Β΄ ομίλου Λιβαδειάς. Στην Α2 αγωνίζεται φέτος η 1η του 2ου ομίλου Δόξα Λευκάδας, ενώ παρούσα θα είναι και η Λιβαδειά, καθώς ήταν η πρώτη επιλαχούσα μετά την αδυναμία συμμετοχής στην Α2 του Ικάρου Χαλκίδας, που υποβιβάστηκε από την Α1 και φέτος θ' αγωνιστεί στη Β΄ εθνική.

Από φέτος, κάθε ομάδα στην Α2 ανδρών στο μπάσκετ υποχρεούται να δηλώνει δύο αθλητές κάτω των 20 στο φύλλο αγώνα, με υποχρεωτική μάλιστα συμμετοχή στις αναμετρήσεις, μετά την τροποποίηση της σχετικής προκήρυξης. Στη σχετική ανακοίνωση της ΕΟΚ ξεκαθαρίζεται: «Σε περίπτωση που καταστρατηγηθεί αυτή η διάταξη, το παράπτωμα χαρακτηρίζεται ως «αντικανονική συμμετοχή αθλητή-τριας» με όποιες κυρώσεις προβλέπει ο κανονισμός της ΕΟΚ».

Το ερχόμενο Σάββατο (11/10, 17:00) διεξάγονται και οι επτά αναμετρήσεις της πρεμιέρας του φετινού πρωταθλήματος. Η Καβάλα αγωνίζεται στην έδρα του νεοφώτιστου Αετού, ενώ στη Λευκάδα για τον αγώνα με τη Δόξα θα ταξιδέψει η αποστολή του Αρκαδικού. Εκτός έδρας αρχίζει το «ταξίδι» του στην Α2 και ο Ηλυσιακός, με αντίπαλο τον Ερμή Λαγκαδά στα περίχωρα της Θεσσαλονίκης. Το Ψυχικό φιλοξενεί το Παγκράτι, ενώ η Λιβαδειά στην πρώτη συμμετοχή της στο πρωτάθλημα της Α2 δεν θα έχει στο πλευρό της τον κόσμο της (κεκλεισμένων των θυρών) κόντρα στον Ηρακλή. Τέλος, στο Ηράκλειο της Κρήτης, ο ΟΦΗ υποδέχεται τον Φίλιππο Βέροιας.

 

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΠΡΕΜΙΕΡΑΣ ΤΗΣ Α2 ΑΝΔΡΩΝ 2014-15

Α2 ΑΝΔΡΩΝ 

1η Αγωνιστική (11/10/2014)  

Σάββατο, 11 Οκτωβρίου

ΓΗΠΕΔΟ            ΩΡΑ            ΑΓΩΝΑΣ                            ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ (Κομισάριοι)

Βαρδινογιάννειο  17:00  ΟΦΗ-Φίλιππος Βέροιας       Πανταζής-Συμεωνίδης-Δεληγιαννίδης (Κουρκουνάκης)

Λαγκαδά          17:00  Ερμής Λαγκαδά-Ηλυσιακός    Μπήτης-Ξενικάκης-Παγώνης (Παραλικίδης)

Στρέφη           17:00  Αετός-Καβάλα               Παντελίδης-Βαρδάλος-Τσώνος (Ντάβαρης)

Λαυρίου          17:00  Λαύριο-Εθνικός             Καλδίρης-Τσώνος-Διμπινούδης (Άκελ)

Λευκάδας         17:00  Δόξα Λευκάδας-Αρκαδικός    Πουρσανίδης-Ταρενίδης-Τζίμα (Παπαδόπουλος)

Λιβαδειάς          17:00  Λιβαδειά-Ηρακλής           Ανδρικόπουλος-Μπίκας-Καραβίτης (Χριστοδούλου) - κεκλεισμένων θυρών

Ψυχικού          17:00  Ψυχικό-Παγκράτι            Σκούτας-Παπαθανασίου-Καλογερόπουλος (Ελευθεριάδης)

 

ΤΑ ΡΟΣΤΕΡ ΤΩΝ 14 ΟΜΑΔΩΝ ΤΗΣ Α2 ΑΝΔΡΩΝ

 

