Τρίτη, 15 Σεπτέμβριος 2015 21:29

ΙΣΠΑΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 73-71: Χάθηκε (και αυτή) η ευκαιρία...

Έφτασε πολύ κοντά, αλλά και πάλι δεν τα κατάφερε...

Η Ελλάδα ηττήθηκε με 73-71 από την Ισπανία και έχασε και πάλι τον στόχο των μεταλλίων καθώς αποκλείστηκε από την τετράδα του Eurobasket 2015. Πλέον στα παιχνίδια κατάταξης η Εθνική θέλει να αποφύγει την όγδοη θέση ώστε να συμμετάσχει στο προολυμπιακό τουρνουά και να διεκδικήσει από εκεί ένα από τα τρία τελευταία εισιτήρια για τους Ολυμπιακούς του Ρίο. Αυτό που μένει στην ελληνική ομάδα είναι το... παράπονο πως στην τέταρτη περίοδο άργησε να «μπει» και πάλι στο παιχνίδι και η ανατροπή έμεινε στη μέση. Επίσης στην τρίτη περίοδο όταν κατάφερε να βρει ρυθμό και να περιορίσει τους Ισπανούς δεν μπόρεσε να ανοίξει τη διαφορά ώστε να μπορέσει να «πατήσει» πάνω της στο τέλος.Η Ελλάδα μπήκε φοβισμένη στο παιχνίδι και επέτρεψε στους Ισπανούς να βρουν τα σουτ ψυχολογίας. Ακόμα και όταν στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα (17-18 στο 12') δεν είχε τη δυνατότητα να το κρατήσει και είδε τους αντιπάλους της με κορυφαίους τους ψηλούς της να ανοίγει τη διαφορά και να φτάνει ακόμα και στο +9 (39-30) λίγο πριν βγει το ημίχρονο. Αυτόν τον φόβο και το άγχος τα απέβαλε πλήρως στην τρίτη περίοδο. Βρήκε ρυθμό από την άμυνά της, είχε τον απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ με κλειδί τα αθλητικά προσόντα του Γιάννη Αντετοκούνμπο και κατάφερε όχι μόνο να καλύψει τη διαφορά αλλά και πάρει και βραχεία κεφαλή στο σκορ (49-53 στο 28'). Ωστόσο το γεγονός πως στην καλή της περίοδο δεν άνοιξε την υπέρ της διαφορά, της στοίχησε. Οι Ισπανοί με τηςν τριάδα Γκασόλ, Ρέγιες, Μίροτιτς να κάνει όλη τη ζημιά, είτε με σκορ, είτε με κερδισμένα φάουλ είτε με καλάθι... ψυχολογίας, πήρε και πάλι τον έλεγχο και ένα λεπτό πριν από το φινάλε ήταν μπροστά με 68-63. Δύο χαμένες ισπανικές βολές και επτά συνεχόμενοι πόντοι από τον Νικ Καλάθη (δύο αιφνιδιασμοί από κλέψιμο και ένα τρίποντο) έφεραν την Ελλάδα σε απόσταση αναπνοής (70-68) στα 15,5'' για το τέλος. Στα 13'' ο Σέρχιο έδωσε και πάλι «μαξιλαράκι ασφαλείας» στους Ισπανούς (72-68) όμως το τρίποντο (έστω και μετά από μία ακόμα καθυστερημένη επίθεση) του Σλούκα στα 4'' έκανε το σκορ 72-71. Στο φινάλε ο Γκασόλ πήγε στις βολές, έβαλε την πρώτη (73-71) έχασε τη δεύτερη, όμως το σουτ της απελπισίας του «Κούνμπο» δε βρήκε στόχο στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 39-32, 55-57, 73-71

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Γκασόλ 27 (1), Φερνάντεθ, Ροντρίγκεθ 10 (1), Ρίμπας 3 (1), Ρέγιες 5, Κλαβέρ 2, Γιουλ 8 (2), Μίροτιτς 18 (2).

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μπουρούσης 5, Ζήσης 5, Σπανούλης 10 (1), Καλάθης 14 (2), Περπέρογλου, Σλούκας 3 (1), Καϊμακόγλου, Κουφός 9, Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 12 (2τρ., 17ρ.).

Πηγή: sentragoal.gr