Κυριακή, 11 Ιανουάριος 2015 18:44

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ: Ο Αρκαδικός νίκησε 85-71 το Παγκράτι και ανέβηκε στην 3η θέση

Με το «δεξί» ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2015 ο Αρκαδικός, που επικράτησε του Παγκρατίου με 85-71 και πλέον βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η πολύ καλή του άμυνα και ο έλεγχος των ριμπάουντ (38-24), σε συνδυασμό με την εμπειρία των Χατζή (19π), Καρύδα (13π), Καλλινικίδη (10π), Κοψαύτη (12π) και τον ενθουσιασμό του Καραμαλέγκου ήταν τα στοιχεία που έδωσαν τη νίκη στον Αρκαδικό, επιβάλλοντας ταυτόχρονα το ρυθμό του στο παιχνίδι.
Το σημείο που άλλαξε ο ρυθμός του παιχνιδιού και η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει υπέρ του Αρκαδικού ήταν στα μέσα του δεύτερου δεκάλεπτου, όταν με επιμέρους σκορ 16-2, το 24-27 μετατράπηκε σε 40-29 στο ημίχρονο.
Στο δεύτερο μέρος, ο Αρκαδικός διατηρούσε διαφορά με διψήφια τιμή φτάνοντας μέχρι το +16 (56-40). Το Παγκράτι έκανε την τελευταία προσπάθεια στο παιχνίδι, μείωσε μέχρι τους έξι πόντους (67-61), αλλά στο τέλος οι έμπειροι και σαφώς πιο ψύχραιμοι παίκτες του Αρκαδικού έφτασαν στη νίκη και την κατάκτηση του πρώτου ροζ φύλλου αγώνα για το 2015.
Διαιτητές: Παναγιώτου, Μπούσιας, Δημόπουλος
Δεκάλεπτα: 16-19, 40-29, 60-51, 85-71
Αρκαδικός (Καστρίτης): Καραμαλέγκος 3 (1), Νοέας 6 (1), Κωνσταντίνου, Καρύδας 13, Κοψαύτης 12 (2), Χατζής 19 (1), Θανόπουλος 7 (1), Καλλινικίδης 10 (1), Εζόμο 5, Τζόρτζεβιτς 10.
Παγκράτι (Καλαμπάκος): Λάκκας 1, Κοβάσεβιτς 5 (1), Δέδες 3 (1), Παππάς 4, Ψαρόπουλος 12 (2), Παπαντωνάκος 8 (1), Ράπτης 17 (1), Κουτρούλιας 11, Ντιαλό 10, Φωτεινάκης, Χατζηνικόλας.