Παρασκευή, 28 Νοέμβριος 2014 23:30

Μεγάλη εμφάνιση και πρόκριση στους "16" για τον Παναθηναϊκό (87-72 την Μπάγερν)

Με μεγαλειώδη εμφάνιση στα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα με την Μπάγερν Μονάχου ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε στο ΟΑΚΑ την 5η νίκη του σε 7 αγωνιστικές στον 3ο όμιλο της Ευρωλίγκας και εξασφάλισε την πρόκριση του στους «16» της διοργάνωσης. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 87-72 της γερμανικής ομάδας και πήραν εκδίκηση από την ήττα στο Μόναχο, που μέχρι στιγμής είναι και η μοναδική νίκη της Μπάγερν στη φάση των ομίλων.

Με 10 εύστοχα τρίποντα, μόλις 5 λάθη, 18 ασίστ και μία πεντάδα με διψήφιο αριθμό πόντων (Σλότερ 17, Γιάνκοβιτς 13, Φώτσης 14, Παππάς 10, Μαυροκεφαλίδης 16) ο Παναθηναϊκός δεν αγχώθηκε απέναντι στη Μπάγερν, ενώ δεν έγινε ιδιαίτερα αισθητή και η απουσία του τραυματία Εστεμπάν Μπατίστα.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 44-33, 65-51, 87-72

Δύο επιθετικά ξεσπάσματα μέχρι το ημίχρονο ήταν αρκετά για τον Παναθηναϊκό, προκειμένου να κλείσει και τα δύο πρώτα δεκάλεπτα σε διαφορά ασφαλείας. Οι «πράσινοι», οι οποίοι είχαν μηδέν λάθη(!) στο πρώτο εικοσάλεπτο και 6/13 τρίποντα, βρέθηκαν στο 4΄ στο 6-8, αλλά η απάντηση ήταν άμεση, καθώς ο Μαυροκεφαλίδης κυριάρχησε κοντά στο καλάθι, Διαμαντίδης και Σλότερ εκτέλεσαν από την περιφέρεια και με επιμέρους σκορ 12-4 ο Παναθηναϊκός έκλεισε το δεκάλεπτο στο +6 (18-12).

Με καλή άμυνα οι Γερμανοί κατάφεραν στο 18΄ να πετύχουν την ισοφάριση (31-31), αλλά και πάλι οι «πράσινοι» πήραν φωτιά από τα 6.75. Σλότερ (2/2) και Φώτσης (1/1) εκτέλεσαν και ο Παναθηναϊκός με επιμέρους σκορ 13-3 σε λιγότερο από 2 λεπτά κατάφερε να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +11 (44-33).

Στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός έθεσε σε λειτουργία και την ασφυκτική του άμυνα και περιορίζοντας μέχρι το 25΄ τους Γερμανούς στους 4 πόντους, έτρεξε επιμέρους σκορ 15-4 και εκτόξευσε τη διαφορά στους +22 πόντους (59-37), «καθαρίζοντας» νωρίς την υπόθεση νίκη.

Η μικρή χαλάρωση που ακολούθησε από τους γηπεδούχους έδωσε την ευκαιρία στο Σαβάνοβιτς να μαζέψει τη διαφορά με τη λήξη της περιόδου (65-51), για να πάρει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος ο ΜακΚάλεμπ και στο 15΄ να μειώσει μετά από ώρα στους -9 (70-61). Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός συμμαζεύτηκε και πάλι αμυντικά και βρίσκοντας λύσεις από τα 6.75 από τους «παλιούς», Φώτση και Διαμαντίδη (από 1 τρίποντο), έφτασε άνετα στη νίκη με 87-72.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα (Ιταλία), Σεμές (Ισραήλ), Χιμένεθ (Ισπανία)

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 17 (3), Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 13 (1), Παππάς 10 (2), Φώτσης 14 (3), Μαυροκφαλίδης 16, Διαμαντίδης 7 (1), Γκιστ 2, Μπλουμς, Ράιτ 6.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Σβέτισλαβ Πέσιτς): ΜακΚάλεμπ 15 (1), Σαφάρτζικ 5, Μίτσιτς 7 (1), Στάιγκερ, Μπενζίνγκ 14 (2), Τζέντοβιτς, Στίματς 5, Ζίμπσερ 2, Σαβάνοβιτς 13, Ιντμπιχι 2, Γιάγκλα, Μπράιαντ 9.