Παρασκευή, 31 Μαϊος 2024 22:59

Σάρωσε τον Άρη ο Παναθηναϊκός στη φιέστα του ΟΑΚΑ για το έβδομο! (βίντεο)

Με κεκτημένη ταχύτητα από τον ευρωπαϊκό θρίαμβο και έχοντας πάρει ώθηση από τους 19.000 οπαδούς του που αποθέωσαν τον «πράσινο» οργανισμό στη γιορτή που στήθηκε πριν το τζάμπολ για την κατάκτηση του έβδομου τροπαίου της Euroleague, o Παναθηναϊκός δεν... αγχώθηκε απέναντι στον Αρη στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, γράφοντας το 1-0 στα ημιτελικά της Α1 Ανδρών/Basket.

Το «τριφύλλι» έφτασε άνετα στο τελικό 89-71 και πλέον έχει την ευκαιρία την Κυριακή (2/6) να... σκουπίσει τη σειρά στη Θεσσαλονίκη και να πάρει χωρίς απώλειες την πρόκριση για τους τελικούς.

Ουσιαστικά οι «πράσινοι» βασίστηκαν στην εξαιρετική τους πρώτη περίοδο, η λήξη της οποίας τους βρήκε με νταμπλ σκορ (26-13 στο 10΄). Με την άμυνα να έχει κάποια κενά, αλλά την επίθεση να λειτουργεί στα... κόκκινα, ο Παναθηναϊκός... επέτρεψε στον Άρη να κάνει όνειρα ανατροπής σε δεύτερη και τρίτη περίοδο, αλλά με το «τριφύλλι» να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοση του στον... επίλογο του αγώνα και να τρέχει ένα επιμέρους σκορ 22-12, τα πάντα πήραν τον δρόμο τους...

Κορυφαίος των νικητών ο «συνήθης-ύποπτος», Κέντρικ Ναν, με 16 πόντους και 6 ασίστ, ενώ με τον Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι να μένει στο παρκέ για 21 λεπτά με απολογισμό 15 πόντους, ο Ματίας Λεσόρ πήρε επιτέλους ανάσες (αγωνίστηκε για μόλις 10 λεπτά, σημειώνοντας 11 πόντους και μαζεύοντας 3 ριμπάουντ)... Ο Ντίνος Μήτογλου και ο Μάριους Γκριγκόνις με 14 και 11 πόντους, αντίστοιχα, συμπλήρωσαν τους... διψήφιους του Παναθηναϊκού.

Από τον Άρη, που είδε τον Ισμαέλ Σανόγκο να τραυματίζεται κατά τη διάρκεια του αγώνα και να μην επιστρέφει (υπέστη τράβηγμα στον δικέφαλο), ξεχώρισαν οι Σίλβιο ντε Σόουζα (15π.), Ρόμπερτ Μπλούμπεργκς (11π.) και Βασίλης Τολιόπουλος (10π.).

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 43-32, 67-59, 89-71
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Μπαλτσερόφσκι 15, Γκραντ 6, Ναν 16 (3), Γκριγκόνις 11 (3), Μήτογλου 14 (2), Καλαϊτζάκης, Μωραΐτης, Σλούκας 7 (1), Παπαπέτρου 6, Λεσόρ 11, Αντετοκούνμπο 3, Ερνανγκόμεθ.
ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Τολιόπουλος 10 (2), Μπλούμπεργκς 11 (3), Μποχωρίδης 2, Ντε Σόουζα 15, Γκάλινατ 8 (1), Σλαφτσάκης 2, Σταρκ 4, Σανόγκο 2, Κατσίβελης 9 (1), Περσίδης 2, Καλόγηρος, Ριντ 6.