Τετάρτη, 15 Μάρτιος 2017 14:25

ΜΙΚΤΗ ΠΑΙΔΩΝ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ: Αποκλεισμός στα πέναλτι (3-0) από την ΕΠΣ Μακεδονίας

Στη διαδικασία των πέναλτι έσβησε το όνειρο για τη μικτή παίδων Μεσσηνίας προκειμένου να φτάσει στον τελικό του πανελληνίου πρωταθλήματος προεπιλογής εθνικών ομάδων.

Η ΕΠΣ Μακεδονίας ήταν πιο τυχερή και ψύχραιμη, επικρατώντας στη... ρώσικη ρουλέτα με 3-0. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 0-0, ενώ στην παράταση μπήκαν δύο γκολ... Στο 108' προηγήθηκε η Μακεδονία με τον Δρίτα, όμως η Μεσσηνία ισοφάρισε στο 110' με τον Ρουμελιώτη. Οπως και να' χει η επιτυχία είναι μεγάλη για τους νεαρούς παίκτες και τον προπονητή τους Ηλία Μαστορέα και τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια που έφτασαν ως εδώ. Ο τελικός στους παίδες θα είναι ΕΠΣ Μακεδονίας - ΕΠΣ Ηρακλείου.

Δείτε το live της αναμέτρησης

ΤΑ ΠΕΝΑΛΤΙ

Αποκλεισμός στα πέναλτι για τους παίδες της Μεσσηνίας, με την ΕΠΣ Μακεδονίας να επικρατεί 3-0

Καλύβας άουτ

Καρακούτης 3-0

Στυλιανόπουλος μπλόκαρε ο Κρίγκος

Καρατζούνης 2-0

Κοτσιλιέρης απέκρουσε ο Κρίγκος

Σαλπιγγίδης 1-0

Χιτσκοκικό φινάλε στη Νέα Ιωνία, με δύο γκολ στο τελευταίο τρίλεπτο... Η Μακεδονία προηγήθηκε στο 108', όμως οι παίδες του νομού μας βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να ισοφαρίσουν με τον Ρουμελιώτη ακριβώς στην εκπνοή και να πάνε τον ημιτελικό στη διαδικασία των πέναλτι

110' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΣΣΗΝΙΑ 1-1. Ο Καραχάλιος έκανε το δυνατό βολέ, ο Ρουμελιώτης πέρασε από τους αμυντικούς και με ψηλοκρεμαστό πλασέ ισοφάρισε σε 1-1, στέλνοντας το ματς στα πέναλτι.

108' ΓΚΟΛ για την Μακεδονία, 1-0 τη Μεσσηνία. Ο Καρατζούνης έδωσε στον Δρίτα και αυτός με διαγώνιο σουτ έγραψε το 1-0

Αλλά πέντε λεπτά για το τέλος και της ημίωρης παράτασης

105' Καλή ευκαιρία για την Μακεδονία... Σέντρα ο Πολίτης, ο Καρακούτης έκανε το σουτ που έφυγε ψηλά άουτ

103' Βγήκε ο Αυγέρος και μπήκε ο Γκαμάνης

Ξεκίνησε το β' ημίχρονο της παράτασης

92' Δύο αλλαγές για τη Μεσσηνία. Βγαίνουν οι Κοσμόπουλος και Παπανικολόπουλος και στις θέσεις τους Παπαγεωργακόπουλος και Κοτσιλιέρης

90' Η ευκαιρία του αγώνα για τη Μακεδονία. Ο Καρακούτης έκανε την κάθετη πάσα στον Σαλπιγγίδη που πλάσαρε, με τον Καραχάλιο να αποκρούει.

