Τρίτη, 25 Ιουνίου 2024 13:18

Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ: Η Καλαμάτα '80 ισοφάρισε 2-2 τον Πολύβιο ΚΑΙ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΘΑ ΚΡΙΘΕΙ ΑΥΡΙΟ ΣΤΗ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗ

Πολύ σκληρή για να... πεθάνει αποδεικνύεται η Καλαμάτα '80. Η ομάδα του Αλέξη Κορογώνα νίκησε την Κυριακή το βράδυ στην Τέντα με σκορ 64-58 τον Πολύβιο και ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά. Ετσι ο τίτλος στην Α1 κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, θα κριθεί στον τρίτο και τελευταίο τελικό, αύριο στις 8.30 μ.μ. στο Κλειστό της Μεγαλόπολης.

Η ομάδα που θα επικρατήσει θα πάρει το πρωτάθλημα και την άνοδο στη National League 2, μιας και η σειρά κρίνεται στις τρεις νίκες και ενώ μεταφέρονται τα αποτελέσματα της κανονικής σεζόν. Ο Πολύβιος ξεκίνησε τους τελικούς με ξεκάθαρο προβάδισμα, καθώς είχε κερδίσει και τα δύο ματς πρωταθλήματος και είχε τρεις ευκαιρίες για να βγει πρωταθλητής. Αντίθετα η Καλαμάτα '80 μπήκε με την πλάτη στον τοίχο, γνωρίζοντας ότι δεν έχει περιθώρια ήττας.
Στον πρώτο τελικό που έγινε την περασμένη Τετάρτη στη Μεγαλόπολη νίκησε με 67-53 και έμεινε ζωντανή, ενώ την Κυριακή λύγισε όπως προαναφέραμε με σκορ 64-58 την αντίσταση του Πολύβιου και έφερε τη σειρά στην ισορροπία. Η αρκαδική ομάδα έχει το πλεονέκτημα έδρας και έτσι ο τελευταίος τελικός θα γίνει στην έδρα της. .
Οσον αφορά το προχθεσινό ματς, η Καλαμάτα '80 πήρε προβάδισμα εννέα πόντων (22-13) στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στη συνέχεια και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο (30-30). Ο Πολύβιος πέρασε μάλιστα και μπροστά στην τρίτη περίοδο (42-46) με το ματς να είναι ντέρμπι και να κρίνεται στις λεπτομέρειες, υπέρ των γηπεδούχων με έξι πόντους διαφορά (64-58).
"Κλειδί" ήταν η καλή άμυνα των γηπεδούχων στην τελευταία περίοδο, όπου δέχτηκαν μόνο 12 πόντους, ενώ σκόραραν 22.
Ο Σκοπέτος (22 πόντοι) σήκωσε το βάρος στο σκοράρισμα, ενώ για τον Πολύβιο πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζιούβελης με 19.
Διαιτητές: Τσιμπούρης, Νάστος
Δεκάλεπτα: 22-13, 30-30, 42-46, 64-58
ΚΑΛΑΜΑΤΑ ' 80 (Κορογώνας): Γεωργακόπουλος 8, Αλεξανδρόπουλος 3, Κωνσταντίνου 12(2), Μήλας 9(1), Τσιλίκας 2, Κομπότης 8(1), Σκοπέτος 22(3), Αλοίμονος
ΠΟΛΥΒΙΟΣ (Μπαλής): Μακρής Ν. 1, Τζιούβελης 19(1), Τρυφωνόπουλος 9(2), Καλταμπάνης Κωτσόπουλος Σιαμπής Σιαμπάνης 3(1), Νικολόπουλος 4, Σταματόπουλος 3(1), Κουτίβας 4, Γεωργανάς 15.