Τετάρτη, 16 Νοέμβριος 2016 13:07

ΤΟΠΙΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ: Την Κυριακή το ντέρμπι κορυφής "Μαύρη Θύελλα" - Μιλτιάδης

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Η "Μαύρη Θύελλα" απολαμβάνει από την Κυριακή τη γλυκιά μοναξιά της κορυφής στην Α' τοπική, μετά τη νέα νίκη της επί της Αναγέννησης Παραλίας και παράλληλα την ήττα του Μιλτιάδη από τον Πάμισο.

Η Καλαμάτα έχει τρεις βαθμούς διαφορά από το Μιλτιάδη, με τον οποίο θα αναμετρηθεί την προσεχή Κυριακή στον Κορδία για την 9η αγωνιστική.

Την ίδια μέρα γίνονται ακόμα άλλα έξι παιχνίδια για τη μεγάλη κατηγορία του μεσσηνιακού ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου. Η "αυλαία" ανοίγει το Σάββατο με την αναμέτρηση του Ολυμπιακού Καλαμάτας με τον Πάμισο, ο οποίος μοιράζεται την τρίτη θέση με Πανθουριακό και Αναγέννηση Παραλίας.  Η ομάδα της Θουρίας φιλοξενεί την Α.Ε. Αβίας και η Αναγέννηση παίζει στα Αρφαρά με τον τοπικό Αστέρα. Μεγάλο ενδιαφέρον παρουσιάζει και ο αγώνας του Τέλλου Αγρα με την Κυπαρισσία.

Στην Α1 τοπική,  οι πρωτοπόροι αγωνίζονται εντός έδρας στην 8η αγωνιστική.

Η Σπερχογεία θα υποδεχτεί το Σάββατο τον Απόλλωνα Πεταλιδίου και η Ομόνοια την Κυριακή τον Ηρακλή Καλαμάτας. 

Στη Β' τοπική θα διεξαχθεί η 7η αγωνιστική στον 1ο όμιλο και η 6η στον δεύτερο. 

Στον πρώτο όμιλο η πρωτοπόρος Α.Ε. Μάνης δοκιμάζεται εκτός έδρας από τον τέταρτο της βαθμολογίας Ατρόμητο Πλατύ. Στον έτερο όμιλο η Μεθώνη, που οδηγεί την κούρσα,  αγωνίζεται στο γήπεδό της με αντίπαλο τον ΑΣ. Φυτειάς. 

Στη Γ' τοπική ξεχωρίζει το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στον πρωτοπόρο Δαναό και τον 2ο ΑΠΣ Αρι, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων σε όλες τις κατηγορίες έχει ως εξής: 

 

Α' ΤΟΠΙΚΗ

 

Σάββατο 19 Νοεμβρίου

 

Ολυμπιακός Καλαμάτας - Πάμισος

Γήπεδο "Γ. Λουκαρέας", 3 μ.μ.

 

Κυριακή 20 Νοεμβρίου

 

Καλαμάτα - Μιλτιάδης

Αθλητικό Κέντρο ΕΠΣΜ, 3 μ.μ.

Αστέρας Αρφαρών - Αναγέννηση Παραλίας 

Γήπεδο Αρφαρών, 3 μ.μ.

Εράνη - Α.Ο. Φαραί

Νέο γήπεδο Φιλιατρών, 3 μ.μ.

Εθνικός Μελιγαλά - Διαβολίτσι

Γήπεδο Μελιγαλά, 3 μ.μ.

Πανθουριακός - Αβία

Γήπεδο Ασπροχώματος, 3 μ.μ.

Aνδρούσα - Απόλλωνας Καλαμάτας

Γήπεδο Ανδρούσας, 3 μ.μ.

Τέλλος Αγρας - Κυπαρισσία

Γήπεδο Γαργαλιάνων, 3 μ.μ.

