Δευτέρα, 04 Ιούλιος 2016 16:36

Το πανόραμα του Euro 2016

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Ουαλία - Πορτογαλία και Γερμανία - Γαλλία είναι τα ζευγάρια των ημιτελικών του Euro 2016 που την Τετάρτη και την Πέμπτη θα διεκδικήσουν τα εισιτήρια για τον τελικό της Κυριακής.

Το πανόραμα της διοργάνωσης έχει ως εξής:


Α ΟΜΙΛΟΣ: Γαλλία, Ελβετία, Ρουμανία, Αλβανία.

1η αγωνιστική:

10/6  Παρίσι     Γαλλία - Ρουμανία     2-1

11/6  Λανς       Αλβανία - Ελβετία     0-1

 
2η αγωνιστική:

15/6  Μασαλία    Γαλλία - Αλβανία      2-0

15/6  Παρίσι     Ρουμανία - Ελβετία    1-1

 

3η αγωνιστική:

19/6  Λιλ        Ελβετία - Γαλλία      0-0

19/6  Λιόν       Ρουμανία - Αλβανία    0-1

 

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ      Αγ.   Ν-Ι-Η   Β.   Τερμ.

Γαλλία           3    2 1 0   7    4-1 --Φάση των «16»

Ελβετία          3    1 2 0   5    2-1 --Φάση των «16»

--------------------------------------

Αλβανία          3    1 0 2   3    1-3

--------------------------------------

Ρουμανία         3    0 1 2   1    2-4

 

 

Β ΟΜΙΛΟΣ: Αγγλία, Ρωσία, Ουαλία, Σλοβακία.

 

1η αγωνιστική:

11/6  Μπορντό    Ουαλία - Σλοβακία       2-1

11/6  Μασαλία    Αγγλία - Ρωσία          1-1

 

2η αγωνιστική:

15/6  Λιλ        Ρωσία - Σλοβακία        1-2

16/6  Λανς       Αγγλία - Ουαλία         2-1

 

3η αγωνιστική:

20/6  Σεντ Ετιέν Σλοβακία - Αγγλία       0-0

20/6  Τουλούζ    Ρωσία - Ουαλία          0-3

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ      Αγ.   Ν-Ι-Η   Β.   Τερμ.

Ουαλία           3    2 0 1   6    6-3 --Φάση των «16»

Αγγλία           3    1 2 0   5    3-2 --Φάση των «16»

---------------------------------------

Σλοβακία         3    1 1 1   4    3-3 --Φάση των «16»

--------------------------------------

Ρωσία            3    0 1 2   1    2-6

 

Γ ΟΜΙΛΟΣ: Γερμανία, Πολωνία, Ουκρανία, Βόρεια Ιρλανδία.

 

1η αγωνιστική:

12/6  Λιλ        Γερμανία - Ουκρανία    2-0

12/6  Νίκαια     Πολωνία - Β. Ιρλανδία  1-0

 

2η αγωνιστική:

16/6  Λιόν       Ουκρανία - Β.Ιρλανδία  0-2

16/6  Παρίσι     Γερμανία - Πολωνία     0-0

 

3η αγωνιστική:

21/6  Μασαλία    Ουκρανία - Πολωνία     0-1

21/6  Παρίσι     Β.Ιρλανδία - Γερμανία  0-1

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ      Αγ.   Ν-Ι-Η   Β.   Τερμ.

Γερμανία         3    2 1 0   7    3-0 --Φάση των «16»

Πολωνία          3    2 1 0   7    2-0 --Φάση των «16»

--------------------------------------

Β. Ιρλανδία      3    1 0 2   3    2-2 --Φάση των «16»

--------------------------------------

Ουκρανία         3    0 0 3   0    0-5

 

Δ ΟΜΙΛΟΣ: Ισπανία, Κροατία, Τσεχία, Τουρκία

 

1η αγωνιστική:

12/6  Παρίσι     Τουρκία - Κροατία     0-1

13/6  Τουλούζ    Ισπανία - Τσεχία      1-0

 

2η αγωνιστική:

17/6  Νίκαια     Ισπανία - Τουρκία     3-0

17/6  Σεντ Ετιέν Τσεχία - Κροατία      2-2

 

3η αγωνιστική:

21/6  Μπορντό    Κροατία - Ισπανία     2-1

21/6  Λανς       Τσεχία - Τουρκία      0-2

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ      Αγ.   Ν-Ι-Η   Β.   Τερμ.