ΑΕΤΟΣ

ΟΝΟΜΑ                ΗΛΙΚΙΑ        ΥΨΟΣ

Γιάννης Μητσάκης              32          1.84

Γιάννης Κουκουνιάς            22          2.00

Κώστας Μπασδέκης              23          1.95

Νίκος Κόκκαλης                29          1.98

Δημήτρης Βαρνάβας             20          2.05

Βαγγέλης Μόρφης               29          1.95

Παύλος Τοπάλης                27          2.01

Βασίλης Μιχόπουλος            30          1.95

Γιάννης Ροδοστόγλου           31          1.96

Αλέκος Πέτρουλας              36          2.02

Σάββας Τζουγκαράκης           28          2.08

Χρήστος Ξύδης                 19          1.93

Γιάννης Θεοδωράκος            20          1.88

Προπονητής: Κώστας Παπαμάρκος

 

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ

ΟΝΟΜΑ                ΗΛΙΚΙΑ        ΥΨΟΣ

Γιάννης Καραμαλέγκος          20          1.92

Γιάννης Θανόπουλος            23          1.95

Πέτρος Νοέας                  27          2.04

Γιώργος Κωνσταντίνου          20          1.90

Σάκης Καρύδας                 35          1.85

Γιώργος Κοψαύτης              32          1.92

Νίκος Χατζής                  38          1.96

Κωνσταντίνος Μάλλιος          22          1.83

Σταμάτης Αναστασάκης          23          2.06

Κώστας Εζόμο                  25          2.01

Άκης Καλλινικίδης             37          1.97

Στέφαν Τζόρτζεβιτς            25          2.05

Προπονητής: Γιάννης Καστρίτης

 

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ

ΟΝΟΜΑ                ΗΛΙΚΙΑ        ΥΨΟΣ

Γιάννης Κυριακόπουλος         35          1.85

Μπάμπης Μουρατίδης            27          1.88

Πέτρος Αργυρός                17          1.85

Γιώργος Αποστολίδης           30          2.00

Κανέλλος Γαρμπής              22          1.87

Νάτζι Χίμπερτ                 24          1.97

Πάρης Μάρτζος                 29          1.97

Κέβιν Αρώνης                  22          1.90

Βαγγέλης Σκλάβος              37          2.02

Δημήτρης Καραδολάμης          27          2.04

Γιώργος Αναγνωστόπουλος       34          2.07

Φίλιππος Συμεωνίδης           34          2.04

Βασίλης Βαγενάς               34          2.02

Θεοδόσης Μπέσκας              18          1.90

Προπονητής: Γιώργος Ζαφειρούδης

 

ΕΘΝΙΚΟΣ

ΟΝΟΜΑ                ΗΛΙΚΙΑ        ΥΨΟΣ

Γιάννης Αναγνωστόπουλος       20          2.06

Γιάννης Βαβάτσικος            24          2.01

Ανδρόνικος Γκιζόγιαννης       31          2.02

Φώτης Ζούμπος                 21          1.90

Αλέξανδρος Καρυπίδης          25          1.93

Γιώργος Κουκάς                29          1.81

Κώστας Μαχαίρας               30          2.05

Τάσος Μούκας                  27          1.90

Γιώργος Παπαδιονυσίου         20          1.87

Σταύρος Ραδίτσας              19          1.93

Κώστας Τζιάλλας               31          2.07

Θοδωρής Τσιότρας              27          1.90

Νίκος Ψυλέας                  34          1.98

Προπονητής: Τζίμης Κουστένης 

 

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ

ΟΝΟΜΑ                ΗΛΙΚΙΑ        ΥΨΟΣ

Γιάννης Καϊκλής               30          1.88

Γιώργος Ελευθεριάδης          18          1.89

Λευτέρης Ακεψιμαΐδης          29          1.90

Φίλιππος Καλογιαννίδης        20          1.92

Πασχάλης Βενετίδης            18          1.88

Γκόραν Βουτσίτσεβιτς          24          1.95

Δημήτρης Σαμαράς              24          1.94

Μπάμπης Παρίτσης              29          1.99

Τάσος Μαυροκεφαλίδης          20          2.00

Αργύρης Σιώπης                22          2.04

Σταμάτης Μπένας               28          2.06

Τάσος Πιλκούδης               18          2.06

Σάββας Μανούσος               29          2.08

Προπονητής: Στάθης Καμαράκης

 

