Δευτέρα, 26 Φεβρουαρίου 2024 14:42

Γ.Σ. ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ - ΙΩΑΝΝΙΝΑ ΣΚ 90-73: Βήμα τετράδας με άνετη νίκη

Φορτσάροντας στο τρίτο δεκάλεπτο ο Γ.Σ. Γαργαλιάνων επέστρεψε στις επιτυχίες χθες κόντρα στα Ιωάννινα ΣΚ, επικρατώντας με 90-73 σε ματς της 17ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της National League 2.

Η ομάδα του Αντώνη Κούτρη πήρε ώθηση από τον φίλαθλο κόσμο που έδωσε και χθες δυναμικό “παρών” στο Κλειστό των Γαργαλιάνων και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.
Με αυτή τη νίκη η ομάδα των Γαργαλιάνων έκανε σημαντικό βήμα για την τετράδα, μιας και μετά από 17 αγωνιστικές μοιράζεται την 3η θέση μαζί με τον Ιόνιο.
Οι γηπεδούχοι στηρίχθηκαν σε ένα ακόμη ματς στον Σέρβο φόργουορντ Αλεξέι Σίμοβιτς που σταμάτησε στους 33 πόντους, με τέσσερα τρίποντα.
Η ομάδα των Ιωαννίνων πάντως το πάλεψε για ένα ημίχρονο και ήταν κοντά στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 13-11 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με +4 για τον ΓΣΓ (47-43).
Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με 17 πόντους διαφορά για τον Γ.Σ. Γαργαλιάνων.
Δεκάλεπτα: 13-11, 47-43, 74-59, 90-73
Διαιτητές: Σκουλαρίκης, Πετράκης Ιωάν., Στραγαλινός
Γ.Σ. ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ (Κούτρης): Τσαγκάρης, Κλεφτάκης 4, Λαζαρίδης 8(2), Γιαννόπουλος 6(1), Σίμοβιτς 33(4), Κυριακόπουλος 4, Γιαννακόπουλος 5(1), Παπουτσής 2, Σκλήβας 9, Μπουκουβάλας 4, Γαβρίλης 13(1), Γαλανόπουλος.
ΙΩΑΝΝΙΝΑ ΣΚ (Παπαδόπουλος): Βελώνης, Κουλουμπής, Ραντιβόγεβιτς 20(2), Μάντζιος 13(1), Χίντζιος, Γκουντουβάς 5(1), Μπαρτζώκας 6, Πολύζος 16(4), Τσιγγενόπουλος 13(1).

NATIONAL LEAGUE 2 - 1ος όμιλος