Πέμπτη, 17 Οκτώβριος 2013 12:13

Η εικόνα όλων των αγώνων σε Α' τοπική και Α1 κατηγορία Λακωνίας

Με τα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το περασμένο Σαββατοκύριακο το πρωτάθλημα της Α' τοπικής στην Λακωνία. Οι ομάδες που διπλασίασαν τις νίκες τους ήταν ο Ολυμπιακός Γυθείου, ο Μολαϊκός, η ΑΕ Σπάρτης (φωτό) και ο Λεωνίδας Γλυκόβρυσης.

Αναλυτικά η εικόνα των αγώνων, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΓΥΘΕΙΟΥ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΣΥΚΙΑΣ 9-0
Ενας εντυπωσιακός σε όλες τις γραμμές του Ολυμπιακός Γυθείου, συνέτριψε στο δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι τον Ατρόμητο Συκιάς 9-0, έχοντας έτσι πετύχει μέχρι στιγμής σε δύο παιχνίδια 15 γκολ.
Γκολ: 13' Λεων. Λυμπερόπουλος 1-0, 15' Γεωργ. Σαμπατάκος 2-0, 22' Λαμίν Ντάνσο 3-0, 29' Βασ. Τζανετάκος 4-0, 34' Βασ. Τζανετάκος 5-0
40' Γεωργ. Σαμπατάκος 6-0, 46' Λεων. Λυμπερόπουλος 7-0, 55' Βασ. Τζανετάκος 8-0, 73' Λαμίν Ντάνσο 9-0
Διαιτητής: Δ. Καρβούνης. Βοηθοί: Ηλ. Μαυρακάκος, Αντ. Σίγγαρης.

Α.Ε. ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΦΙΛΙΣΙΟΥ - Α.Ο. ΛΟΓΓΑΣΤΡΑΣ 3-3
Με χαρακτηριστικό του αγώνα ότι και τα (6) γκολ της συνάντησης σημειώθηκαν στο Α' ημίχρονο, Α.Ε. Περιστερίου Φιλισίου και Α.Ο. Λογγάστρας ήρθαν ισόπαλοι 3-3. Παρ' όλο ότι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 και 3-1, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν τα «παράτησαν» και μπόρεσαν να φύγουν με τον πολύτιμο βαθμό.
Γκολ: 1' Αθ. Σαραντόπουλος 1-0, 13' Χριστοφιλάκης 2-0 πέναλτι, 21' Θεόδ. Τσάκωνας 2-1 πέναλτι, 23' Αθ. Σαραντόπουλος 3-1, 28' Χαραλαμπάκος 3-2 φάουλ, 33' Μιχαλάκος 3-3 κεφαλιά
Διαιτητής: Παν. Μαρινόπουλος. Βοηθοί: Παν. Πίνταρχας, Ι. Πούλος.

ΑΜΙΛΛΑ ΑΓ. ΙΩΑΝΝΟΥ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΞΗΡΟΚΑΜΠΙΟΥ 1-1
Χωρίς νικητή έληξε η συνάντηση μεταξύ της Αμιλλας Αγ. Ιωάννου και του Απόλλωνα Ξηροκαμπίου (1-1) με την γηπεδούχο να είναι καλύτερη ιδίως στο β' μέρος και να έχει μία πολύ καλή ευκαιρία στο 75' με τον Στυλιανάκο. Στο σκορ προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι στο 28' με τον Γ. Χατζηπετράκο με εύστοχο χτύπημα πέναλτι (χέρι Μεντή σε σέντρα του Διαμαντάκου). Η ισοφάριση ήρθε στο 42' με πολύ ωραίο γκολ του Παν. Γκλέκα με σουτ μέσα από την περιοχή.
Διαιτητής: Σπ. Χανδόλιας. Βοηθοί: Β. Γιαννόπουλος, Παν. Παναγάκος.