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ

ΟΝΟΜΑ                ΗΛΙΚΙΑ        ΥΨΟΣ

 

Νίκος Τσιώκος                 23          2.06

Δημήτρης Λεγκίκας             19          2.05

Βαγγέλης Δρόσος               21          2.00

Κωνσταντίνος Ζώρζος           18          1.88

Γιάννης Τζιβελέκας            18          1.80

Τάσος Καρτέρης                21          1.88

Τάκης Νικολακόπουλος          20          2.00

Κώστας Φακοπουλίδης           19          1.92

Λάμπρος Βλάχος                21          2.00

Δημήτρης Κακλαμανάκης         20          2.05

Γιάννης Αναγνωστάκης          20          1.92

Κώστας Κακαργιάς              21          1.92

Ανδριανός Περδικάρης          22          2.04

Νίκος Χαραλάμπης              18          1.95

Προπονητής: Κώστας Σορώτος 

 

ΗΡΑΚΛΗΣ

ΟΝΟΜΑ                ΗΛΙΚΙΑ        ΥΨΟΣ

Ευθύμης Κοθράς                33          1.93

Σάββας Χρυσόπουλος            25          1.95

Δημήτρης Δέσπος               38          2.09

Γιάννης Καραγκιολίδης         25          1.95

Θοδωρής Ονάσογλου             27          1.90

Απόστολος Αποστολίδης         22          1.90

Αλέξανδρος Μήτσιαλος          20          2.01

Θωμάς Αράπης                  21          1.90

Γιώργος Γαρέζος               19          1.96

Αλέξανδρος Σταματογιάννης     17          2.02

Χρήστος Χατζόπουλος           18          2.00

Δημήτρης Ταραμάς              18          1.95

Αντώνης Μιχάλογλου            26          2.05

Ευάγγελος Γκαϊταντζής         19          2.01

Προπονητής: Γιώργος Κυρούδης 

 

ΚΑΒΑΛΑ

ΟΝΟΜΑ                ΗΛΙΚΙΑ        ΥΨΟΣ

Μπόγιαν Κρστέβσκι             24          2.06

Σταύρος Κουμλέλης             30          2.00

Κώστας Τότσιος                36          1.89

Δημήτρης Καλαμπάκας           25          2.02

Νίκος Κατσαρές                31          1.85

Βαγγέλης Καράμπουλας          33          2.00

Βασίλης Αγγελακόπουλος        35          2.03

Νίκος Παπαρέγκας              20          1.98

Σωκράτης Γκέλιος              19          2.00

Τάσος Χαρισμίδης              33          2.03

Πέτρος Βελισσαρίου            21          1.93

Δημήτρης Καλαϊτζίδης          29          1.95

Σωτήρης Καραποστόλου          36          1.94

Προπονητής: Γιάννης Τζήμας 

 

ΛΑΥΡΙΟ

ΟΝΟΜΑ                ΗΛΙΚΙΑ        ΥΨΟΣ

Δημήτρης Μπένος               29          2.04

Γιώργος Μπρόζος               27          2.00

Χρήστος Χασάπης               19          1.88

Παναγιώτης Τσίρος             31          1.82

Γιώργος Μουρίκης              24          2.04

Βαγγέλης Σακελλαρίου          25          1.95

Σάκης Γιαννακόπουλος          31          1.97

Φίλιππος Κεσκινίδης           20          1.91

Μιχάλης Περράκης              28          2.06

Γιώργος Δανάς                 23          1.83

Γιώργος Ψωμαδέρης             33          1.90

Φαίδων Παγώνης                29          1.97

Προπονητής: Χρήστος Σερέλης

 

