Κυριακή, 23 Νοέμβριος 2014 22:10

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ "Κόλλησε" στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ακάδημος και έχασε 75-65 από τον Προμηθέα

Το επιθετικό "κόλλημά" του από το 13' μέχρι το 20' πλήρωσε σήμερα στην Τέντα ο Ακάδημος και τελικά έχασε από μια ομάδα που έχει επίσης στόχο την παραμονή, τον Προμηθέα Χαλανδρίου με σκορ 75-65.

Συγκεκριμένα στο 13' η καλαματιανή ομάδα, που είχε κάποιο καλό ρυθμό, ήταν μπροστά στο σκορ με 25-20.
Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι με ένα απίστευτο σερί 21-1 προηγήθηκαν με 41-26, διαφορά που όπως αποδείχθηκε ήταν καθοριστική για την πρώτη εκτός έδρας φετινή νίκη τους.
Ετσι στο δεύτερο ημίχρονο παρά τις προσπάθειες του Νόντα -με αλλαγές προσώπων και σχημάτων- να ξαναμπεί ο Ακάδημος στο παιχνίδι, οι Αθηναίοι είχαν πάντα την απάντηση εντός και εκτός παιδιάς αλλά και έξω από την γραμμή του τρίποντου αφού ευστόχησαν σε 9 από τα τρίποντα που επιχείρησαν.
Οι κυριότερες διακυμάνσεις του σκορ ήταν 4' 5-10, 10΄19-17, 13΄25-20, 20΄26-41, 22΄30-46, 30΄47-59, 33΄53-61, 36΄53-64, 37΄57-67 και 40, 65-75.
ΑΚΑΔΗΜΟΣ (Νόντας): Κρασσακόπουλος, Γεωργανάς 8, Καραμπάγιας, Τσικούρης 8 (2), Λαζαρακόπουλος 11 (1), Αλοίμονος 2, Καζολέας 6, Γιαννουκάκης 12, Φωτάκης, Σκοπέτος 12, Ανδριανόπουλος, Καλογερόπουλος 6.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Νικητοπουλος): Σέρμπαν, Θ. Καραθανασοπουλος, Αλ. Καραθανασόπουλος 5, Σπετσιέρης 3 (1), Σιδερής 4, Τασιόπουλος 20 (1), Καρούζος 20 (6), Σαμιώτης, Λοΐζος 4, Ρώσσης 4, Ανδρουλάκης 7 (1), Μαλούκος 8.