ΚΑΣΤΡΟ ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑΣ - ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΓΛΥΚΟΒΡΥΣΗΣ 0-5
Ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του στο β' ημίχρονο, ο Λεωνίδας Γλυκόβρυσης έκανε τη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη του, κερδίζοντας το Κάστρο Μονεμβασιάς 0-5 και περιμένει πλέον στην έδρα του, την Α.Ε. Σπάρτης στο μεγάλο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής.
Γκολ: 53' Αρ. Φωτόπουλος 0-1, 57' Μαρτίν Σουκούλι 0-2, 64' Βασ. Χούτρης 0-3, 68' Μαρτίν Σουκούλι 0-4, 80' Γ. Καλογιάννης 0-5.
Χαμένο πέναλτι για τον Λεωνίδα Γλυκόβρυσης στο 28' με τον Β. Χούτρη (απέκρουσε ο Κατσής), ενώ στο 32' είχε δοκάρι. Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 44' όταν φάουλ που εκτέλεσε ο Κοντάκος απέκρουσε εντυπωσιακά ο Αλεξανδρόπουλος.
Διαιτητής: Ν. Αλειφερόπουλος. Βοηθοί: Κ. Δημακάκος, Ι. Ζαχαράκης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ - ΜΟΛΑΪΚΟΣ 1-5
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Οδ. Γραμματικάκη (3 γκολ) ο Μολαϊκός ύστερα από έξοχη εμφάνιση πέρασε σαν αστραπή μέσα από τον Βλαχιώτη κερδίζοντας τον Αστέρα με 1-5, διπλασιάζοντας έτσι τις νίκες του σε ισάριθμους αγώνες.
Γκολ: 31' Οδ. Γραμματικάκης με σουτ μέσα από την περιοχή ύστερα από σέντρα απ' αριστερά του Τζώρτζη άνοιξε το σκορ 0-1, ενώ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (46') ο Δημ. Ρουμάνης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του κάνοντας το 0-2 δεχόμενος μπαλιά απ' αριστερά του Διαμαντάκη, στο 70' ο Οδ. Γραμματικάκης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3, στο 75' με ανάποδο ψαλίδι πέτυχε το (3) προσωπικό του γκολ κάνοντας το 0-4, μείωσε ο Αστέρας Βλαχιώτη στο 77' με τον Ν. Κουτσοβασίλη 1-4, για να έρθει το 87 όταν ο Τριαντ. Αβδούλος με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-5. Δοκάρι για τον Αστέρα στο 23' με τον Κουτσοβασίλη.
Κόκκινη κάρτα δέχθηκε στο 60' ο Κλ. Γιόργκου (Αστέρας) με 2η κίτρινη.
Διαιτητής: Σπ. Σελίμος. Βοηθοί: Αλεξ. Αγρανιώτης, Β. Γιαννόπουλος.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΛΕΥΚΟΠΕΡΑΜΑΤΟΣ - ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΣΠΑΡΤΗΣ 2-1
Μεγάλη νίκη σημείωσε ο Κεραυνός Λευκοπεράματος κερδίζοντας στο «Ντελ Αλπι» τον Λεωνίδα Σπάρτης 2-1, παίρνοντας έτσι τους τρεις πρώτους του βαθμούς στο πρωτάθλημα. Πέναλτι ζήτησαν οι φιλοξενούμενοι στο 80' σε ανατροπή του Κλογκέρι από τον τερματοφύλακα Νικόλαρο.
Γκολ: 3' Ιωάν. Ρουμπής με πλασέ έκανε το 1-0 ύστερα από φάουλ που εκτέλεσε από δεξιά ο Κωνστάνταρος. 51' Ευστρ. Καρκαμπάσης με πλασέ το 2-0. 72' Παν. Παπακαλός 2-1 πέναλτι (ανατροπή Λ. Τσάννι).
Διαιτητής: Π. Γουρδομιχάλης. Βοηθοί: Ελ. Μανωλακάκης, Δ. Μπούτσαλης.

Α.Ε. ΣΠΑΡΤΗ - Α.Ε. ΔΗΜΟΥ ΠΕΛΛΑΝΑΣ 3-0
Ανεβάζοντας την απόδοσή της στο β' ημίχρονο, παρουσία πολλών φιλάθλων, η Α.Ε. Σπάρτης πήρε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς κερδίζοντας την Α.Ε. Δήμου Πελλάνας 3-0, που τελείωσε το παιχνίδι με (9) παίκτες λόγω αποβολών των Παναγιωτίδη 65' (2η κίτρινη) και Ασλανίδη 81'
Γκολ: 57' Στ. Γκέρτσος 1-0, 67' Γ. Σεμερτζίδης 2-0 φάουλ
74' Στ. Γκέρτσος 3-0 κεφαλιά.
Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο 4' με τον Τζιάννη (είπε όχι ο Γαρόζης).
Διαιτητής: Γ. Παλαμίδας. Βοηθοί: Ελ. Παυλέρου, Αντ. Ατσαβές.

Μίλησε η… έδρα στα ματς της πρεμιέρας στην Α1 κατηγορία

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στα παιχνίδια της 1ης αγωνιστικής της Α1 κατηγορίας στην Λακωνία. Στις τέσσερις από τις έξι αναμετρήσεις οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη ενώ σε δύο ματς οι ομάδες μοιράστηκαν τους βαθμούς.
Εθνικός Βατίκων και Πανγυθεατικός πέτυχαν το σκορ της ημέρας καθώς επικράτησαν με 4-0 του ΑΣ Μάνης και του Κρόνου αντίστοιχα.
Αναλυτικά η εικόνα των αγώνων έχεις ως εξής:

ΕΘΝΙΚΟΣ ΒΑΤΙΚΩΝ - Α.Σ. ΜΑΝΗΣ 4-0
Κάτω από αφόρητη ζέστη ο Εθνικός Βατίκων μπήκε με το «δεξί» στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α1 κατηγορίας, κερδίζοντας μετά από καλή εμφάνιση τον Α.Σ. Μάνης 4-0.
Από δύο γκολ πέτυχαν οι Γ. Μόρφης 40', 77' και Ν. Μεϊμέτης 48' και 65' (απ' ευθείας κτύπημα κόρνερ).
Διαιτητής: Αλ. Αγρανιώτης. Βοηθοί: Γ. Παρδάλης, Β. Βαρτσάκης.