Κροατία          3    2 1 0   7    5-3 --Φάση των «16»

Ισπανία          3    2 0 1   6    5-2 --Φάση των «16»

--------------------------------------

Τουρκία          3    1 0 2   3    2-4

--------------------------------------

Τσεχία           3    0 1 2   1    2-5

 

 

Ε ΟΜΙΛΟΣ: Βέλγιο, Ιταλία, Ιρλανδία, Σουηδία

 

1η αγωνιστική:

13/6  Λιόν       Βέλγιο - Ιταλία       0-2

13/6  Παρίσι     Ιρλανδία - Σουηδία    1-1

 

2η αγωνιστική:

17/6  Τουλούζ    Ιταλία - Σουηδία      1-0

18/6  Μπορντό    Βέλγιο - Ιρλανδία     3-0

 

3η αγωνιστική:

22/6  Λιλ        Ιταλία - Ιρλανδία     0-1

22/6  Νίκαια     Σουηδία - Βέλγιο      0-1

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ      Αγ.   Ν-Ι-Η   Β.   Τερμ.

Ιταλία           3    2 0 1   6    3-1 --Φάση των «16»

Βέλγιο           3    2 0 1   6    4-2 --Φάση των «16»

--------------------------------------

Ιρλανδία         3    1 1 1   4    2-4 --Φάση των «16»

Σουηδία          3    0 1 2   1    1-3

 

ΣΤ ΟΜΙΛΟΣ: Πορτογαλία, Αυστρία, Ισλανδία, Ουγγαρία.

 

1η αγωνιστική:

14/6  Μπορντό    Αυστρία - Ουγγαρία     0-2

14/6  Σεντ Ετιέν Πορτογαλία - Ισλανδία  1-1

 

2η αγωνιστική:

18/6  Μασαλία    Ισλανδία - Ουγγαρία    1-1

18/6  Παρίσι     Πορτογαλία - Αυστρία   0-0

 

3η αγωνιστική:

22/6  Λιόν       Ουγγαρία - Πορτογαλία  3-3

22/6  Παρίσι     Ισλανδία - Αυστρία     2-1

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ      Αγ.   Ν-Ι-Η   Β.   Τερμ.

Ουγγαρία         3    1 2 0   5    6-4 --Φάση των «16»

Ισλανδία         3    1 2 0   5    4-3 --Φάση των «16»

--------------------------------------

Πορτογαλία       3    0 3 0   3    4-4 --Φάση των «16»

--------------------------------------

 

Αυστρία          3    0 1 2   1    1-4

 

*Οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου και οι τέσσερις καλύτερες τρίτες προκρίνονται στους «16».

 

 

ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

-------------

25/6  Σεντ Ετιέν Ελβετία - Πολωνία    1-1 (4-5 πέναλτι)

25/6  Παρίσι     Ουαλία - Β. Ιρλανδία 1-0

25/6  Λανς       Κροατία - Πορτογαλία 0-1 (παράταση)

26/6  Λιόν       Γαλλία - Ιρλανδία    2-1

26/6  Λιλ        Γερμανία - Σλοβακία  3-0

26/6  Τουλούζ    Ουγγαρία - Βέλγιο    0-4

27/6  Σεν Ντενί  Ιταλία - Ισπανία     2-0

27/6  Νις        Αγγλία - Ισλανδία    1-2  

 

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

-------------

30/6  Μασαλία   Πολωνία - Πορτογαλία  1-1 (3-5 πέναλτι)

01/7  Λιλ       Ουαλία - Βέλγιο       3-1

02/7  Μπορντό   Γερμανία - Ιταλία     1-1 (6-5 πέναλτι)

03/7  Παρίσι    Γαλλία - Ισλανδία     5-2              

 

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

----------

06/7  Λιόν      Πορτογαλία - Ουαλία  22:00   

07/7  Μασαλία   Γερμανία - Γαλλία    22:00  

 

ΤΕΛΙΚΟΣ

-------

10/7  «Σταντ ντε Φρανς» - Σεν Ντενί  22:00  

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