Σάββατο, 18 Απρίλιος 2015 00:00

Εντυπωσιακό break του Ολυμπιακού στη Βαρκελώνη (76-63 την Μπαρτσελόνα)

Ο απολαυστικός απόψε Ολυμπιακός από τα 6.75 (13/27) πέτυχε το πολυπόθητο «break» στη Βαρκελώνη και ισοφάρισε τη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας με την Μπαρτσελόνα σε 1-1. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 76-63, στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα, και πλέον περιμένουν τους «μπλαουγκράνα» την προσεχή Τρίτη (20:00) στο ΣΕΦ για να πάρουν προβάδισμα στη σειρά και να απέχουν μία νίκη από το φάιναλ φορ της Μαδρίτης.

Με σεμιναριακή άμυνα, που διέλυσε το γρήγορο παιχνίδι της Μπαρτσελόνα, την έφεση της στη δημιουργία (μόλις 7 ασίστ έναντι 20 των «ερυθρολεύκων») και την υποχρέωσε σε 11 λάθη, ο Ολυμπιακός πέτυχε ένα σπουδαίο «break», το πρώτο που επετεύχθη στα φετινά πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» υποχρέωσαν τους Ισπανούς σε τραγικά ποσοστά ευστοχίας (21/57 σουτ εντός πεδιάς και 15/22 βολές), ενώ με τον Πρίντεζη να πιάνει υψηλή απόδοση (22π., 9ριμπ.), τον αλάνθαστο από τα 6.75 Μάντζαρη (12π., 4/4 τρίποντα) και τον Σπανούλη να επιστρέφει σε γνώριμα γι` αυτόν επίπεδα (16π.) πέρασαν νικηφόρα από τη Βαρκελόνη και πλέον κρατάνε στα χέρια τους την τύχη τους.

Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισε ο Ναβάρο με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 25-35, 45-56, 63-76

Εξαιρετικός στα αμυντικά του καθήκοντα ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης. Οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν τους αιφνιδιασμούς και τη δημιουργία των «μπλαουγκράνα», ενώ τους υποχρέωσαν να σουτάρουν με μόλις 2/11 σουτ εντός πεδιάς. Όταν μάλιστα ο Σπανούλης βρήκε ρυθμό σε εκτέλεση και οργάνωση οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν και πάλι με +6 (9-15 στο 9΄, είχαν προηγηθεί και με 3-9 στο 5΄). Ο Ολυμπιακός συνέχισε και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου το εκπληκτικό του παιχνίδι και με δύο κολλητά τρίποντα (1 Σπανούλης, 1 Λαφαγιέτ) εκτόξευσε τη διαφορά στους +11 πόντους (10-21). Η έξοδος του Σπανούλη από το παρκέ για να πάρει ανάσες έφερε μία αναστάτωση επιθετικά στον Ολυμπιακό, αλλά η άμυνα συνέχισε τη δουλειά της (η Μπαρτσελόνα τελείωσε το ημίχρονο με 8 λάθη, ενώ σούταρε με 7/28 σουτ εντός πεδιάς και 7/12β.) και παρά τις προσπάθειες του Ναβάρο από το 6.75 (8π. στο β' δεκ. με 2/3τρ.) η διψήφια διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το ημίχρονο (25-35).

Στην τρίτη περίοδο ο αποφασιστικός Ολυμπιακός όχι μόνο άντεξε στην προσπάθεια αντεπίθεσης της Μπαρτσελόνα, που μείωσε σε 31-35 στο 22΄, αλλά με τον Πρίντεζη αρχικά κοντά στο καλάθι και στη συνέχεια τον Μάντζαρη να δίνει από τα 6.75 το έναυσμα για βροχή τριπόντων (5/6 σερί) ξέφυγε και πάλι με διψήφια διαφορά (43-54 στο 29΄) για να μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +11 (45-56). Με τη γραμμή ψηλών του να δίνει ρεσιτάλ και τον Μάντζαρη να συνεχίζει το σόου του από τα 6.75 ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο 34΄ με +18 πόντους (50-68), απέναντι σε μία Μπαρτσελόνα που έμοιαζε να έχει «βραχυκυκλώσει». Η «ερυθρόλευκη» άμυνα συνέχισε την εξαιρετική της λειτουργία, Λοτζέσκι και Σπανούλης εκτέλεσαν από τα 6.75 και ο Ολυμπιακός έφτασε απρόσκοπτα στο τελικό 76-63.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ (Γερμανία), Σαχίν (Ιταλία), Νουράν (Τουρκία)

Οι συνθέσεις:

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Τσάβι Πασκουάλ): Ντόελμαν 2, Χεζόνια 3 (1), Χουέρτας 6, Αμπρίνες, Ναβάρο 16 (4), Σατοράνσκι 8, Πλάις 4, Τόμας 1, Τζάκσον 3 (1), Λάμπε 6, Νάχμπαρ, Τόμιτς 14.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Χάντερ 8, Ντάνστον 4, Σπανούλης 16 (4), Παπαπέτρου, Σλούκας 2, Πρίντεζης 22 (2), Αγραβάνης, Μάντζαρης 12 (4), Λαφαγιέτ 3 (1), Ντάρντεν, Λοτζέσκι 9 (2).