Δευτέρα, 22 Μάιος 2023 12:02

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ: Μια νίκη μακριά από τον τελικό ο Σπαρτιατικός

Μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη ματς, ο Σπαρτιατικός νίκησε με 108-99 στην παράταση το Γύθειο και απέχει πλέον μια νίκη από τον τελικό των πλέι οφ στην Α1 κατηγορία μπάσκετ της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.

Εκεί όπου βρίσκεται από την Τετάρτη ο Γ.Σ. Γαργαλιάνων, που νίκησε εύκολα τον Πολύβιο και έκανε το 3-0 στις νίκες (οι ομάδες μεταφέρουν τα αποτελέσματα της κανονικής σεζόν).

Το ζευγάρι Σπαρτιατικός - Γύθειο ξεκίνησε με το σκορ στο 1-1 και έτσι ο Σπαρτιατικός με τη νίκη του στον πρώτο ημιτελικό έκανε το 2-1 και έχει το προβάδισμα. Ο δεύτερος ημιτελικός θα διεξαχθεί αυτή την Τετάρτη στις 8 μ.μ. στο Κλειστό της Αρεόπολης. Το Γύθειο θέλει τη νίκη για να ισοφαρίσει τη σειρά σε 2-2 και να έχουμε και τρίτο παιχνίδι την Κυριακή στη Σπάρτη. Με διπλό ο Σπαρτιατικός θα περάσει στον τελικό. Οποιος και να προκριθεί πάντως, θα είναι αουτσάιντερ, καθώς ο Γ.Σ. Γαργαλιάνων έχει κερδίσει όλα τα παιχνίδια στη κανονική σεζόν και έτσι οι τελικοί θα ξεκινήσουν με το σκορ 2-0 υπέρ της μεσσηνιακής ομάδας.
Οσον αφορά τον ημιτελικό του Σπαρτιατικού με το Γύθειο, που έγινε την περασμένη Πέμπτη, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 13 και 15 πόντους διαφορά στο πρώτο και τρίτο δεκάλεπτο (+10 στο ημίχρονο), αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στην τελευταία περίοδο σε 99-99 και να στείλουν το ματς στην παράταση. Εκεί ο Σπαρτιατικός πέτυχε εννέα πόντους και το Γύθειο έμεινε δίχως πόντο και μοιραία ηττήθηκε.
Διαιτητές: Ρίζος, Δούβρης
Δεκάλεπτα: 20-33, 39-49, 60-75, 99-99, παράταση 108-99
ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ (Σκιαδάς): Γκιόκας 30 (7), Μπάχα 19 (3), Μπόγρης 17 (1), Φιλιππόπουλος 17 (1), Γκαναβιάς 11, Κοντογιώργης 5, Γκλέκας 4 (1), Δανούσης 3 (1), Σταθάκος 2, Καλλιάνης.
ΓΥΘΕΙΟ (Παπαδάκος): Φραγκιάς 25 (3), Παπαδάκος 22 (4), Μπουκουβάλας 20, Μ. Καραβασίλης 12 (2), Μπατσάκης 11 (2), Μπουζέτος 6, Μπραίμης 2, Αποστολάκος 1, Αναγνωστάκος.