Πέμπτη, 12 Μάρτιος 2015 17:18

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΛΥΚΕΙΩΝ: Πρόκριση στην παράταση για το 3ο Καλαμάτας

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του πανελλήνιου πρωταθλήματος λυκείων στο μπάσκετ, πανηγύρισε χθες στην Τέντα το 3ο ΓΕΛ Καλαμάτας.

Η πρωταθλήτρια ομάδα της Μεσσηνίας νίκησε στην πρώτη παράταση με 61-54 το ΓΕΛ Δεμενίκων Αχαΐας, με τον κανονικό αγώνα να ολοκληρώνεται ισόπαλος με 48-48.
Ο επόμενος αντίπαλος είναι το 4ο ΓΕΛ Αιγάλεω (από τη Γ' Αθήνας) σε νοκ - άουτ ματς για την ημιτελική φάση,  που θα γίνει την Τρίτη 17 Μαρτίου στις 10.30 το πρωί στο ΔΑΚ Τρίπολης.
Οσον αφορά το χθεσινό ματς, το 3ο Καλαμάτας έχοντας και την θερμή υποστήριξη της κερκίδας, κατάφερε να φθάσει στη νίκη, έστω και με άγχος. Οι καλαματιανοί είχαν από το ξεκίνημα το προβάδισμα στο σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν σκληρό καρύδι και λύγισαν στη διαδικασία της παράτασης.
Πρώτος σκόρερ ήταν ο Κατσούλης με 21 πόντους, ενώ από το ΓΕΛ Δεμενίκων ο Κασπίρης με 14 πόντους.
Τα οχτάλεπτα:  14-12, 24-19, 36-32, 48-48 61-54
Το ματς διαιτήτευσαν οι Νάστος και Παπαγιαννόπουλος.
3ο ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Γιώργος Γιαννακόπουλος): Μαυροειδής 12, Κοσμόπουλος 4, Ν. Γιαννακόπουλος 4, Ρούσσος, Δημητρόπουλος, Μπούνας, Κατσούλης 21 (1 τρ.), Κουρέτας, Χαλικούρας, Πολίτης 4, Ανδριναόπουλος 12, Γιαννακόπουλος 4
ΓΕΛ ΔΕΜΕΝΙΚΩΝ ΑΧΑΪΑΣ: Παναγής, Κεφαλάς 2, Κασπίρης 14 (2.τρ.), Θεοφιλάς, Μπακαφούκας 11 (3 τρ.), Φρούντας 6 (1 τρ.), Σακελλαρίου 10 (2.τρ.), Τσιακμάς 11 (2 τρ.)