Πέμπτη, 30 Μαϊος 2024 22:22

Ολυμπιακός - Περιστέρι 83-72: Πρώτο βήμα για τους τελικούς με πολυβόλο Κάναν (βίντεο)

Ο Αϊζέια Κάναν τα έβαλε όλα και ο Ολυμπιακός επικράτησε με 83-72 του Περιστερίου bwin για το 1-0 στα ημιτελικά της Stoiximan Basket League.

Η απογοήτευση από την τρίτη θέση στο Final Four του Βερολίνου ήταν εμφανής, το ίδιο και η στενοχώρια για τον τραυματισμό που θα κρατήσει τον Μουστάφα Φαλ εκτός δράσης για το υπόλοιπο της περιόδου.

Ακόμη κι έτσι όμως, ο Ολυμπιακός μάζεψε τα κομμάτια του, νίκησε με 83-72 το Περιστέρι bwin το βράδυ της Πέμπτης (30/5) στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της Stoiximan Basket League.

Αϊζέια Κάναν (22 πόντοι σε 20 λεπτά, 6/7 τρίποντα) και Άλεκ Πίτερς (22 πόντοι, 3/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ) ήταν οι δύο που ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους, που έπαιξαν με τον Νικόλα Μιλουτίνοβ στη θέση πέντε και τον Φιλίπ Πετρούσεβ κυρίως στον ρόλο του δεύτερου σέντερ.

Ο καταπληκτικός φέτος Τζο Ράγκλαντ ήταν μακράν ο κορυφαίος του Περιστερίου στο σκοράρισμα και στη δημιουργία, με τον Βασίλη Σπανούλη να βλέπει χαμηλό ποσοστό στο περιφερειακό σουτ και τον Ζερμέιν Λοβ να αποχωρεί με τραυματισμό.

Οι Πειραιώτες έκλεισαν την περίοδο (22-18) με δύο εκτελεσμένα δίποντα και 11 τρίποντα, με έξι ασίστ για έξι λάθη, κράτησαν το προβάδισμα στο ημίχρονο (40-36) παρά το γεγονός ότι είχαν 13 λιγότερα σουτ, την ώρα που το Περιστέρι έκανε μεγάλη προσπάθεια για να αντέξει μετά από το πρόβλημα που είχαν οι Τόμπσον - Ρένφρο με τα φάουλ (τέσσερα και τρία αντίστοιχα).

Ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι στην τρίτη περίοδο, με τον Κάναν να μην έχει αντίπαλο και να σκοράρει και πάλι κατά ριπάς, αλλά και με τον Σπανούλη να βλέπει ένα μικρό νεκρό διάστημα να κρίνει την αναπέτρηση. Έχασε και τον Λοβ και συμβιβάστηκε με το αποτέλεσμα, αν και το Περιστέρι έκανε την προσπάθειά του μέχρι το φινάλε.

13-19 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 24-36 οι πόντοι στη ρακέτα, 19-11 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες (επιθετικά ριμπάουντ), 18-4 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 22-25 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς των δύο ομάδων.

Ο δεύτερος αγώνας της σειράς θα γίνει το Σάββατο (1/6) στις 17:15.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Τσιμπούρης, Κατραχούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 40-36, 64-51, 83-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Κάναν 22 (2/4 δίποντα, 6/7 τρίποντ), Παπανικολάου 3 (1 τρίποντο, 3 ασίστ, 5 λάθη), Πίτερς 22 (3/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μιλουτίνοβ 14 (3/5 δίποντα, 8/11 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Λούντζης 1, Λαρεντζάκης, Μήτρου-Λονγκ, Πετρούσεβ 4 (2/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), ΜακΚίσικ 12 (1/2 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ)
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 2 (1/8 σουτ), Ράγκλαντ 23 (7/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουίλιαμς 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Τόμπσον 9 (4/5 δίποντα), Χουγκάζ, Ντάνγκουμπιτς 2, Λοβ 7 (3/9 σουτ), Πουλιανίτης 5 (1), Κασελάκης 7 (1), Ρένφρο, Ζούγρης 4.

Πηγή: sport24.gr