Κυριακή, 09 Νοεμβρίου 2014 22:11

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ: Ο Ακάδημος έχασε στην Τέντα 70-59 από τον Απόλλωνα Αρχ. Κορίνθου

Παρουσία σημαντικού αριθμού φίλων της ομάδας και του καλαματιανού μπάσκετ ο Ακάδημος δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα στην Τέντα από τον δυνατό Απόλλωνα Αρχαίας Κορίνθου με σκορ 70-59. Σύμφωνα με την συνολική εικόνα της συνάντησης, ο Ακάδημος είχε τον έλεγχο τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, ιδιαίτερα μετά το 10λεπτο και μέχρι το 24', χρονικό σημείο στο οποίο προηγείτο των Κορίνθιων με σκορ 42-33.

Στην συνέχεια όμως οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να πατάνε καλύτερα στο γήπεδο και στηριζόμενοι στην εμπειρία των παικτών τους και στο πιο γεμάτο από τον Ακάδημο ρόστερ έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι στο σκορ με 55-49 και στο 34΄ είχαν πάρει μια διαφορά ασφαλείας όπως αποδείχθηκε 13 πόντων(62-49). Ετσι στα τελευταία 6 λεπτά παρά την προσπάθεια αντίδρασης του Παύλου Νόντα και των παικτών του, οι παίκτες του Απόλλωνα είχαν τις επιλογές και τις λύσεις να φθάσουν στο τελικό για αυτούς 70-59.
Ανεξάρτητα πάντως με το εις βάρος του τελικό αποτέλεσμα, ο Ακάδημος πρέπει να κρατήσει τα θετικά στοιχεία που έδειξε στον σημερινό αγώνα, τα οποία μπορεί να τον βοηθήσουν αρκετά στον φετινό μαραθώνιο.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-16, 33-29, 49-55, 59-70
Διαιτητές: Σιώκας – Γαρίνη
ΑΚΑΔΗΜΟΣ (Νόντας): Καραμπάγιας 5 (1), Τσικουρής 11, Λαζαρόπουλος 7, Αλοίμονος, Γιαννουκάκης 14 (2), Φωτάκης 6, Καζολέας 3, Καραμπάτσος, Ν. Γιαννακόπουλος, Καλογερόπουλος 10 (1), Λουρμπέας 3(1)
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Οικονομάκης): Καραχοντζίτης 7, Αδάμ, Στεφανής 10 (1), Κατσαμάκης 12 (2), Βαμβακάς 8, Ιμπέζα 6, Δανιήλ 9 (1), Χρήστου, Σταυρόπουλος 10, Γκρέκας, Τρυφωνόπουλος 8.