Κυριακή, 13 Ιανουάριος 2013 22:40

Διπλό ελπίδας το Πεταλίδι με Αβία

Με γκολ που σημείωσε στο β' ημίχρονο ο Απόλλων Πεταλιδίου κέρδισε στο γήπεδο της ΕΠΣΜ, στον Κορδία, την Α.Ε. Αβίας με 2-0.
Με το παραπάνω αποτέλεσμα και την εμφάνιση που πραγματοποίησε κυρίως στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Πεταλιδίου, μπορεί να ελπίζει σε διεκδίκηση μιας εκ των θέσεων που οδηγούν στην παραμονή. Το χθεσινό "διπλό" χαρακτηρίζεται πολύ σημαντικό, όμως ο Απόλλων παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και μόνο με εμφανίσεις όπως αυτή του β' ημιχρόνου στη χθεσινή συνάντηση, μπορεί να έχει ελπίδες σωτηρίας.
Από την άλλη η Α.Ε. Αβίας μάλλον είχε τάσεις αυτοκτονίας, γιατί μόνο έτσι μπορούσε να χάσει τον αγώνα. Ιδιαίτερα μάλιστα όταν και τα δύο γκολ, προέρχονται από λάθη των τερματοφυλάκων. Η ήττα αυτή σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα των άλλων διεκδικητών της παραμονής κάνει πλέον πιο δύσκολο το έργο της για τη σωτηρία. Μάλιστα χθες δεν έκανε καλή εμφάνιση, και στο διάστημα από το 20' έως το 45', όπου είχε μια φλύαρη υπεροχή δεν έφτανε για να ελπίζει σε θετικό αποτέλεσμα.
Στο πρώτο τέταρτο του ματς, οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο καλές στιγμές για να ανοίξουν το σκορ, αλλά δεν τις αξιοποίησαν. Στο 5' το διαγώνιο σουτ του Γ. Κορμπή απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια ο Κολοκούβαρος. Στο 12' σέντρα του Κ. Κορμπή στο α' δοκάρι ο Κολοκούβαρος κατάφερε να οριζοντιωθεί και με το ένα χέρι να διώξει την μπάλα κόρνερ. Το εκτέλεσε ο Κ. Κορμπής στέλνοντας την μπάλα στην απέναντι πλευρά όπου ο Ξαρχάκος έπιασε την κεφαλιά για να αποκρούσει αρχικά ο Κολοκούβαρος και στην επαναφορά ο Πουλόπουλου επίσης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα να κτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι και να καταλήξει άουτ.
Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν δύο ευκαιρίες για γκολ. Στο 30' ο Δ. Κορμπής μπήκε στην περιοχή του Απόλλωνα και πάσαρε στον Ε. Φετάχου, αυτός σούταρε για να αποκρούσει ο Μποζίκας. Ενα λεπτό μετά ο Δ. Κορμπής έκανε το διαγώνιο φαλτσαριστό σουτ μέσα από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ από το οριζόντιο δοκάρι.
Με την έναρξη του β' ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι έκαναν τη σέντρα με τον Ξαρχάκο να δίνει την μπάλα στον Χούτο και αυτός αμέσως με μακρινή μπαλιά την έστειλε στην περιοχή της Αβίας. Ο Κολοκούβαρος βγήκε από την εστία του για να μπλοκάρει, όμως δεν έκανε σωστή εκτίμηση της πορείας της μπάλα, η οποία πέρασε από πάνω του και πριν προλάβει να αντιδράσει ήρθε με φορά ο Κ. Κορμπής και με κεφαλιά στην κενή εστία πέτυχε το 0-1. Στο 51' απευθείας φάουλ Φλέσσα από τη γωνία σχεδόν της μεγάλης περιοχής ο Μποζίκας έπεσε στη κλειστή γωνία και μπλόκαρε. Στο 54' ο Ξαρχάκος έκανε τη σέντρα για τον Κ. Κορμπή, αυτός βρέθηκε στη μικρή περιοχή πλάσαρε για να φύγει η μπάλα λίγο άουτ από το κάθετο δοκάρι. το 60' ο Ξαρχάκος μπήκε στην αντίπαλη περιοχή απέφυγε έναν αμυντικό σούταρε συρτά ο Καντερές απέκρουσε ασθενώς και ο Μπογκντάνι που κινήθηκε στην πορεία της μπάλα με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα κάνοντας έτσι το 0-2. Στο 64' διαγώνια μπαλιά του Ξαρχάκου στο ημικύκλιο σχεδόν της μεγάλης περιοχής για τον Γ. Κορμπή αυτός έκανε αμέσως το σουτ, όμως ο Καντερές που είχε βγει από την εστία του απέκρουσε γλιτώνοντας την ομάδα του από 3ο γκολ. Στο 80' μπαλιά του Ξαρχάκου για τον Γ. Κορμπή αυτός απέφυγε ωραία τον Καντερέ, που βγήκε από την εστία του για να του κλείσει το δρόμο, έκανε το διαγώνιο πλασέ, όμως η μπάλα έφυγε μόλις άουτ από το κάθετο δοκάρι. Στο 93' φάουλ του Φλέσσα από πλάγια θέση απέκρουσε ο Μποζίκας η μπάλα βρήκε και στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ.
Καλή ήταν η διαιτησία του Σκόρδου και των βοηθών διαιτητών, της Αθανασοπούλου και του Κατσά.
Α.Ε. ΑΒΙΑΣ: Κολοκούβαρος (59' λ.τρ. Καντερές), Γκλίγκα (59' Πολυτάρχης), Κλείδωνας, Κατσαράκης, Τζανετέας, Χανδρινός, Ε. Φετάχου, Φλέσσας, Λούγκα, Δ. Κορμπής, Ν. Γεωργίκος.
ΠΕΤΑΛΙΔΙ: Μποζίκας, Πουλόπουλος, Τσερίκου (86' Σκαφιδάς), Πετρόπουλος, Γιαννόπουλος, Φωτόπουλος, Κ. Κορμπής, Χούτος, Γ. Κορμπής (89' Αυγουλέας), Ξαρχάκος, Μπογκντάνι.