Κυριακή, 26 Απρίλιος 2015 22:20

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ: Βαριά ήττα του Ακάδημου από Κεραυνό Αιγίου

Με απόντες για διάφορους λόγους τους Αλοίμονο, Γιαννουκάκη και Τσικούρη ο Ακάδημος δεν μπόρεσε σήμερα το απόγευμα να αποφύγει την ήττα στην Τέντα από τον σαφώς πιο πλήρη αυτήν την περίοδο Κεραυνό Αιγίου με 82-50.

Σύμφωνα με την εξέλιξη της αναμέτρησης, ο Ακάδημος με πολλά νέα πρόσωπα στην 12άδα του, προσπάθησε να παρακολουθήσει τους δυνατούς αντιπάλους του όσο του επέτρεπαν οι χθεσινές αγωνιστικές του δυνατότητες και μέχρι ενός ορισμένου σημείου, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, τα κατάφερε.
Στο δεύτερο πάντως ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το παιχνίδι και φθάνοντας πολύ πιο εύκολα στο καλάθι των γηπεδούχων δεν δυσκολεύθηκαν να φθάσουν στην άνετη, όπως εξελίχθηκε, νίκη τους.
Πάντως ανεξάρτητα με το εις βάρος του τελικό σκορ σημαντικό κέρδος για τον Ακάδημο είναι ότι η τεχνική του ηγεσία χρησιμοποίησε για αρκετό μάλιστα χρόνο πολλά από τα νέα παιδιά που ήταν χθες στον πάγκο.
Τέλος οι κυριότερες διακυμάνσεις του σκορ που σφύριξαν οι Γρίβα και Φασόλης ήταν 4΄5-13, 10΄12-16, 15΄19-22, 20΄26-33, 24΄28-44, 30΄31-57, 35΄42-71 και 40΄50-82.
ΑΚΑΔΗΜΟΣ (Ροζακέας, Ψυχογιός): Ανδριανόπουλος, Λουρμπέας 20, Καλλικούνης, Καραμπάτσος, Ν Γιαννακόπουλος 4, Καραγγελής, Π. Γιαννακόπουλος, 9(3), Λαζαρακόπουλος 2, Σπαντιδέας 5(1), Σκοπέτος 6, Γεωργανάς 4.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ (Καραγιάννης): Μοσχοβάκης 12, Τσιρώνης 5(1), Γκουρβέλος, Μούτσιος 6(1), Καντάς 7(1), Κεφαλάς 12(2), Βουρνάς 19(1), Λάφης 15, Λαμπρόπουλος 4, Παπαγεωργίου 2.