Πέμπτη, 12 Σεπτεμβρίου 2024 01:42

ΓΣ ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ: Νίκη-πρόκριση με ανατροπή στο β’ ημίχρονο

Ο Γ.Σ. Γαργαλιάνων κέρδισε το βράδυ της Τετάρτης τον Ερμή Αργυρόπουλο με 78-66 και πήρε το εισιτήριο για τη Β' φάση του κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα των Γαργαλιάνων έδωσε το πρώτο επίσημο παιχνίδι για τη φετινή αγωνιστική περίοδο και κατάφερε με την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο να πάρει τη νίκη και την πρόκριση για την επόμενη φάση της οργάνωσης. Στο πρώτο 10λεπτο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9 πόντους (17-26), όμως στη συνέχεια άρχισε να βγάζει αντίδραση και έφτασε στο ημίχρονο να πλησιάσει την ομάδα της Αργυρούπολης στους 3 πόντους (40-43). Το 3ο 10λεπτο, με διακυμάνσεις στο σκορ έληξε ισόπαλο 56-56, ενώ στο τελευταίο η Μεσσηνιακή ομάδα κατάφερε με σωστές επιλογές να περάσει μπροστά στο σκορ και σταδιακά να κτίσει μια διαφορά ασφαλείας και τελικά να επικρατήσει με 12 πόντους, φτάνοντας στη νίκη με 78- 66.
Οι Καλαντζής με 21 πόντους και 3 τρίποντα και ο Γαβρίλης με 19 και 1 τρίποντο, ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους νικητές. Για τον Ερμή Αργυρούπολη, τους περισσότερους πόντους σημείωσαν οι Βλάχος με 22 πόντους και 5 τρίποντα και Τσακναρίδης με 18 πόντους.
Δεκάλεπτα: 17-26, 40-43, 56-56, 78-66.
Διαιτητές: Ελ Ανύ, Λιόνας, Θεοδοσόπουλος.
ΓΣ ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ (Κούτρης): Καλαντζής 21(3), Καστανιώτης 8, Γαβρίλης 19(1), Σίμοβιτς 8, Δαμιανάκος 9(1), Καραγιαννίδης 9(2), Κλεφτάκης 2, Λαφτσίδης 2, Γιαννόπουλος, Δ. Ντεμερούκας, Γαλανόπουλος, Γ. Ντεμερούκας.
Ερμής (Γκαναβίας): Τσακναρίδης 18, Βλάχος 22(5), Δέδες 4, Σαλούστρος 4, Παξινός 10(1), Τσιμής 2, Χατζηιωαννίδης 3, Αμπατζής, Καλογερόπουλος, Τραχανάς 3(1).

Εντός με ΕΦΑΟ Ζωγράφου

Στο πλαίσιο της Β' φάσης του κυπέλλου Ελλάδος ο Γ.Σ. Γαργαλιάνων θα παίξει και πάλι εντός έδρας το Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου. Ο Αντίπαλος του είναι ο ΕΦΑΟ Ζωγράφου, που χθες κέρδισε εκτός έδρας τον Μανδραϊκό 75-65.

Τα αποτελέσματα της Α' φάσης
και το πρόγραμμα της επόμενης

Χθες πραγματοποιήθηκαν τα παιχνίδια της 1ης αγωνιστικής της Α' φάσης με τη συμμετοχή της National League 1 και της National League 2.

Αίας Ευόσμου – ΑΟ Τρικάλων 20-0 (α.α.)

Η επόμενη αγωνιστική (14/9, Α' Φάση, 2η αγωνιστική)

Ιόνιος – Πρωτέας Γρεβενών

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Παναθηναϊκός: Παρουσιάστηκε το ρόστερ της σεζόν 2024-25