Κυριακή, 31 Μάιος 2015 22:20

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ: Ο Σπαρτιατικός πήρε τον τίτλο (64-53) από την Καλαμάτα '80 μέσα στην Τέντα

Με περισσότερη δύναμη από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό του τελευταίου τελικού στην Τέντα και με ένα καταπληκτικό στο επιθετικό ιδιαίτερα κομμάτι Γιώργο Κατσαρή (σημείωσε τους 31 από τους 64 συνολικά πόντους της ομάδας του) ο Σπαρτιατικός πήρε απόλυτα δίκαια την νίκη και την άνοδο στην επόμενη Γ' εθνική κατηγορία με σκορ 64-53 από μια Καλαμάτα '80 που σε ελάχιστες περιπτώσεις κατάφερε να βάλει σοβαρά προβλήματα στους πρωταθλητές πλέον Λάκωνες.

You must have the Adobe Flash Player installed to view this player.

Σύμφωνα με την εξέλιξη του τελικού που παρακολούθησαν 500 περίπου φίλοι των δύο ομάδων αλλά και από την ευρύτερη περιοχή της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, οι φιλοξενούμενοι επιβεβαιώθηκαν για το δυναμικό τους ξεκίνημα προηγούμενοι των γηπεδούχων μόλις στο 5' με 10-4 και στο τέλος του πρώτου 10λεπτου με 16-11.
Στην συνέχεια όπως ήταν αναμενόμενο οι παίκτες της Καλαμάτας '80 προσπάθησαν να ανεβάσουν την απόδοση τους και μέχρι ενός χρονικού σημείου δικαιώθηκαν αφού στο 16΄το σκορ ήταν ισόπαλο 16-16 χωρίς όμως να υπάρξει ανάλογη συνέχεια αφού οι μετέπειτα πρωταθλητές είχαν το άλυτο για τους γηπεδούχους πρόβλημα που άκουγε στο όνομα του Γιώργου Κατσαρή.
Ετσι από το 18΄ οπότε και πάλι ο Σπαρτιατικός πήρε την πρωτοπορία στο σκορ με 26-23 δεν την έχασε πάλι ποτέ παρά τις προσπάθειες της Καλαμάτας '80 μέχρι την ολοκλήρωση του καθαρού χρόνου των 40λεπτων οπότε και διαμορφώθηκε το απόλυτα δίκαια τελικό για αυτόν 64-53. Η νίκη όπως ήταν λογικό πανηγυρίστηκε έντονα από τους παίκτες του, τους προπονητές του, τους υπευθύνους του και όσους φίλους του βρέθηκαν στις κερκίδες της Τέντας. Απλά για την ιστορία να αναφέρουμε ότι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι τελικοί νικητές ήταν μπροστά στο σκορ με 30-26, στο 23'11'' με 36-28, στο 30΄με 49-41, στο 32΄με 53-44, στο 35΄με 55-44 και στο 37΄57-45.
Διαιτητικό δίδυμο του τελικού ήταν οι Ταβουλαρέας και Αναστόπουλος.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ '80 (Αβδάλας): Κούτρης 1, Γκιουρτζίδης 5(1), Τριανταφυλλόπουλος 15(3), Μπακας 20(8/15 ελεύθερες βολές, 6/15 δίποντα), Βούλγαρης 3(1), Τσιγαρίδης 5(1), Κοντόπουλος 4, Μέντης.
ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ: Θεοδωρόπουλος 7(1), Κάτσαρης 31 (8/9 ελεύθερες βολές, 7/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Μανιατάκος 4, Αλεξόπουλος 3, Σταθάκος 10, Κουβελιώτης 5(1), Αργυρούλης, Κοντός, Κατσούλης 4.