Παρασκευή, 13 Μαρτίου 2015 21:37

Ηττα από τη Ζαλγκίρις και "έμπλεξε" ο Παναθηναϊκος

Ο Παναθηναϊκός «σκόνταψε» στο Κάουνας και απώλεσε σπουδαία ευκαιρία να εξασφαλίσει σε μεγάλο βαθμό την πρόκριση στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Οι «πράσινοι» έχασαν 70-76 από τη Ζαλγκίρις για τη 10η αγωνιστική της φάσης των «16», υπέστησαν την πέμπτη ήττα στον 5ο όμιλο, ενώ οι Λιθουανοί διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες για πλασάρισμα τους στην τετράδα (ρεκόρ 4-6), που θα τους στείλει στα πλέι οφ.

Ο Παναθηναϊκός «πλήρωσε» το κακό αμυντικά και σε ευστοχία πρώτο ημίχρονο και παρά τις προσπάθειες των Παππά-Γιάνκοβιτς στην τρίτη περίοδο για υπέρβαση οι «πράσινοι» δεν είχαν το καθαρό μυαλό στα τελευταία κρίσιμα λεπτά. Κορυφαίος της ομάδας του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ο Νίκος Παππάς με 21 πόντους, ενώ από τους Λιθουανούς ξεχώρισε ο Τσέρι με 18.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 39-28, 55-55, 76-70

Αστοχία από τα 6.75 (1/5), χαμένα επιθετικά ριμπάουντ και αδυναμία συγκέντρωσης στην άμυνα δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να απειλήσει στο πρώτο δεκάλεπτο τη Ζαλγκίρις που επέβαλε από τα πρώτα λεπτά το γρήγορο ρυθμό της. Με εξαίρεση τον Μπατίστα, ο οποίος κράτησε όρθιους τους «πράσινους» κοντά στο καλάθι (6π. στο α' δεκ.), οι υπόλοιποι έδειχναν μακριά από τον καλό τους εαυτό και στο 9΄ βρέθηκαν στο -7 (17-10), για να μειώσει με τη λήξη της περιόδου ο Παππάς από τα 6.75 σε 17-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Διαμαντίδη στον πάγκο ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να οργανωθεί σε άμυνα και επίθεση, δέχθηκε επιμέρους σκορ 15-7 και στο 16΄ βρέθηκε για πρώτη φορά στο -12 (32-30). Ο αρχηγός των «πρασίνων» επέστρεψε στο παρκέ, οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς μάζεψαν τα... κομμάτια τους, αλλά 2/2 τρίποντα του Τσέρι κράτησαν το προβάδισμα για τους Λιθουανούς, που πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +11 (39-28). Άλλωστε οι «πράσινοι» με 2/12 τρίποντα μέχρι το ημίχρονο δεν είχαν βλέψεις για... ανατροπή.

Με ρεσιτάλ τριπόντων στην τρίτη περίοδο (6/7) και μεγάλους πρωταγωνιστές τους Παππά (3/3 από τα 6.75) και Γιάνκοβιτς (2/3) ο βελτιωμένος αμυντικά Παναθηναϊκός κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι. Οι «πράσινοι» μείωσαν αρχικά σε 42-41 στο 24΄, ενώ στο 29΄ προσπέρασαν μετά από ώρα με 52-55 (τρίποντο Μαυροκεφαλίδη), για να απαντήσει από τα 6.75 ο Άντερσον και να στείλει τις δύο ομάδες στο τελευταίο δεκάλεπτο ισόπαλες (55-55).

Το θρίλερ, πάντως, κράτησε μέχρι το 36΄, όταν ο κορυφαίος απόψε του Παναθηναϊκού, Νίκος Παππάς, χάρισε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του με 64-66. Στη συνέχεια, η... ολιγωρία στον «εγκλωβισμό» του Μιλάκνις έδωσε την ευκαιρία στον Λιθουανό γκαρντ να εκτελέσει από τα 6.75 (2/2), τα λάθη και η αστοχία έκαναν την επανεμφάνιση τους στο «πράσινο στρατόπεδο» και η Ζαλγκίρις με επιμέρους σκορ 12-4 έφτασε στην πολύτιμη νίκη με 76-70.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ (Ουκρανία), Ανκαραλί (Τουρκία), Χιμένεθ (Ισπανία)

Οι συνθέσεις:

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γκιντάρας Κραπίκας): Τσέρι 18 (3), Λεκαβίτσιους 2, Βένε 7, Σονγκάιλα 3, Γιανκούνας 14 (1), Γιαβτόκας 4, Μιλάκνις 12 (4), Αντερσον 13 (2), Ουλανόβας 3 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Σλότερ 2, Γιάνκοβιτς 11 (3), Φώτσης 3 (1), Νέλσον 1, Παππάς 21 (4), Μαυροκεφαλίδης 7 (1), Διαμαντίδης 5, Γκιστ 8, Μπατίστα 10, Μπλουμς, Λαβάλ 2.