Κυριακή, 25 Σεπτέμβριος 2016 16:24

Παρθενική νίκη στη Γ' εθνική για τον Τσικλητήρα Πύλου, 3-1 τη Δόξα Μεγαλόπολης

Ιστορική η σημερινή ημέρα για τον Τσικλητήρα Πύλου που πέτυχε την πρώτη νίκη του στη Γ' εθνική, με 3-1 επί της Δόξας Μεγαλόπολης. Δύο γκολ για την ομάδα του Νίκου Κακαλέτρη πέτυχε ο Γιώργος Γραμματικόπουλος και το τρίτο ο Πήλιος, που μπήκε αλλαγή στο β' μέρος. Λίγα πράγματα από την Δόξα Μεγαλόπολης που ισοφάρισε προσωρινά με τον Παναγιωτίδη.

Τέλος στον αγώνα, ο Τσικλητήρας Πύλου νίκησε δίκαια με 3-1 τη Δόξα Μεγαλόπολης

88' Ο Κερμενίδης με κάθετη πάσα βρήκε τον Πήλιο και εκείνο με διαγώνιο σουτ έκανε το 3-1

ΓΚΟΛ... Ο Πήλιος με σουτ το 3-1

85' Η Μεσσηνιακή ομάδα ελέγχει τον ρυθμό και κρατά εύκολα το υπέρ της 2-1. Αρκεί να μην την... πατήσει όπως στην Θήβα πριν μία εβδομάδα

Αλλαγή και για τον Βασίλη Κούβαλη της Δόξας, ο Πέπα στη θέση του Κατσαρού

Εκτός παιχνιδιού ο σκόρερ Γραμματικόπουλος, στη θέση του ο Χοτζάι στο 80'

73' Πρώτη αλλαγή για την Δόξα, ο Πρίκος αντί του Παναγιωτόπουλου

70' Τσάτσος εκτός και στη θέση του ο Σβίγγος

65' Μακρινό σουτ του Κερμενίδη, έπεσε στην δεξιά του γωνία ο Μακρυωνίτης και έδιωξε σε κόρνερ

Ο Πήλιος έδωσε αριστερά στον Κερμενίδη που έπιασε το διαγώνιο σουτ, ο Μακρυωνίτης απέκρουσε ασθενώς και ο Γραμματικόπουλος πήρε το... ριμπάουντ και με πλασέ σε κενή εστία έκανε το 2-1

ΓΚΟΟΟΟΟΛ 2-1 ο Τσικλητήρας με σκόρερ και πάλι τον Γραμματικόπουλο στο 59'

57' Φάουλ του Νάνου, μπλόκαρε ο Παλιγγίνης

55' Πρώτη αλλαγή για την Πύλο του Νίκου Κακαλέτρη. Ο Πήλιος πήρε τη θέση του Τσώνη, ο οποίος χειροκροτήθηκε θερμά από τους φίλους του Τσικλητήρα

Ο Νίκος Λυμπεροπουλος βρήκε μέσα στην περιοχή τον Παναγιωτίδη και εκείνος αφού στόπαρε την μπάλα με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-1. "Κοιμήθηκε" η άμυνα της Πυλιώτικης ομάδας σε αυτή τη φάση

49' 1-1 η Δόξα Μεγαλόπολης με σκόρερ τον Παναγιωτίδη

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

Α' ΤΟΠΙΚΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(ημίχρονο)

Κυπαρισσία - Ανδρούσα 0-0

Πάμισος - Αστέρας Αρφαρών 2-1

Διαβολίτσι - Εράνη 0-0

Ημίχρονο στο Στάδιο, με τον Τσικλητήρα να προηγείται δίκαια με 1-0 της ακίνδυνης Δόξας Μεγαλόπολης

44' Κόρνερ Τσάτσος, κεφαλιά Μικελάτος πάνω από την εστία η μπάλα

43' Σέντρα Κερμενίδης, έδιωξε ο Μακρυωνίτης, κεφαλιά σε κενή εστία ο Γραμματικόπουλος κόντραρε στο σώμα του Αντώνακα

Κίτρινη και για τον Καραμπά του Τσικλητήρα στο 40'

38' Πρώτη κίτρινη στο ματς, την δέχεται ο Παναγιωτίδης της Δόξας

Σέντρα από δεξιά του Παναγόπουλου και ο αμαρκάριστος Γραμματικόπουλος με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία για το 1-0

32' Γκοοοοοοολ για τον Τσικλητήρα με τον Γραμματικόπουλο 1-0

Παραμένει το 0-0 μετά από μισή ώρα αγώνα, σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι.

20' Ξαφνικό σουτ από μακρινή απόσταση του Κερμενίδη, δύσκολα σε κόρνερ ο Μακρυωνίτης. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Τσάτσος, κεφαλιά Μικελάτος ψηλά άουτ

19' Μέτριο ποιοτικά το παιχνίδι, με πολλές λάθος μεταβιβάσεις εκατέρωθεν. Καμία φάση μπροστά από τις δύο εστίες.

Περίπου 300 οι θεατές του αγώνα. Εκ των οποίων 150 περίπου Πυλιώτες και 60-70 φίλοι της Δόξας από την Μεγαλόπολη

Διαιτητής του αγώνα είναι ο Καλογερόπουλος και βοηθοί οι Κολιάκος και Τσολακίδης, όλοι του συνδέσμου Αθηνών.

1' Ξεκίνησε το ματς...

Οι 11αδες:

ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ: Παλιγγίνης, Παναγόπουλος, Καραμπάς, Ρούσσης, Κυριαζόπουλος, Τσώνης, Τσάτσος, Γραμματικόπουλος, Μικελάτος, Κερμενίδης, Μπίζος.

ΔΟΞΑ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ: Μακρυωνίτης, Δρόσος, Κατσαρός, Παναγιωτόπουλος, Βασιλείου, Αντώνακας, Αν. Παναγιωτίδης, Νάνος, Μαναριώτης, Ν. Λυμπερόπουλος, Δ. Λυμπερόπουλος,

Στον πάγκο του Τσικλητήρα κάθονται οι Διακουμής, Σβίγγος, Πήλιος, Κόκκαλης, Χοτζάι, Αγοραστός και Μακρής.

Αναπληρωματικοί για την Δόξα οι Αλεξανδρής, Ρούτσης, Αθανασιάδης, Πρίμπας, Πέπα, Θ. Ασημακόπουλος, Κ. Ασημακόπουλος.