Τετάρτη, 19 Οκτώβριος 2016 13:58

ΠΑΙΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ: Εγινε η κλήρωση, σέντρα το Σάββατο

Γράφτηκε από τον

Με 27 ομάδες θα διεξαχθεί φέτος το παιδικό ποδοσφαιρικό πρωτάθλημα που θα διοργανώσει η ΕΠΣ Μεσσηνίας. 

Την Δευτέρα μάλιστα έγινε η κλήρωση με τις ομάδες να χωρίζονται σε πέντε ομίλους. Οι τρεις πρώτοι όμιλοι έχουν από έξι ομάδες, ο τέταρτος όμιλος έχει πέντε ομάδες και ο πέμπτος όμιλος έχει τέσσερις Τριφυλιακές ομάδες. 

Η σέντρα θα γίνει το προσεχές Σάββατο. 

Ένα από τα σημαντικά νέα στοιχεία του φετινού πρωταθλήματος είναι ότι θα σωματεία θα μπορούν να δανείζονται μέχρι 8 παίκτες από άλλα σωματεία, τα οποία δεν θα συμμετέχουν στο πρωτάθλημα.

Στο πρωτάθλημα θα συμμετέχουν ποδοσφαιριστές που έχουν γεννηθεί τα έτη 2001-2002 και 2003.  Ποδοσφαιριστές με ηλικία διαφορετική της επιτρεπόμενης δεν θα γίνονται δεκτοί από τους διαιτητές. 

Θυμίζουμε πως υποχρεωτική είναι η συμμετοχή των σωματείων της Α΄ και Α΄1 Κατηγορίας καθώς και της Γ΄ Εθνικής, στο παιδικό πρωτάθλημα ή στο προπαιδικό.

Όσα σωματεία των παραπάνω κατηγοριών δεν δήλωσαν δηλαδή συμμετοχή στο παιδικό θα πρέπει υποχρεωτικά να δηλώσουν συμμετοχή στο προπαιδικό πρωτάθλημα που θα ξεκινήσει μετά το τέλος του παιδικού πρωταθλήματος. 

Τι πρέπει να γνωρίζουν οι ομάδες

Κάθε ποδοσφαιριστής μπορεί να αγωνισθεί με τη μορφή δανεισμού μόνο σε ένα σωματείο.

Ποδοσφαιριστής που έχει δοθεί με τη μορφή δανεισμού δεν μπορεί να αγωνίζεται κατά τη διάρκεια του πρωταθλήματος και στην ομάδα που έχει δελτίο.

Κάθε σωματείο υποχρεούται να γνωρίσει στην ΕΠΣ Μεσσηνίας το χρώμα της στολής των ποδοσφαιριστών του, που θα φέρει αρίθμηση από το Νο1 μέχρι Νο 18  . 

Κάθε ομάδα θα προσκομίζει στους διαιτητές Δελτία Ατομικών στοιχείων ποδοσφαιριστών,  Κατάσταση Υγείας καθώς και ξεχωριστή Κατάσταση Υγείας των ποδοσφαιριστών που αγωνίζονται ως δανεικοί,  νόμιμα θεωρημένες.

Οι αγώνες διεξάγονται κυρίως Σάββατο πρωί  σε γήπεδο με φυσικό ή τεχνητό χλοοτάπητα, είναι διπλοί, διαρκείας 80 λεπτών της ώρας σε δύο 40λεπτα ημίχρονα. 

Κάθε ομάδα έχει το δικαίωμα να δηλώσει στο Φ.Α. μέχρι 18 ποδοσφαιριστές και επιτρέπεται σε όλη την διάρκεια του αγώνα η αντικατάσταση μέχρι εφτά ποδοσφαιριστών.

Διαιτησία μερίμνη της ΕΠΣΜ.

Ιατρός μερίμνη Γηπεδούχου Σωματείου.

Σε περίπτωση μη προσέλευσης Ιατρού, ο αγώνας δεν γίνεται και το γηπεδούχο Σωματείο μηδενίζεται.  

Στην πρωταθλήτρια ομάδα κάθε ομίλου θα απονεμηθεί Κύπελλο και μετάλλια 

Οι διαγωνιζόμενες ομάδες μπορούν να υποβάλλουν-ενστάσεις του άρθρου 23 παρ.5 του ΚΑΠ. (Παράβολο ενστάσεων 50,00 €)

Η συζήτηση των ενστάσεων είναι υποχρεωτική, τυχόν δε παραίτηση της ενιστάμενης ομάδας είναι ανίσχυρη και δεν λαμβάνεται υπόψη (άρθρ.23 παρ.8 του ΚΑΠ). 

Ομάδα που θα υποπέσει στο παράπτωμα της πλαστοπροσωπίας για πρώτη φορά θα επιβαρύνεται με τα έξοδα των αγώνων  της (Γιατρός-Διαιτησία) για όλη την περίοδο.

Ομάδα που θα υποπέσει στο παράπτωμα της πλαστοπροσωπίας για δεύτερη φορά θα αποβάλλεται από το πρωτάθλημα με όλες τις συνέπειες που προβλέπονται (Υποβιβασμός ομάδος Α΄ και Α1΄  Κατηγορίας εάν δεν συμμετέχει και σε άλλο πρωτάθλημα υποδομής)  (προπαιδικό).

Επίσης ομάδα που δήλωσε συμμετοχή και παραιτήθηκε από το πρωτάθλημα μετά την κλήρωση των αγώνων και πριν από την έναρξη ή κατά τη διάρκεια του Πρωταθλήματος δεν θα έχει δικαίωμα συμμετοχής στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα κατά την επόμενη ποδ/κή περίοδο. 

Αναλυτικά το πρόγραμμα του πρώτου γύρου (στο β' γύρο αλλάζει η έδρα στα ζευγάρια) στους πέντε ομίλους έχει ως εξής: 

Το πρόγραμμα των πέντε ομίλων

1ος ΟΜΙΛΟΣ

 

1η αγωνιστική

Δαναός - Πράσινα Πουλιά

Καλαμάτα - Δόξα 

Αίας - Ολυμπιακός Καλ.

 

2η αγωνιστική

Πράσινα Πουλιά - Καλαμάτα

Ολυμπιακός Καλ. - Δαναός

Δόξα - Αίας

 

3η αγωνιστική

Καλαμάτα - Αίας

Δόξα - Δαναός

Πράσινα Πουλιά - Ολυμπιακός Καλ. 

 

4η αγωνιστική

Ολυμπιακός Καλ. - Δόξα

Δαναός - Καλαμάτα

Αίας - Πράσινα Πουλιά

 

5η αγωνιστική

Δόξα - Πράσινα Πουλιά

Καλαμάτα - Ολυμπιακός Καλ. 

Αίας - Δαναός

 

2ος ΟΜΙΛΟΣ

 

1η αγωνιστική

Ηρακλής Καλ. - Φαραί

Πατίστα - Μεσσηνιακός

ΑΕ Μάνης - Απόλλωνας

 

2η αγωνιστική

Φαραί - Πατίστα

Απόλλωνας - Ηρακλής Καλ.

Μεσσηνιακός - ΑΕ Μάνης

 

3η αγωνιστική

Πατίστα - ΑΕ Μάνης

Μεσσηνιακός -Ηρακλής Καλ. 

Φαραί - Απόλλωνας

 

4η αγωνιστική

Απόλλωνας - Μεσσηνιακός

Ηρακλής Καλ. - Πατίστα

ΑΕ Μάνης - Φαραί 

 

5η αγωνιστική

Μεσσηνιακός - Φαραί 

Πατίστα - Απόλλωνας

ΑΕ Μάνης - Ηρακλής Καλ. 

 

3ος ΟΜΙΛΟΣ

 

1η αγωνιστική

Μικρομάνη - Σπερχογεία

Ανδρούσα -Ασπρόχωμα

Αρφαρά - Εθνικός 

 

2η αγωνιστική

Σπερχογεία - Ανδρούσα

Εθνικός - Μικρομάνη

Ασπρόχωμα - Αρφαρά 

 

3η αγωνιστική

Ανδρούσα - Αρφαρά

Ασπρόχωμα - Μικρομάνη

Σπερχογεία - Εθνικός

 

4η αγωνιστική

Εθνικός - Ασπρόχωμα

Μικρομάνη - Ανδρούσα

Αρφαρά - Σπερχογεία

 

5η αγωνιστική

Ασπρόχωμα - Σπερχογεία

Ανδρούσα - Εθνικός

Αρφαρά - Μικρομάνη

 

4ος ΟΜΙΛΟΣ

 

1η αγωνιστική

Τσικλητήρας Πύλου - Ακαδημία Πάμισος

Χανδριναϊκός - Κορώνη

Ρεπό: Πεταλίδι

 

2η αγωνιστική

Ακαδημία Πάμισος - Χανδριναϊκός

Κορώνη - Πεταλίδι

Ρεπό: Τσικλητήρας Πύλου

 

3η αγωνιστική

Πεταλίδι - Ακαδημία Πάμισος

Χανδριναϊκός - Τσικλητήρας Πύλου 

Ρεπό: Κορώνη

 

4η αγωνιστική

Τσικλητήρας Πύλου  - Πεταλίδι

Ακαδημία Πάμισος - Κορώνη

Ρεπό: Χανδριναϊκός

 

5η αγωνιστική

Κορώνη - Τσικλητήρας Πύλου 

Πεταλίδι - Χανδριναϊκός

Ρεπό: Ακαδημία Πάμισος

 

5ος ΟΜΙΛΟΣ

 

1η αγωνιστική

Τέλλος Άγρας - Μιλτιάδης

Εράνη - Κυπαρισσία

 

2η αγωνιστική

Μιλτιάδης - Εράνη

Κυπαρισσία - Τέλλος Άγρας

 

3η αγωνιστική

Εράνη - Τέλλος Άγρας

Μιλτιάδης - Κυπαρισσία

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

               

 

                                 

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