Τετάρτη, 01 Μάρτιος 2017 13:49

Μεγάλη πρόκριση για τη μικτή παίδων Μεσσηνίας, 1-0 την ΕΠΣ Αθηνών (βίντεο)

Σπουδαία ημέρα η σημερινή για το Μεσσηνιακό ποδόσφαιρο μιας και η Μικτή Παίδων του νομού μας προκρίθηκε στις 4 καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος προεπιλογής εθνικών ομάδων.

Σε νοκ άουτ αγώνα που έγινε στο Αργος η ομάδα του Ηλία Μαστορέα επικράτησε με 1-0 της παραδοσιακά δυνατής ΕΠΣ Αθηνών, χάρις σε γκολ του Κωστέα στο 79', ένα λεπτό δηλαδή πριν το φινάλε! Πλέον οι μικροί της Μεσσηνίας θα αντιμετωπίσουν στους "4" την επίσης δυνατή ΕΠΣ Μακεδονίας και ο νοκ άουτ αγώνας θα γίνει στη Λαμία.

Τρελά πανηγύρια παικτών, του προπονητή Ηλία Μαστορέα και των διοικούντων της ΕΠΣΜ, προεξάρχοντος του προέδρου Λεωνίδα Οικονομίδη

ΤΕΛΟΣ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ. Μεγάλη νίκη - πρόκριση 1-0 για τους παίδες της Μεσσηνίας στις 4 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας! Το "χρυσό" γκολ ο Κωστέας ένα λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης

79' Δύο αλλαγές για τη Μεσσηνία, βγήκαν οι Σαρδέλης και Ρουμελιώτης και μπήκαν οι Θεοδωρόπουλος και Κοτσιλιέρης

Πολύ κοντά σε μία τεράστια πρόκριση οι παίδες της Μεσσηνίας, παίζουμε τις καθυστερήσεις και το 1-0 παραμένει

79' Λάθος διώξιμο του Χριστοφιλόπουλου και ο Κωστέας προχώρησε και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0, ένα λεπτό πριν το φινάλε.

ΓΚΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ για τη Μεσσηνία 1-0

Στο 78' είναι ο κρίσιμος αγώνας στο Αργος με το 0-0 να παραμένει. Στο τελευταίο 10λεπτο η Μικτή Μεσσηνίας έχει ισορροπήσει

64' Ο Αρσενίου μπήκε και ο Μυλωνίδης αποχώρησε για την ΕΠΣ Αθηνών

63' Πλασέ ο Οικονόμου απέκρουσε ο Καραχάλιος, νέο σουτ του Οικονόμου ψηλά άουτ

60' Δεύτερη αλλαγή για τη Μεσσηνία, ο Αλεξανδρόπουλος βγήκε και μπήκε ο Σκοπέτος

59' Ο Τσιόκρης σε φάουλ έδωσε πάσα σε Αυγερινό που με σουτ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι

Οι Αθηναίοι έχουν μπει πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και πιέζουν για ένα γκολ

53' Ο Αρσενίου έκανε τη σέντρα, ο Οικονόμου σούταρε και ο Καραχάλιος μπλόκαρε

48' Από λάθος του Στυλιανόπουλου, ο Οικονόμου σούταρε λίγο άουτ

Ξεκίνησε το β' ημίχρονο. Μια αλλαγή για την ΕΠΣ Αθηνών. Αποχώρησε ο Λάμπορου και στη θέση του μπήκε ο Τσιοντάκης

40' Ημίχρονο στην αναμέτρηση: Καλύτερη η Αθήνα στο πρώτο μισάωρο, αλλά στο τελευταίο διάστημα του α' μέρους οι Μεσσήνιοι ανέβασαν απόδοση και έκαναν αισθητή την παρουσία τους. Σημαντική η συμβολή και του επιθετικού Ρουμελιώτη, που πέρασε ως αλλαγή.

39' Μεγάλη ευκαιρία για τη Μεσσηνία: Διαγώνιο σουτ του Αλεξανδρόπουλου πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νικολακόπουλου

30' Μεγάλη ευκαιρία για τους Αθηναίους, όταν ο Αρσενίου πάσαρε στον Χριστόπουλου, που βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και λίγο πριν πλασάρει ο τερματοφύλακας Καραχάλιος έδιωξε σωτήρια με τα πόδια.

29' Μετά από σέντρα του νεοεισελθόντα Ρουμελιώτη ο Κωστέας είχε την πρώτη καλή φάση για τους Μεσσήνιους, όταν σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Νικολακόπουλου.

23' Αναγκαστική αλλαγή για τη Μεσσηνία. Τη θέση του τραυματία Παπανικολόπουλου πήρε ο Ρουμελιώτης.

16' Ωραίο σουτ του Αρσενίου από το ύψος της μικρής περιοχής με τον τερματοφύλακα της Μεσσηνίας Καραχάλιο να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ

11' Κόρνερ του Αυγερινού, κεφαλιά του Ζούγρα από το ύψος της μικρής περιοχής, λίγο πάνω από την εστία του Καραχάλιου.

6' Φάουλ του Τσιόκρη από πλάγια θέση με τον Χρονακόπουλο να μην προλαβαίνει με προβολή τη μπάλα από ευνοϊκή θέση.

4' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα της προημιτελικής φάσης του πρωταθλήματος προεπιλογής εθνικών ομάδων

Ξεκίνησε ο αγώνας στο γήπεδο του Αργους

Στο ΔΑΚ Αργους δίνει το "παρών" ο σκάουτερ του ΠΑΟΚ Γιάννης Αντωνόπουλος

Στην αποστολή της ΕΠΣ Αθηνών βρίσκεται και ο Παναγιώτης Γεωργέας, που είναι γιος του Μεσσήνιου παλαίμαχου ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ και της "Μαύρης Θύελλας" Νίκου Γεωργέα

Διαιτητής είναι ο Βεργέτης και βοηθοί οι Τσούκας και Σταματόπουλος από την ΕΠΣ Αρκαδίας.

Οι 11αδες:

ΕΠΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ: Καραχάλιος, Αρβανίτης, Οικονομέας, Στυλιανόπουλος, Καλύβας, Σαούτης, Παπανικολόπουλος (23' λ.τ. Ρουμειλώτης), Κοσμόπουλος, Κωστέας, Σαρδέλης, Αλεξανδρόπουλος.

Στον πάγκο οι Ρουμελιώτης, Κακαλέτρης, Κοτσιλιέρης, Αντωνόπουλος, Θεοδωρόπουλος, Παπαγεωργακόπουλος και Σκοπέτος.

ΕΠΣ ΑΘΗΝΩΝ: Νικολακόπουλος, Χρονακόπουλος, Αυγερινός, Χριστοφιλόπουλος, Ζαννής, Ζούγρας, Οικονόμου, Τσιόκρης, Λάμπρου, Χριστόπουλος, Αρσενίου.

Στον πάγκο κάθονται οι Κυριτσάς, Μπέκιος, Γιατράς, Γεωργέας, Μυλωνίδης, Παστρικός και Τσοντάκης.