Δευτέρα, 04 Δεκεμβρίου 2023 11:25

Τρίτη σερί νίκη για Γ.Σ. Γαργαλιάνων, 76-66 τον Αργοναύτη

Μετά την Δόξα Πύρρου Αρτας και τα Ιωάννινα ΣΚ, ήταν η... σειρά του Αργοναύτη να ηττηθεί χθες από τον Γ.Σ. Γαργαλιάνων.

Η μεσσηνιακή ομάδα πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη και δεύτερη στο σπίτι της, με την οποία έφθασε τους 11 βαθμούς και φιγουράρει στην 4η θέση του 1ου ομίλου της National League 2, μαζί με την Παναχαϊκή. Η Παναχαϊκή είναι ο επόμενος αντίπαλος του Γ.Σ. Γαργαλιάνων, που αν και νεοφώτιστος, κάνει εξαιρετική πορεία, μετρώντας τέσσερις νίκες σε εφτά αγωνιστικές.
Στο χθεσινό ματς με τον Αργοναύτη, η ομάδα του Αντώνη Κούτρη έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά τριών πόντων (17-14) και ανεβάζοντας στη συνέχεια απόδοση έφθασε στο +14 στο ημίχρονο (36-22).
Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως είχε πολλά προβλήματα στην άμυνα με συνέπεια όχι μόνο να μειωθεί η διαφορά, αλλά ο Αργοναύτης να περάσει και μπροστά στο σκορ (50-54). Στην τέταρτη περίοδο, ωστόσο, ο Γ.Σ. Γαργαλιάνων συνήλθε και με επιμέρους σκορ 28-12, κέρδισε και με διψήφια διαφορά (76-66).
Δεκάλεπτα: 17-14, 36-22, 50-54, 76-66
Διαιτητές: Καψιώχας, Περδετζόγλου, Βαγγάλης
Γ.Σ. ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ (A. Κούτρης): Σίμοβιτς 17(2), Σκλήβας 16, Γιαννακόπουλος 10, Γιαννόπουλος Δ. 10, Παπουτσής, Λαζαρίδης 17(4), Κυριακόπουλος 2, Κλεφτάκης, Μπουκουβάλας 4, Τσαγκάρης.
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΝΕΑΣ ΚΙΟΥ (Αθ. Μιχαλόπουλος): Λυμπερέας 4, Κωνσταντίνου 9(3), Ρούζιος 6(2), Παλλαδινός 13, Δανίκας 5, Μιχόπουλος, Πρεδάρης 13(3), Μιχαλόπουλος Μ. 3, Κατσένης 9(1), Οικονόμου, Κύρκος, Φλεβάρης 4.