Α.Ο. ΔΑΦΝΙΟΥ - ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ 1-1
Μετά από ένα μέτριο σε γενικές γραμμές παιχνίδι, Α.Ο. Δαφνίου και Ευρώτας Ελους ήρθαν ισόπαλοι στο Δημοτικό Στάδιο Σκάλας με 1-1, αποτέλεσμα που κρίνεται δίκαιο.
Γκολ: 12' Αλ. Κυπρής 1-0, 74' Γ. Αλίμπαλης 1-1 πέναλτι (χέρι Ηλ. Τσαρούχα).
Διαιτητής: Γ. Σταματάκος. Βοηθοί: Πετρ. Λεκάκης, Παν. Αποστολάκου.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΒΡΟΝΤΑΜΑ - ΒΟΙΑΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ 1-0
Το γκολ που πέτυχε στο 9' ο Γ. Λάτσης, ύστερα από κάθετη μπαλιά του Γεωργόπουλου, ήταν αρκετό να δώσει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, στον Ηφαιστο Βρονταμά, επί του Βοία Νεάπολης με 1-0 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.
Με δέκα παίκτες τελείωσαν τον αγώνα οι δύο αντίπαλοι: 42' Παν. Σκαλτσής (Ηφ.) για επικίνδυνο παιχνίδι, 85' Αντ. Μεϊμέτης (Βοίας) 2η κίτρινη.
Διαιτητής: Β. Ξανθάκος.
Βοηθοί: Γ. Γιαννάκος, Ν. Καραδημήτρης.

ΠΑΝΓΥΘΕΑΤΙΚΟΣ - ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 4-0
Παίζοντας καλό ποδόσφαιρο στο Β' ημίχρονο ο Πανγυθεατικός πήρε μεγάλη νίκη κερδίζοντας δίκαια τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου 4-0, χάρη στα γκολ που σημείωσαν:
60' Δημ. Κούρταλης 1-0, 73' Δ. Λιγνός 2-0, 81' Γ. Καμίτσης 3-0, 84' Γ. Καμίτσης 4-0 κεφαλιά.
Διαιτητής: Θ. Πλατάνας. Βοηθοί: Λ. Μιχαλίτσας, Χρ. Γιαννόπουλος.

ΤΑΞΙΑΡΧΕΣ ΝΙΑΤΩΝ - ΑΜΥΚΛΙΑΚΟΣ 3-2
Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι, οι Ταξιάρχες Νιάτων παρ' όλο ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, κατάφεραν να το γυρίσουν στην επανάληψη και να πάρουν τελικά τη νίκη κερδίζοντας στο τέλος τον Αμυκλιακό 3-2 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.
Γκολ: 20' Δημ. Μακρής 0-1 με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή. Κατά τον ίδιο τρόπο ήρθε η ισοφάριση για τους γηπεδούχους στο 50' με τον Κ. Σάκκαρη. Στο 73' έγινε το 2-1 με τον Ιωάν. Κώνστα, στο 80' το 2-2 με τον Παν. Ζέππο και στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Ιωάν. Κώνστας έδωσε τη νίκη με 3-2.
Διαιτητής: Ζαχ. Νικολουδάκος. Βοηθοί: Κ. Κορωνιός, Μαρία Κωτσονούρη.

ΚΑΣΤΡΟ ΓΕΡΑΚΙΟΥ - Α.Ε. ΑΠΙΔΙΑΣ 2-2
Η δύναμη και το πάθος ήταν χαρακτηριστικά της συνάντησης Κάστρο Γερακίου - Α.Σ. Απιδιάς που έληξε ισόπαλο 2-2.
Γκολ: 17' Παντ. Βλάχος 0-1, 75' Λυκ. Κουρής 1-1, 79' Γ. Καρακίτσος 1-2 κεφαλιά, 86' Κ. Μαρουδάς 2-2 πέναλτι (Ανατροπή Χρ. Σακελλαρίου από Σ. Τσορομώκο).
Να πούμε εδώ ότι το πέναλτι κτυπήθηκε δύο φορές. Την πρώτη απέκρουσε ο τερματοφύλακας Τσιριμπής, αλλά δόθηκε επανάληψη και ευστόχησε ο Κ. Μαρουδάς.
Επίσης οι γηπεδούχοι είχαν ζητήσει πέναλτι στο 31' και πάλι με τον Χρ. Σακελλαρίου από τον Τσορομώκο.
Διαιτητής: Ανδρ. Κουράκος. Βοηθοί: Ι. Βαβαρούτσος, Ελευθ. Κυριακοπούλου.