ΛΙΒΑΔΕΙΑ

ΟΝΟΜΑ                ΗΛΙΚΙΑ        ΥΨΟΣ

Γιώργος Τερματζίδης           31          1.95

Μίλος Σάκοτα                  30          2.05

Σάκης Βεσκούκης               34          1.96

Θανάσης Ιωακειμίδης           23          1.87

Κώστας Σταύρου                24          1.95

Σωτήρης Μαράντος              21          1.98

Ιβάν Βουκαντίνοφ              33          1.93

Δημήτρης Γιανναλέτσος         29          2.00

Κώστας Σταμάτης               24          1.84

Τάσος Δημητριάδης             31          2.04

Ντονάλντο Χατζαλάρι           -             -

Κώστας Λιόντος                -             -

Δημήτρης Ματζιώρης

Προπονητής: Νίκος Οικονόμου

 

ΟΦΗ

ΟΝΟΜΑ                ΗΛΙΚΙΑ              ΥΨΟΣ

Άλεν Τρεπάλοβατς              29          2.15

Γιάννης Λιανός                29          2.02

Γιώργος Μαυρογιάννης          22          1.92

Νίκος Στυλιανού               26          1.98

Στέλιος Χάλαρης               22          2.04

Γιάννης Σταμπουλής            24          2.02

Βασίλης Κιτσούλης             31          2.02

Αντώνης Σκλήβας               19          2.03

Νίκος Μποχωρίδης              25          1.89

Χριστόφορος Ραζής             25          1.94

Δημήτρης Ζερβουδάκης          16          1,82

Γιούσι Κυρίτσης               20          1.87

Προπονητής: Φώτης Τακιανός

 

ΠΑΓΚΡΑΤΙ

ΟΝΟΜΑ                     ΗΛΙΚΙΑ              ΥΨΟΣ

Χρήστος Λάκκας                23          1.87

Μάτζ Κοβάσεβιτς               24          1.90

Κώστας Δέδες                  28          1.85

Άλκης Παππάς                  25          1.85

Σωκράτης Ψαρόπουλος           22          1.91

Κώστας Παπαντωνάκος           23          2.02

Αλέξης Ράπτης                 33          2.00

Άλφα Ντιαλό                   22          2.10

Τόλης Κουτρούλιας             38          2.03

Γιαννούλης Χατζηνικόλας       19          1.96

Άγγελος Καραΐνδρος            21          1.86

Βασίλης Φωτεινάκης            18          1.95

Λευτέρης Κριτσωτάκης          18          2.00

Προπονητής: Ντίνος Καλαμπάκος

 

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ

ΟΝΟΜΑ                ΗΛΙΚΙΑ        ΥΨΟΣ

Τριαντάφυλλος Πεταλωτής       21          1.97

Τάσος Τραϊανός                27          1.96

Απόλλων Δεληγιώργης           21          1.92

Χάρης Πλιούκας                25          1.97

Σωτήρης Γκιουλέκας            35          2.02

Τάσος Κασαμπαλής              30          2.08

Σταύρος Αργύρης               25          2.00

Γιώργος Τριχόπουλος           27          1.93

Ραφαήλ Πεχλιβάνος             17          2.05

Σπύρος Λευκαδίτης             25          2.03

Γιώργος Σιδηρόπουλος          18          1.90

Μάρτινς Αμπέλε                24          2.11

Προπονητής: Δημήτρης Γκίμας 

 

ΨΥΧΙΚΟ

ΟΝΟΜΑ                ΗΛΙΚΙΑ        ΥΨΟΣ

Θωμάς Νίκου                   34          1.85

Ντίνος Αχής                   28          1.85

Νίκος Περσίδης                19          1.98

Νικόλας Παπανικολάου          29          2.05

Γιώργος Σκάνδαλος             18          1.88

Αντώνης Μάντζαρης             28          1.97

Άρης Κορωνίδης                32          1.88

Απόστολος Ναούμης             21          1.98

Νταμίρ Λάτοβιτς               34          2.04

Νίκος Ματζιώρης               31          2.00

Σπύρος Πάνου                  22          2.06

Κυριάκος Τεχλικίδης           21          1.94

ΑΠΕ-ΜΠΕ

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