Παρασκευή, 22 Μαϊος 2015 18:24

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ: Καλαμάτα '80 και Σπαρτιατικός προκρίθηκαν στον τελικό

Η Καλαμάτα '80 και ο Σπαρτιατικός θα διεκδικήσουν τον τίτλο στην Α' κατηγορία μπάσκετ της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ και την άνοδο στην Γ' εθνική.

Στους προχθεσινούς ημιτελικούς, η Καλαμάτα '80 νίκησε τον ΓΣ Μεσσήνης στην Καλαμάτα και έκανε το 3-0 στις νίκες, αφού μετρούν και τα ματς των δύο αγώνων στην κανονική περίοδο.
Με 2-0 ξεκίνησε και ο Σπαρτιατικός απέναντι στους Δρομείς Τρίπολης. Έτσι με την προχθεσινή της νίκη η ομάδα της Λακωνίας πέρασε στον τελικό.

Είχε Τριανταφυλλόπουλο η Καλαμάτα '80

Μετά από ένα μέτριο και από τις δύο πλευρές παιχνίδι, παρά τα καλά ονόματα που διαθέτουν οι δύο ομάδες, η Καλαμάτα '80 επικράτησε του ΓΣ Μεσσήνης με 60-49 και πέρασε έτσι στον μεγάλο φετινό τελικό της Α' κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.
Το κλειδί της επιτυχίας για τους γηπεδούχους, στους οποίους η απουσία του Γιώργου Μπάκα ήταν κάτι παραπάνω από αισθητή, το είχε ο πολύπειρος Λεωνίδας Τρινταφυλλόπουλος ο οποίος όταν η μπάλα "έκαιγε" είχε πάντα την κατάλληλη για την ομάδα του λύση.
Από την πλευρά τους οι κιτρινόμαυροι παρά τα παράπονα που εκφράζουν οι υπεύθυνοι τους για την διαιτησία θα μπορούσαν να ζητήσουν καλύτερο για αυτούς αποτέλεσμα αν ήταν σε καλύτερη επιθετική ημέρα ορισμένα από τα σημαντικά φετινά επιθετικά τους όπλα (Γιάννης Τσιμπούρης, Κώστας Πολυζωγόπουλος) και αν είχαν καλύτερες τελικές επιλογές σε ορισμένες καλές στο αρχικό τους στάδιο επιθετικές προσπάθειες.
Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι Ταβουλαρέας, Μαγγαφάς. Τέλος όπως αναφέρεται στο φύλλο αγώνα "02΄25΄΄ πριν το τέλος αποβλήθηκε ο Παύλος Νόντας του ΓΣ Μεσσήνης γιατί μετά από επιθετικό φάουλ που χρεώθηκε από τον πρώτο διαιτητή διαμαρτυρόμενος έβγαλε τη φανέλα του και την πέταξε μπροστά στο τραπέζι της γραμματείας."
Δεκάλεπτα 14-11, 13-15, 11-13, 22-10
ΚΑΛΑΜΑΤΑ '80 (Αβδάλας): Γκιουρτζίδης 4, Λαμπρινός, Τσιγαρίδης 2, Γκουλούσης, Κούτρης 3(1), Αλεξανδρόπουλος, Βούλγαρης 17, Κοντόπουλος 9(2), Πουλουπάτης, Μέντης, Τριανταφυλλόπουλος 25(2).
ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ:  Σπυρόπουλος, Πολυζωγόπουλος 5, Χαραλμπόπουλος, Μπακογιάννης 11(2), Τόσκα, Δημητρακόπουλος, Τσιμπούρης 5(1), Παπαδέας 2, Αρβανίτης 13(1), Γεψργακόπουλος, Ηλιόπουλος, Νόντας 13(1).

Εύκολα ο Σπαρτιατικός

Ο Σπαρτιατικός επικράτησε άνετα των Δρομέων με 71-55 αποτέλεσμα που επιβεβαιώνει την καλή αυτήν την περίοδο φόρμα της Λακωνικής ομάδας.
Δεκάλεπτα 22-7, 17-21, 17-13, 15-15,
Διαιτητές Αναστόπουλος, Ναστός,
ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ: Θεοδωρόπουλος 7(1), Μπασδάνης, Κοντός 2, Μανιατάκος 8, Αργυρούλης 9(3), Κάτσαρης 16(1), Αλεξόπουλος 8(2), Γιάνναρης, Σταθάκος 4, Κουβελιώτης 12(1), Κατσούλης 5(1), Ρηγάκος.
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ: Μαρκόπουλος, Μπαλής 11, Καλούλι 8, Νταγιάντης 11(3), Σωτηρόπουλος, Γκριτζάς 2, Πετσούνη, Κοσκινάς, Μπουρής 14, Παπακώστας 3, Ρεκουνιώτης 7(1).

Την Κυριακή
η πρεμιέρα των τελικών

Με υποψήφιους πρωταθλητές την Καλαμάτα '80 και  τον Σπαρτιατικό και σκορ από την κανονική περίοδο 1-1, αρχίζουν την Κυριακή 24 Μαίου οι τελικοί αγώνες για την ανάδειξη της πρωταθλήτριας ομάδας η οποία από την επόμενη αγωνιστική περίοδο θα αγωνισθεί στην Γ' εθνική κατηγορία. Το επίσημο πρόγραμμα των τελικών είναι: