Τετάρτη, 12 Οκτωβρίου 2016 19:36

Γ' ΕΘΝΙΚΗ: Στην κορυφή η Παναχαϊκή, 3-0 τη Δόξα Μεγαλόπολης

Η ομάδα της Πάτρας λύγισε στο δεύτερο ημίχρονο την αξιόμαχη Δόξα Μεγαλόπολης (3-0).

Για ένα ημίχρονο τα έβρισκε... σκούρα απέναντι στην -καλά στημένη- Δόξα Μεγαλόπολης. Στο δεύτερο μέρος, όμως, η Παναχαϊκή ανέβασε ταχύτητα, πέτυχε γρήγορο γκολ και, εν τέλει, επικράτησε με 3-0 του αντιπάλου της, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε σήμερα η αυλαία της 5ης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο της Γ' εθνικής. Με αυτή τη νίκη, η ιστορική ομάδα επανήλθε στην κορυφή του 3ου ομίλου, όπου υπάρχει ήδη ο ΠΑΟ Βάρδας. Οι «ροσονέρι» πήραν αυτό που ήθελαν μπροστά σε περίπου 1000 φίλους τους, υπενθυμίζοντας πως έχουν να φοβούνται μόνο τον... κακό τους εαυτό. Από την άλλη η ομάδα της Μεγαλόπολης παρέμεινε στην προτελευταία θέση με 2 βαθμούς.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο έδειξαν να πατούν καλά στο γήπεδο, αλλά δημιούργησαν και τις προϋποθέσεις για την απόκτηση του προβαδίσματος. Ευκαιρίες είχαν και οι γηπεδούχοι, που τελικά ευτύχησαν να «ξεκολλήσουν» στο 53', χάρη σε κοντινό σουτ του Σιαλμά σε φάση διαρκείας. Στο 58' ο Φωτάκης βρήκε... δίχτυα, όμως το γκολ δεν μέτρησε, αφού υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο Σιαλμάς, που βρισκόταν στην πορεία της μπάλας. Το 2-0 γράφτηκε στο 71' με την προβολή του -νεοεισελθέντος στον αγωνιστικό χώρο- Στεργίδη, ύστερα από σέντρα του Μωραΐτη. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε εννέα λεπτά μετά (80') ο Ελευθεριάδης με μονοκόμματο σουτ μετά από ασίστ του Στεργίδη.

Διαιτητής ήταν ο Κούλης, με βοηθούς τους Καραλή και Καραμέρο (Ηλείας).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Βλάχος, Λαμπρόπουλος, Γκίνο, Μακρυδημήτρης, Λουμπαρδέας, Ελευθεριάδης, Φωτάκης, Πολυχρόνης (55' Στεργίδης), Μαστραντωνάκης (84' Κωνσταντακόπουλος), Σιαλμάς (70' Μωραΐτης)

ΔΟΞΑ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ (Βασίλης Κούβαλης): Μακρυωνίτης, Αθανασιάδης (64' Πρίκας), Παναγιωτόπουλος, Νάνος, Βασιλείου, Αντώνακας, Δρόσος, Κατσαρός, Μαυριώτης, Ν. Λυμπερόπουλος, Δ. Λυμπερόπουλος.