Παρασκευή, 24 Απρίλιος 2015 00:22

Στο Final-4 ο Ολυμπιακός, 71-68 την Μπαρτσελόνα με τρίποντο του Πρίντεζη στην εκπνοή!

Ο Ολυμπιακός είναι το Final-4! Οι «ερυθρόλευκοι» με τον εορτάζοντα Γιώργο Πρίντεζη να σκοράρει σε «νεκρό χρόνο» την Μπαρτσελόνα με 71-68 έκανε το 3-1 στη σειρά και πάει στη Μαδρίτη για να διεκδικήσει την τέταρτη Ευρωλίγκα της ιστορίας του.

Παρότι βρέθηκε ακόμα και στο -10 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, βρήκε τις λύσεις να γυρίσει το παιχνίδι και να το πάει στο σουτ εκεί που ο υπαρχηγός του μετά από την πάσα του Σλούκα ευστόχησε για το τρίποντο-πρόκριση! Ο Ολυμπιακός μετά από ένα χρόνο επιστρέφει στο Final-4 και για μία ακόμα φορά θα βρει μπροστά του την ΤΣΣΚΑ στον ημιτελικό της 15ης Μαΐου. Μετά από το τέλος του αγώνα, όπως αναμενόταν έγινε το πανδαιμόνιο στο ΣΕΦ με τον κόσμο να γίνεται ένα κουβάρι με τους παίκτες και να πανηγυρίζει!
Χωρίς ενέργεια και άστοχος ο Ολυμπιακός
Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να επιβάλει το ρυθμό του από το ξεκίνημα του αγώνα ωστόσο παρότι τα κατάφερε στην άμυνα ήταν άστοχος στην επίθεση με αποτέλεσμα οι Καταλανοί να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με έναν πόντο. Στο δεύτερο ωστόσο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός δεν έβγαζε ενέργεια με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα τρέχοντας ένα σερί 8-0 να μετατρέψει το 27-27 σε 27-35 και εν τέλει να κλείσει το πρώτο μέρος προηγούμενη με οκτώ πόντους (29-37).
Ανατροπή σκηνικού...
Η Μπαρτσελόνα συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (29-39) δείχνοντας πως ελέγχει πλήρως το παιχνίδι. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι όμως του Μάντζαρη ψαλίδισαν τη διαφορά και το κυριότερο «κράτησαν» τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ. Η είσοδος του Πέτγουεϊ σε συνδυασμό με τα σχήματα με τρία γκαρντ έδωσαν ενέργεια στον Ολυμπιακό. Δύο τρίποντα του Αμερικανού κράτησαν κοντά στο σκορ τον Ολυμπιακό, με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να ξεφεύγουν ξανά (37-45). Στο επόμενο δίλεπτο ωστόσο ένα επιμέρους σκορ 9-1 του Ολυμπιακού τον έφερε σε απόσταση αναπνοής ενώ κατάφερε να προσπεράσει πριν κλείσει η περίοδος με τις δύο ομάδες ισόπαλες (50-50).
Πόντο - πόντο το... θρίλερ
Το παιχνίδι μετατράπηκε σε... σκάκι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα του σκορ. Ο Ολυμπιακός έχασε με πέμπτο φάουλ τον Ντάνστον στο 35' όμως ένα τρίποντο του Σπανούλη στο 36' (με το οποίο προσπέρασε 2ος σκόρερ στην Ευρωλίγκα) και ένα του Μάντζαρη στη συνέχεια με ταμπλό (!), έβαλαν τον Ολυμπιακό μπροστά με 61-59. Ο Σατοράνσκι ξανάδωσε προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα και ο Όλεσον με βολές στο 38' πήγε το ισπανικό προβάδισμα στο +3 (61-64), ενώ στο 1'30'' ο Ολυμπιακός έχασε την κατοχή με νέο λάθος. Με 1'14'' να υπολείπεται ο Αμπρίνες με 1/2 βολές έδωσε στην ομάδα του... μαξιλαράκι ασφαλείας, τεσσάρων πόντων (61-65) όμως στα 58'' ο Μάντζαρης με τρίποντο μείωσε και πάλι στον πόντο (64-65).
Στα 40'' ο Λαφαγιέτ έκλεψε την μπάλα από τον Σατοράσνκι και ο Πρίντεζης κάρφωσε στον αιφνιδιασμό για το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα με 66-65. Στα 32'' ο Λαφαγιέτ έστειλε τον  Ναβάρο στις βολές κι εκείνος με 2/2 έκανε το 66-67.Στα 8,3'' ο Σπανούλης πήρε πάνω του την επίθεση και με τζαμπ στοπ έστειλε τη μπάλα στο καλάθι για το 68-67. Ο Πασκουάλ πήρε το τάιμ άουτ και ο Ναβάρο κέρδισε στα 5,2'' το φάουλ από τον Μάντζαρη. Αστόχησε στην πρώτη έβαλε τη δεύτερη και ισοφάρισε σε 68-68 με την τελευταία επίθεση να είναι στον Ολυμπιακό. Μετά από την επαναφορά ο Σλούκας με no look πάσα βρήκε ελεύθερο τον Πρίντεζη στο τρίποντο και εκείνος ευστόχησε για το 71-68 και την πρόκριση!
Τα δεκάλεπτα: 16-17, 29-37, 50-50, 71-68
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 8 (2), Χάντερ 8, Ντάνστον 2, Σπανούλης 17 (3), Παπαπέτρου, Σλούκας 6, Πρίντεζης 14 (1), Μάντζαρης 11 (3), Λαφαγιέτ 2, Ντάρντεν 3, Λοτζέσκι.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόελμαν 5 (1), Χουέρτας 2, Αμπρίνες 11 (2), Ναβάρο 8 (1), Σατοράνκσι 12 (1), Πλάις 4, Τόμας 4, Όλεσον 5 (1), Λάμπε 4, Νάχμπαρ, Τόμιτς 13.
Πηγή: sentragoal.gr