Κυριακή, 15 Φεβρουαρίου 2015 22:32

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ: Ενα ημίχρονο άντεξε στη Μεσσήνη ο Ακάδημος, έχασε 74-63 από τη Νίκη Αμαρουσίου

Ενα ημίχρονο άντεξε μόνο στο Κλειστό της Μεσσήνης ο γηπεδούχος  Ακάδημος σήμερα το απόγευμα κόντρα στην Νίκη Αμαρουσίου από την οποία και έχασε τελικά με 74-63, αν και στο 20' ήταν μπροστά στο σκορ με 30-27.

Με νέο πρόσωπο στην άκρη του πάγκου τον Μιχάλη Ροζακέα και χωρίς τον τραυματία Γιάννη Φωτάκη -η απουσία του οποίου κάτω από το καλάθι ήταν αισθητή- ο Ακάδημος κατάφερε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης να είναι αυτός που έλεγχε όσο μπορούσε την αναμέτρηση κόντρα σε ένα αντίπαλο που δεν μπόρεσε να αντιδράσει όπως ίσως είχαν σχεδιάσει οι υπεύθυνοι του.
Ετσι η Καλαματιανή ομάδα, που προσπαθεί να διατηρήσει ακέραιες τις όποιες ελπίδες σωτηρίας της ανήκουν, προηγήθηκε των φιλοξενούμενων στο 8΄ 11-7, στο 10΄11-10, στο 15΄17-14, στο 18΄26-21 και όταν ολοκληρώθηκε ο καθαρός χρόνος των 20 λεπτών με 30-27.
Στην επανάληψη πάντως οι πρωταγωνιστικοί ρόλοι μέσα στον αγωνιστικό χώρο αντιστράφηκαν αφού οι Μαρουσιώτες άρχισαν να πιέζουν σε όλο το γήπεδο και χάρη στις περισσότερες επιθετικές λύσεις πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 22΄ με 32-35, στο 30΄με 45-52, στο 34΄με 51-59 και όταν ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση που σφύριξαν οι Καραλής, Μαυρατζάς με το τελικό για αυτούς 63-74.
ΑΚΑΔΗΜΟΣ (Ροζακέας): Καζολέας 5, Τσικούρης 11, Γεωργανάς 17, Λουρμπέας 5, Γιαννουκάκης 16, Λαζαρακόπουλος 7, Αλοίμονος 4, Σκοπέτος, Γιαννακόπουλος, Καραμπάγιας, Ανδριανόπουλος, Φιλιππόπουλος.
ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (Κωλέτσης): Μουγιός 4, Αποστολόπουλος, Κατωπόδης 9, Παβλίσεβιτς 14(1), Κοντογιάννης 28(1), Θωμόπουλος 4, Γεωργακόπουλος 2, Τσιάτσιος, Α. Τσεκένης 11, Μαύρος, Τσεκένης 3(1).