 

Α1 ΤΟΠΙΚΗ

 

Σάββατο 19 Νοεμβρίου

 

Ασπρόχωμα - Ολυμπιακός Ανάληψης

Γήπεδο Ασπροχώματος, 3 μ..μ.

Σπερχογεία - Απόλλωνας Πεταλιδίου

Γήπεδο "Πέτρος Γεωργανάς", 3 μ.μ.

Αστέρας Μικρομάνης - Δώριο

Γήπεδο Μικρομάνης, 3 μ.μ.

Αίαντας - Παπαφλέσσας Χώρας

Γήπεδο "Π. Μπαχράμης", 6 μ.μ.

Μεσσηνιακός - Χανδριναϊκός

Αθλητικό Κέντρο ΕΠΣΜ, 6 μ.μ.

 

Κυριακή 20 Νοεμβρίου

 

Ακρίτας Κορώνης - Νέος Άρις

Γήπεδο Κορώνης, 3 μ.μ.

Ομόνοια - Ηρακλής Καλαμάτας

Γήπεδο "Γ. Λουκαρέας", 3 μ.μ.

 

Β' ΤΟΠΙΚΗ

 

1ος όμιλος

 

Σάββατο 19 Νοεμβρίου

 

Πανευαϊκός - Διαγόρας Κοπανακίου

Γήπεδο Ανδρούσας, 3 μ.μ.

Καλό Νερό - Δόξα Καλαμάτας

Γήπεδο Κυπαρισσίας, 3 μ.μ.

Αστέρας Βαλύρας -  Θύελλα Μερόπης

Γήπεδο Βαλύρας, 3 μ.μ.

Ατρόμητος Πλατύ  - ΑΕ Μάνης

Γήπεδο Αρφαρών, 3 μ.μ.

 

Κυριακή 20 Νοεμβρίου

 

Παπαφλέσσας Αμφειας - ΑΕΚ Καλαμάτας

Γήπεδο "Πέτρος Γεωργανάς", 3 μ.μ.

Κεραυνός - Ηρακλής Κυπαρισσίας

Γήπεδο "Π. Μπαχράμης", 3 μ.μ.

Ρεπό: ΑΕ Γαργαλιάνων

 

2ος όμιλος

 

Σάββατο 19 Νοεμβρίου

 

Θύελλα Χαρακοπιού - Καλλιθέα

Γήπεδο Κορώνης, 3 μ.μ.

Στενωσιά - Πράσινα Πουλιά

Γήπεδο Σουληναρίου, 3 μ.μ.

Λογγά - Α.Ο Φυτειάς

Γήπεδο Λογγάς, 3 μ.μ.

Πατίστα - Βλαχόπουλο

Γήπεδο "Π. Μπαχράμης", 3 μ.μ.

Μεθώνη - ΑΣ Φυτειάς 

Γήπεδο Μεθώνης, 3 μ.μ.

 

Κυριακή 20 Νοεμβρίου

 

Ακαδημία Παμίσος - Πανιώνιος

Γήπεδο Μεσσήνης, 3 μ.μ.

 

 

Γ' ΤΟΠΙΚΗ

 

Σάββατο 19 Νοεμβρίου

 

Δαναός - ΑΠΣ Αρις

Αθλητικό Κέντρο ΕΠΣΜ, 3 μ.μ.

Νέστωρ Πύλου - Ικαρος

Γήπεδο Καλλιθέας, 3 μ.μ.

 

Κυριακή 20 Νοεμβρίου

 

Θύελλα Παραλίας - Νέδουσα

Αθλητικό Κέντρο ΕΠΣΜ, 12 μ.μ.

Βέργα - Λέικα

Γήπεδο "Π. Μπαχράμης", 6 μ.μ.

 

Δευτέρα 21 Νοεμβρίου

 

Παναθηναϊκός Καλαμάτας - Ερμής

Γήπεδο "Γ. Λουκαρέας", 3 μ.μ.

 

Ρεπό: Θησέας

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