Παρασκευή, 26 Μάιος 2023 11:15

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ: Στους τελικούς των πλέι οφ ο Σπαρτιατικός

Οπως στη Σπάρτη, έτσι και στην Αρεόπολη, ο Σπαρτιατικός λύγισε στην παράταση την αντίσταση του Γυθείου με σκορ 64-59 (56-56 ο κανονικός αγώνας) και προκρίθηκε στους τελικούς των πλέι οφ της Α1 κατηγορίας μπάσκετ της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, όπου θα αντιμετωπίσει τον Γ.Σ. Γαργαλιάνων.

Ο Σπαρτιατικός έκανε την Τετάρτη το 3-1 στις νίκες (οι ομάδες μετέφεραν τα αποτελέσματα της κανονικής σεζόν), με τη σειρά να ξεκινά από το 1-1, έχοντας κερδίσει δύο συνεχόμενες φορές το Γύθειο, που ήθελε μόνο νίκη προχθές για να στείλει τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι το Σάββατο στη Σπάρτη. Στον πρώτο ημιτελικό ο Σπαρτιατικός νίκησε στο έξτρα πεντάλεπτο με 108-99 και ενώ το Γύθειο είχε προβάδισμα 15 πόντων στην τρίτη περίοδο και προχθές χρειάστηκε και πάλι η παράταση για να αναδειχθεί νικητής.

Εκεί οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν 8 πόντους και το Γύθειο μόλις τρεις (με σουτ τριών πόντων από τον Φραγκιά).
Για τους φιλοξενούμενους σκόραραν στην παράταση οι Γκιόκας και Δανούσης (από ένα τρίποντο) και ο Κοντογιώργης.

Αύριο το πρώτο ματς στους Γαργαλιάνους

Στους τελικούς, που αρχίζουν αύριο, ο Σπαρτιατικός ξεκινά πάντως από μειονεκτική θέση, καθώς ο Γ.Σ. Γαργαλιάνων έχει “προίκα” το 2-0 της κανονικής σεζόν και το πλεονέκτημα έδρας. Κάτι που σημαίνει ότι με νίκη του Γ.Σ. Γαργαλιάνων στην έδρα του, (6.30 μ.μ.) η μεσσηνιακή ομάδα θα κατακτήσει τον τίτλο και την άνοδο.
Διαιτητές:Τσιμπούρης, Δούβρης
Δεκάλεπτα:19-9, 35-29, 40-49, 56-56, 59-64
ΓΥΘΕΙΟ (Μπουζέτος): Φραγκιάς 19 (5), Μπραίμης 14, Μιχ. Καραβασίλης 8 (1), Μπουκουβάλας 8, Μπουζέτος 6, Αναγνωστάκος 4.
ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ (Σκιαδάς): Γκλέκας 18 (4), Μπάχα 13 (3), Δανούσης 11 (2), Γκιόκας 11 (1), Γκαναβιάς 6, Μπόγρης 2, Κοντογιώργης 2, Σπυράκος 1, Καλλιάνης.