Κυριακή, 01 Φεβρουάριος 2015 23:08

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ: Κακή εμφάνιση και ήττα του Ακάδημου στην Τέντα από Πεντέλη

Μακριά από τον καλό αγωνιστικό εαυτό του ο Ακάδημος δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα από την Πεντέλη στην Τέντα. Εχασε 62-41 και έμεινε έτσι κοντά στην επικύνδυνη βαθμολογική ζώνη του 1ου ομίλου της Γ' εθνικής.

Η Καλαματιανή ομάδα δεν μπόρεσε εκτός από τα πρώτα 6 λεπτά - όπου και προηγήθηκε μρ 7-5 - να βάλει τους όρους της στο παιχνίδι με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να αρχίσουν σιγά, σιγά να ανατρέπουν το σκορ και να προηγούνται του Ακάδημου στο 10΄με 9-17, στο 13΄με 11-21 και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 21-31.
Στην συνέχεια ο Ακάδημος προσπάθησε να επιστρέψει μειώνοντας μάλιστα το  σκορ σε 29-35 στο 25΄, χωρίς όμως ανάλογη συνέχεια αφού οι παίκτες της Πεντέλης εκμεταλλεύτηκαν όλα τα λάθη των γηπεδούχων και στο 30΄ειχαν πάρει σημαντική διαφορά ασφαλείας με 48-30.
Ετσι το τελευταίο 10λεπτο της συνάντησης είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους δύο προπονητές να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε ολους τους παίκτες τους.
Διαιτητές: Ζέρβας – Σταθόπουλος
ΑΚΑΔΗΜΟΣ (Νόντας): Ανδριανόπουλος, Γιαννακόπουλος, Καραμπάγιας 2, Τσικούρης 12 (1), Γιαννουκάκης 2, Καζολέας 3, Λαζαρακόπουλος 5, Αλοίμονος, Φωτάκης 7, Σκοπέτος 6, Γεωργανάς 4.
ΠΕΝΤΕΛΗ (Σκαραφίγκας): Ραμπάτ, Μάντζιος 2, Χατζηκωστής 2, Κατσαντώνης 4, Μανιάτης 4, Αυγενικός 24, Λουγιάκης 5, Χαρτοματζίδης 2, Γάσπαρης, Μπίγκος 10, Καραβασάνης 9 (1), Μαντζιώρης.