Τετάρτη, 15 Απρίλιος 2015 21:54

Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 73-57: Εχασε εύκολα την πρώτη μάχη

Ένα καταστροφικό πρώτο δεκάλεπτο έθεσε τον Ολυμπιακό από νωρίς εκτός διεκδίκησης του «break» στη Βαρκελόνη, με την Μπαρτσελόνα να κάνει το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» έπεσαν με το βαρύ 73-57 στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα, αλλά έχουν την ευκαιρία την Παρασκευή για την έκπληξη, πριν η σειρά μεταφερθεί στον Πειραιά.

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε απόψε αστοχία (21/56 σουτ εντός πεδιάς, 9/15 βολές), χαμένα ριμπάουντ (27 έναντι 44) και νέους τραυματισμούς (Πρίντεζης, Ντάνστον). Την ίδια στιγμή ο ανέτοιμος Σπανούλης (1π.) δεν προσέφερε και μοιραία ήρθε η ήττα. Στον αντίποδα, οι Ισπανοί εκτέλεσαν από τα 6.75 (10/21), κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και έδωσαν ρεσιτάλ άμυνας.

Τα δεκάλεπτα: 20-8, 35-26, 50-38, 73-57

Η Μπαρτσελόνα «έπνιξε» με το... καλημέρα όλα τα επιθετικά ατού των «ερυθρολεύκων», η αστοχία από τα 6.75 είχε εγκατασταθεί στο «στρατόπεδο» της ελληνικής ομάδας (0/5), ενώ η γραμμή ψηλών της δεν κατάφερε να διεκδικήσει τα πολύτιμα ριμπάουντ. Την ίδια στιγμή οι «μπλαουγκράνα» εκτελούσαν από μέση και μακρινή απόσταση, κυκλοφόρησαν καλύτερα τη μπάλα με αποτέλεσμα ο κακός αμυντικά Ολυμπιακός να βρεθεί στο -12 με τη λήξη της περιόδου (20-8). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» βελτιώθηκαν, ο Σλούκας έδωσε ρυθμό και με επιμέρους σκορ 9-12 η διαφορά μαζεύτηκε (29-20 στο 16΄). Ωστόσο, η πληγή των ριμπάουντ δεν επέτρεψε την ανατροπή, τα λάθη επέστρεψαν, και η Μπαρτσελόνα διατηρήθηκε σε απόσταση ασφαλείας μέχρι το ημίχρονο (35-26).

Με τον Πλάις να αποτελεί φόβητρο μέσα στην αντίπαλη ρακέτα ο Ολυμπιακός επικεντρώθηκε στην τρίτη περίοδο στο περιφερειακό σουτ, χωρίς όμως αποτέλεσμα, καθώς τα ποσοστά ευστοχίας του ήταν απογοητευτικά (12/37 σουτ εντός πεδιάς). Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν, μετά από σόου του Ναβάρο από τα 6.75, ακόμη και στο -16 (48-32 στο 26΄), για να κλείσουν το δεκάλεπτο με το σκορ στο 50-38. Με τον Ντάνστον να τραυματίζεται στις αρχές της τέταρτης περιόδου και να κάθεται στον πάγκο, ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε για αρκετά λεπτά χωρίς καθαρόαιμο 5άρι (το κενό καλύφθηκε από τον Αγραβάνη). Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο Τόμιτς να μην έχει αντίπαλο κάτω από το αντίπαλο καλάθι, τη στιγμή που ο Νάχμπαρ εκτελούσε από τα 6.75 (2/2) για να στείλει τη διαφορά στο 35΄ σε επίπεδα μη αναστρέψιμα (61-42).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ (Ουκρανία), Ανκαραλί (Τουρκία), Λάτισεφς (Λετονία)

Οι συνθέσεις:

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Τσάβι Πασκουάλ): Ντόελμαν, Χεζόνια 5, Χουέρτας 3 (1), Αμπρίνες 6 (1), Ναβάρο 10 (2), Σατοράνσκι 9 (2), Πλάις 6, Τόμας 5, Όλεσον 5 (1), Λάμπε 8, Νάχμπαρ 10 (3), Τόμιτς 6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 5 (1), Χάντερ 7, Ντάνστον 5, Σπανούλης 1, Παπαπέτρου 5 (1), Σλούκας 5, Πρίντεζης 4, Αγραβάνης 9 (1), Μάντζαρης 4 91), Λαφαγιέτ 5 (1), Ντάρντεν 2, Λοτζέσκι 5 (1).