Κυριακή, 08 Μάρτιος 2015 21:23

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ: Πάλεψε ο Ακάδημος αλλά έχασε 74-63 από τον πρωτοπόρο Έσπερο

Προσπάθησε και μέχρι ενός σημείου κατάφερε να είναι αρκετά ανταγωνιστικός σήμερα το απόγευμα στην Τέντα ο Ακάδημος απέναντι στον φιλόδοξο Εσπερο Πατρών, από τον οποίο και τελικά δεν απέφυγε την ήττα με σκορ 74-63.

Σίγουρα πάντως η Καλαματιανή ομάδα θα μπορούσε να διεκδικήσει με περισσότερες πιθανότητες για αυτήν το θετικό αποτέλεσμα αν οι παίκτες της μπορούσαν να ολοκληρώσουν κάποιες φαινομενικά εύκολες για αυτούς φάσεις στοιχείο το οποίο δεν έλειψε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού από τους φιλοξενούμενους.
Σύμφωνα με την εξέλιξη της αναμέτρησης ο Ακάδημος προηγήθηκε των Πατρινών με 5-2 στο 2΄, έμεινε πίσω στο 10΄με 15-16 και ξαναπέρασε μπροστά στο 14΄με 19-16. Από το συγκεκριμένο χρονικό σημείο και ως την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας άρχισαν να βρίσκονται καλύτερα μέσα στο γήπεδο και όταν έφθασε το 20΄ είχαν προβάδισμα στο σκορ με 7 πόντους (28-21). Αυτή η μικρή διαφορά αποδείχθηκε πολύ σημαντική για την τελική έκβαση της αναμέτρησης υπέρ του Εσπερου αφού παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχε πάντα από τους τελικούς νικητές η κατάλληλη απάντηση.
Οι κυριότερες λοιπόν διακυμάνσεις του σκορ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν 22΄27-35, 27΄37-44, 30΄43-52, 31΄43-58 (σε αυτό το χρονικό σημείο οι ρεφερι της αναμέτρησης Φασόλης, Κονταράτος σφύριξαν τρεις τεχνικές ποινές εις βάρος του Ακάδημου για έντονη αλλά δικαιολογημένη όπως φάνηκε διαμαρτυρία για φάουλ πάνω στον Σπύρο Γεωργανά), 35' 54-63, 37' 57-66 και 40' 63-74.
ΑΚΑΔΗΜΟΣ (Ψυχογιός, Ροζακέας): Ανδριανόπουλος, Καραμπάτσος, Λουρμπέας 13 (2), Τσικούρης 11, Λαζαρακόπουλος 5, Αλοίμονος 2, Καζολέας 7 (1), Γιαννουκάκης 18 (3), Σπαντιδέας 3 (1), Σκοπέτος 2, Κουτίβας 2, Γεωργανάς.
ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ (Κεσαπίδης) :Οικονομόπουλος 9 (1), Φραντζής 10, Πετρόπουλος, Λαμπρόπουλος 13 (1), Αδαμόπουλος, Μέλνικς 4, Στυλίδης 11 (1), Μακρής, Κάλλης 2, Δίπλαρος 10 (1), Λυμπέρης 12 (2), Αγγελόπουλος 3.