Παρασκευή, 26 Αύγουστος 2016 14:49

ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ: Βατές κληρώσεις για ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό, δύσκολα για Παναθηναϊκό

Γράφτηκε από τον

 

 

Πραγματοποιήθηκε στο Μόντε Κάρλο η κλήρωση για τη φάση των ομίλων της αγωνιστικής περιόδου 2016-17 στο Europa League.

Η πρώτη αγωνιστική των ομίλων είναι προγραμματισμένη για τις 15 Σεπτεμβρίου, η 6η και τελευταία αγωνιστική θα λάβει χώρα στις 8 Δεκεμβρίου, ενώ ο τελικός της διοργάνωσης θα διεξαχθεί στις 24 Μαΐου 2017 στη Στοκχόλμη.

 

Όσον αφορά τις Ελληνικές ομάδες αρκετά καλές κληρώσεις είχαν ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός, ενώ σε πιο δύσκολο όμιλο κληρώθηκε ο Παναθηναϊκός. 

 

Οι δύο πρώτοι από κάθε όμιλο προκρίνονται στη φάση των «32».

 

Αναλυτικά, στον 10ο όμιλο του Europa League θα αγωνιστεί ο ΠΑΟΚ. Αντίπαλοι του «Δικεφάλου του Βορρά» θα είναι η ιταλική Φιορεντίνα, η τσεχική Σλόβαν Λίμπερετς και την Καραμπάχ από το Αζερμπαϊτζάν.

 

Επικεφαλής του 2ου ομίλου του Europa League θα είναι ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν τον πρωταθλητή Κύπρου ΑΠΟΕΛ, την ελβετική Γιουνγκ Μπόις και την Αστάνα από το Καζακστάν.

 

Τέλος, στον 7ο όμιλο του Europa League θα αγωνιστεί ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» θα τεθούν αντιμέτωποι με τον Αγιαξ από την Ολλανδία, τη Σταντάρ Λιέγης από τη Βέλγιο και τη Θέλτα από την Ισπανία.

 

Οι όμιλοι που προέκυψαν από την κλήρωση έχουν ως εξής:

 

 

 

1ος ΟΜΙΛΟΣ

 

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Αγγλία)

 

Φενερμπαχτσέ (Τουρκία)

 

Φέγενορντ (Ολλανδία)

 

Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία)

 

 

 

2ος ΟΜΙΛΟΣ

 

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)

 

ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)

 

Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)

 

Αστάνα (Καζακστάν)

 

 

 

3ος ΟΜΙΛΟΣ

 

Άντερλεχτ (Βέλγιο)

 

Σεντ Ετιέν (Γαλλία)

 

Μάιντς (Γερμανία)

 

Καμπάλα (Αζερμπαϊτζάν)

 

 

 

4ος ΟΜΙΛΟΣ

 

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Ρωσία)

 

Άλκμααρ (Ολλανδία)

 

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)

 

Ντάνταλκ (Ιρλανδία)

 

 

 

5ος ΟΜΙΛΟΣ

 

Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)

 

Ρόμα (Ιταλία)

 

Αούστρια Βιένης (Αυστρία)

 

Άστρα Γκιούργκιου (Ρουμανία)

 

 

 

6ος ΟΜΙΛΟΣ

 

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Ισπανία)

 

Γκενκ (Βέλγιο)

 

Ραπίντ Βιένης (Αυστρία)

 

Σασουόλο (Ιταλία)

 

 

 

7ος ΟΜΙΛΟΣ

 

Άγιαξ (Ολλανδία)

 

Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο)

 

Θέλτα Βίγκο (Ισπανία)

 

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)

 

 

 

8ος ΟΜΙΛΟΣ

 

Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία)

 

Μπράγκα (Πορτογαλία)

 

Γάνδη (Βέλγιο)

 

Κόνιασπορ (Τουρκία)

 

 

 

9ος ΟΜΙΛΟΣ

 

Σάλκε (Γερμανία)

 

Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)

 

Κράσνονταρ (Ρωσία)

 

Νις (Γαλλία)

 

 

 

10ος ΟΜΙΛΟΣ

 

Φιορεντίνα (Ιταλία)

 

ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)

 

Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία)

 

Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)

 

 

 

11ος ΟΜΙΛΟΣ

 

Ίντερ (Ιταλία)

 

Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)

 

Σαουθάμπτον (Αγγλία)

 

Χάποελ Μπερ Σεβά (Ισραήλ)

 

 

 

12ος ΟΜΙΛΟΣ

 

Βιγιαρεάλ (Ισπανία)

 

Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία)

 

Ζυρίχη (Ελβετία)

 

Οσμανλισπόρ (Τουρκία)

 

 

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