Κυριακή, 10 Ιανουάριος 2016 14:38

Με το.. δεξί στο 2016 η Καλαμάτα, 2-0 το Βύζαντα

Μετά από 1,5 μήνα η Καλαμάτα επέστρεψε δίκαια στις επιτυχίες (2-0 το Βύζαντα Μεγάρων) και μπήκε με το.. δεξί στο 2016. Η "Μαύρη Θύελλα" έχοντας πέντε νέα πρόσωπα στην 11άδα (και ουσιαστικά νέα άμυνα) χτύπησε στο ξεκίνημα των δύο ημιχρόνων (4' Τορεζάνι, 52' Ρόγκος αυτογκόλ) από ισάριθμες εκτελέσεις φάουλ του Κερμενίδη και ανάσανε βαθμολογικά, αλλά και ψυχολογικά. Η Μεσσηνιακή ομάδα είχε ευκαιρίες και για μεγαλύτερο σκορ σ' ένα ματς που έγινε σε κακό αγωνιστικό χώρο.

Τελείωσε το ματς. Καλαμάτα - Βύζας 2-0

93' Ο Λιόλιος πλασάρει από κοντά, αλλά ο Τσονκόφ απομάκρυνε την μπάλα πάνω στη γραμμή.

92' Ο Λιόλιος άλλαξε ωραία το παιχνίδι δεξιά για τον Τορεζάνι που κοντρόλαρε μπήκε στην περιοχ΄ξ, σούταρε, αλλά ο γκολκίπερ απέκρουσε.

90' Ολοκληρώνει τις αλλαγές της η Καλαμάτα, με τον Οδεμισιώτη να παίρνει τη θέση του Χατζηλιόντα.

88' Ο Αθανασόπουλος δεν μπόρεσε με διπλή προσπάθεια να νικήσει τον Καρνέση.

Αναγκαστική αλλαγή για το Βύζαντα. Ο Δημακάκος τραυματίστηκε και στη θέση του μπήκε ο Τσακώνης.

83' Δεύτερη αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Κολημήτρας στη θέση του Ρήγα.

78' Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, όταν σε φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή και με την άμυνα της Καλαμάτας να μην μπορεί να απομακρύνει, ο Αλεβίζος σούταρε από κοντά, αλλά ο Σταυράκης μπλόκαρε την μπάλα.

Ο ρέφερι χαρίζει την κίτρινη κάρτα στον Τσανκόφ που θα ήταν η δεύτερη.

75' Πρώτη αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Αθανασόπουλος στη θέση του Παναγιωτόπουλο.

74' Ο Βλάχος αστοχεί από καλή θέση, στέλνοντας με σουτ την μπάλα άουτ.

65' Η Καλαμάτα προηγείται με 2-0 σ' ένα ματς που διεξάγεται σ' ένα πολύ κακό αγωνιστικό χώρο.

61' Κίτρινη κάρτα ο Μπατζουνάι για διαμαρτυρία.

58' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Καλαμάτα. Ο Παναγιωτόπουλος σούταρε, ο Καρνέσης έδιωξε στη δεξιά του γωνία, στην επαναφορά ο Τορεζάνι σούταρε, αλλά ο γκολκίπερ του Βύζαντα έπεσε στα πόδια του και κράτησε το 2-0.

57' Κίτρινη κάρτα στον Λιόλιο για θέατρο.

52' Γκοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ! Ο Κερμενίδης εκτέλεσε φάουλ, και ο Ρόγκας στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0.

51' Κίτρινη κάρτα στον Λιούρα που σταμάτησε τον Παναγιωτόπουλο λίγο πριν βρεθεί απέναντι από τον γκολκίπερ.

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο.

Με νέες εμφανίσεις εμφανίζονται στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, μετά από τη λασπομαχία του πρώτου μέρους.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Καλαμάτα - Βύζας 1-0.

42' Κίτρινη κάρτα ο Ρήγας για φάουλ στη μεσαία γραμμή.

38' Σουτ Ρήγα από καλή θέση, ο Καρνέσης πέφτει στην αριστερή γωνία και απομακρύνει σε κόρνερ.

35' Ο Τορεζάνι δοκιμάζει το μακρινό σουτ, αλλά ο Καρνέσης είναι σε σωστή θέση και μπλοκάρει την μπάλα.

Εχει πέσει στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός του αγώνα. Βλέπουμε αρκετές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου και καθόλου.. θέαμα, σε αυτό δεν βοηθά βέβαια και ο αγωνιστικός χώρος.

26' Κίτρινη κάρτα για τον Ρόγκα.

Η Καλαμάτα είναι πάντα μπροστά στο σκορ με 1-0 από το 4' χάρη στο γκολ του Τορεζάνι

Συμπληρώσαμε 20 λεπτά στο παιχνίδι και ενώ κάνει την εμφάνισή της ξανά και η... βροχή.

Εχει μπει καλά η Καλαμάτα και δείχνει να ελέγχει το παιχνίδι.

13' Ο Παναγιωτόπουλος στρώνει με το κεφάλι στον Κερμενίδη που σουτάρει από το ημικύκλιο της περιοχής, με την μπάλα να περνά άουτ από το κάθετο δοκάρι.

12' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς, τη βλέπει ο Κλωνάρης.

4' Γκοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ! Ο Κερμενίδης εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Τορεζάνι πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας και με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ.

Ο Σταυράκης είναι κάτω από τα γκολπόστ, στο δεξί άκρο της άμυνας ο Γαλανόπουλος και στο αριστερό ο Λιόλιος, ενώ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο συνθέτουν οι Κασμερίδης και Κανταρτζής. Μπροστά τους οι Τσιμικλής και Ρήγας, δεξιά στη μεσαία γραμμή ο Τορεζάνι, αριστερά ο Κερμενίδης και ο Χατζηλιόντας πίσω από τον Παναγιωτόπουλο.

1' Ξεκίνησε ο αγώνας

Ολα έτοιμα για να ξεκινήσει το ματς.

Ορκος νίκης από τους παίκτες της Καλαμάτας, λίγο πριν από τη σέντρα.

Οπως και να έχει η Καλαμάτα πρέπει να πάρει σήμερα τη νίκη για να ανασάνει βαθμολογικά και ψυχολογικά.

Πολύ λίγος κόσμος στο γήπεδο, μιας και ο καιρός δεν είναι σύμμαχος.

Η Καλαμάτα θα παραταχθεί με τελείως διαφορετικό πρόσωπο σήμερα, μιας και ο Λεωνίδας Μπίλης εμπιστεύτηκε φανέλα βασικού σε πέντε νεοαποκτηθέντες. Ο λόγος για τους Σταυράκη, Λιόλιο, Κανταρτζή, Κασμερίδη και Χατζηλιόντα. Ο Μουλιάτος που επίσης αποκτήθηκε το Γενάρη είναι στον πάγκο, ενώ ο Τσόπελας που αποτελεί το 7ο χειμερινό απόκτημα θα έχει δικαίωμα συμμετοχής από την 1η Φεβρουαρίου.

Το ματς θα διαιτητεύσει ο Γαβρίλης με βοηθούς τους Γεωργακόπουλο και Μπαρτζιόπουλο, όλοι από το σύνδεσμο Αθηνών.