Παρασκευή, 16 Ιανουάριος 2015 23:26

"Πράσινος" περίπατος και +19 με τη Ζαλγκίρις στο ΟΑΚΑ

Τη δεύτερη νίκη του στη φάση των «16» της Ευρωλίγκας πανηγύρισε απόψε στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» επικράτησαν άνετα 77-58 της Ζαλγκίρις Κάουνας, για την 3η αγωνιστική του 5ου ομίλου, υποχρεώνοντας τους Λιθουανούς στη δεύτερη ήττα τους.

Κορυφαίος της ομάδας του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ο Νίκος Παππάς με 14 πόντους. Ωστόσο, ο Μαυροβούνιος τεχνικός, ο οποίος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε Χαραλαμπόπουλο και Διαμαντάκο, είδε την ατυχία να επιστρέφει στο «στρατόπεδο» του Παναθηναϊκού, καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης αποχώρησε με τραυματισμό στον προσαγωγό. Από τη Ζαλγκίρις ξεχώρισε ο Γουίλ Τσέρι με 13 πόντους. Αποθεώθηκε από τον κόσμο του Παναθηναϊκού ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, ο οποίος επέστρεψε στο ΟΑΚΑ ως βοηθός προπονητή στη λιθουανική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 46-33, 63-42, 77-58

Δύο ξεσπάσματα του Παναθηναϊκού σε άμυνα και επίθεση στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά για τους «πράσινους», προκειμένου να οικοδομήσουν μία διαφορά ασφαλείας και να εξασφαλίσουν γρήγορα τη νίκη. Ο επιθετικός πλουραλισμός και η ευστοχία των παικτών του Ντούσκο Ιβάνοβιτς από τα 6.75 μέχρι το 20΄ (6/7 τρίποντα) έφερε τον Παναθηναϊκό με το... καλημέρα σε θέση ισχύος, όταν στο 7΄ προηγήθηκε με 20-6! Μία χαλάρωση στην άμυνα έβαλε τη Ζαλγκίρις και πάλι σε απειλητική θέση (28-24 στο 14΄), αλλά με ρεσιτάλ παραγωγικότητας οι «πράσινοι» έτρεξαν επιμέρους σκορ 18-9 και πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +13 (46-33).

Στην τρίτη περίοδο, με την επίθεση να παίρνει... ανάσες ανέλαβε δράση η «πράσινη» άμυνα, η οποία κράτησε στους εννέα πόντους του Λιθουανούς, που τα έσπασαν από τα 6.75 (1/5 τρίποντα), και ο Παναθηναϊκός μπήκε το τελευταίο δεκάλεπτο στο +21 (63-42). Τυπικής διαδικασίας ο επίλογος της αναμέτρησης, με την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς να φτάνει σε μία απρόσκοπτη νίκη με 77-58.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπούλτο (Ισπανία), Γιαβόρ (Σλοβενία), Χιμένεθ (Ισπανία)

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 11 (3), Γιάνκοβιτς 11 (1), Φώτσης 10 (1), Νέλσον, Παππάς 14, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 7 (2), Γκιστ 13 (1), Μπατίστα 11, Διαμαντάκος, Μπλουμς.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γκιντάρας Κραπίκας): Τσέρι 13 (2), Λεκαβίτσιους 2, Βένε, Γκουντάιτις 8, Καρινιάουσκας, Σονγκάιλα 4, Γιανκούνας 3, Γιαβτόκας, Μιλάκνις 9 (3), Αντερσον 5, Ντίμσα 4, Ουλανόβας 10.