Δευτέρα, 12 Φεβρουαρίου 2024 12:23

Γ.Σ. ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014 78-89: Λύγισε απέναντι στον πρωτοπόρο

Δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στο σπουδαίο διπλό της της Αχαγιάς ο Γ.Σ. Γαργαλιάνων στο χθεσινό ματς με τον Προμηθέα 2014…

Η Πατρινή ομάδα έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από το κατάμεστο Κλειστό των Γαργαλιάνων, επικρατώντας με 89-78 και συνεχίζει στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με την Αχαγιά έχοντας και ένα ματς λιγότερο.
Η Τριφυλιακή ομάδα προερχόταν από δύο σερί νίκες, όμως ο Προμηθέας εμφανίστηκε πιο έτοιμος για ένα τέτοιο ντέρμπι και έχοντας τρομερή ευστοχία στα τρίποντα πήρε το διπλό στους Γαργαλιάνους.
Η Πατρινή ομάδα είχε 12 εύστοχα τρίποντα, με τον Πλώτα να πετυχαίνει έξι και να είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 24 πόντους.
Από την άλλη η ομάδα του Αντώνη Κούτρη τα περίμενε όλα από τον Αλέξα Σίμοβιτς, που σημείωσε 37 πόντους, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος του.
Οι φιλοξενούμενοι πήραν μια φορά 8-10 πόντων από το ξεκίνημα, έκλεισαν το ημίχρονο στο +9 και στο δεύτερο ο ΓΣΓ παρά την προσπάθεια που κατέβαλε, δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο ματς.
Να σημειωθεί πως έξι λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης υπήρξε ένταση με οπαδούς του Γ.Σ. Γαργαλιάνων και οι διαιτητές ζήτησαν την εκκένωση του γηπέδου για να συνεχιστεί το ματς.
Πράγματι το γήπεδο άδειασε σε λίγα λεπτά και η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε δίχως προβλήματα. Η ομάδα των Γαργαλιάνων πάντως έμεινε με πολλά παράπονα από τη διαιτητική τριάδα.
Δεκάλεπτα: 14-23, 34-43, 62-69, 78-89
Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι Παπαγεωργίου, Βαγγάλης και Αλεξόπουλος.
Γ.Σ. ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ (Κούτρης): Κλεφτάκης 1, Λαζαρίδης 5, Γιαννόπουλος, Σίμοβιτς 37 (2), Κυριακόπουλος 3, Γιαννακόπουλος 5 (1), Παπουτσής 5, Σκλήβας 11 (1), Μπουκουβάλας 4, Γαβρίλης 7.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014 (Σκροπολίθας): Χρονόπουλος 11, Σοϊλεμετζίδης 2, Μπαζινάς 6 (1), Γοργότσης 6, Παπαδόπουλος, Πρέκας, Αδαμόπουλος 15 (1), Πλώτας 24 (6), Χριστοφοράτος, Βλάσσης 15 (3), Λάγιος 5, Βασιλείου 5(1).

NATIONAL LEAGUE 2 - 1ος όμιλος