Τρίτη αλλαγή για την Μακεδονία. Βγήκε ο Πετρίδης και μπήκε ο Βρίτας

Ξεκίνησε η ημίωρη παράταση

Τέλος στην αναμέτρηση, χωρίς σκορ (0-0) έμειναν ΕΠΣ Μακεδονίας και ΕΠΣ Μεσσηνίας. Θα ακολουθήσει παράταση και αν δεν αλλάξει κάτι, η πρόκριση θα κριθεί στα πέναλτι

Στις καθυστερήσεις μπαίνει ο αγώνας, με το 0-0 να παραμένει

Απομένουν δέκα λεπτά για το τέλος του ημιτελικού και το 0-0 παραμένει, σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι χωρίς φάσεις. Μετά το 60' η Μεσσηνία ανέβασε την απόδοση της και ψάχνει μία φάση για να πάρει τη νίκη - πρόκριση, όπως με την Αθήνα

69' Αλλαγή για τη Μακεδονία. Εκτός αγώνα ο Ταϊτζόγλου και στη θέση του ο Καρατζούνης

Στο δεύτερο μέρος η Μακεδονία έχει την υπεροχή και ελέγχει το ματς, με την Μεσσηνία να δίνει χώρο και να επιδιώκει να χτυπήσει σε κάποια αντεπίθεση

58' 2η αλλαγή για τον Ηλία Μαστορέα. Ο Θεοδωρόπουλος στη θέση του Αλεξανδρόπουλου

Πρώτη αναγκαστική αλλαγή και για την Μεσσηνία. Ο Κωστέας αποχώρησε λόγω τραυματισμού και στη θέση του μπήκε ο Ρουμελιώτης

47' Σέντρα Καρακούτη, κεφαλιά Πετρίδης σε κόρνερ εντυπωσιακά ο Καραχάλιος με το ένα χέρι

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

Μέτριο ποιοτικά το πρώτο ημίχρονο με την μικτή Μεσσηνίας να μην έχει απειληθεί ιδιαίτερα, αλλά να μην έχει απειλήσει κιόλας. Φαίνεται πως ο ημιτελικός θα κριθεί στο γκολ, όπως και με την ΕΠΣ Αθηνών πριν δύο εβδομάδες...

Ημίχρονο στη Νέα Ιωνία, χωρίς σκορ (0-0)

Ο Αδέμης που έγινε αναγκαστική αλλαγή, έχει υποστεί κάταγμα στη μύτη. Αμεσα πήγε ασθενοφόρο στο γήπεδο για να τον μεταφέρει στο νοσοκομείο, όπου θα υποβληθεί σε επέμβαση

35' Η Μακεδονία απειλεί με τον Σαλπιγγίδη, που έκοψε στον Πετρίδη όμως ο δεύτερος δεν πρόλαβε για λίγο να πλασάρει και ο Καραχάλιος μπλόκαρε

Τριάντα λεπτά αγώνα στο γήπεδο της Νέας Ιωνίας, με την ομάδα του Ηλία Μαστορέα να στέκεται αρκετά καλά, έχοντας την κατοχή της μπάλας

20' Ο δραστήριος Σαλπιγγίδης σούταρε διαγώνια, αλλά ο Καραχάλιος έκανε εντυπωσιακή επέμβαση

16' Φάουλ Σκοπέτος, ο Καλύβας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο διαιτητής είχε σφυρίζει νωρίτερα επιθετικό φάουλ

Να σημειώσουμε πως στον πρώτο ημιτελικό που έγινε το πρωί, η ΕΠΣ Ηρακλείου νίκησε 3-2 την ΕΠΣ Εύβοιας και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό

11' Αναγκαστική αλλαγή για την ομάδα της Μακεδονίας. Ο Αδέμης χτύπησε στη μύτη σε εναέρια μονομαχία με τον Παπανικολόπουλο και αποχώρησε, με τον Ταϊτζόγλου να παίρνει τη θέση του.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήταν στο 6' όταν από τα πλάγια ο Σαλπιγγίδης έκοψε στον Πετρίδη που σούταρε σε σώμα αμυντικού

Ο δεύτερος ημιτελικός ξεκίνησε και ήδη παίζουμε 13 λεπτά

Διαιτητής είναι ο Ντουμιτρέσκου (Πειραιά), με βοηθούς τους Καρακελλέ και Φαγκρίδα από τον ίδιο σύνδεσμο.

Οι 11αδες

ΕΠΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ: Κρίγκος, Αυγέρος, Πολίτης, Αδέμης, Βαλαής, Χατζόπουλος, Καρακούτης, Τσιάτρης, Πετρίδης, Σαλιάρης, Σαλπιγγίδης.

ΕΠΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ: Καραχάλιος, Σκοπέτος, Οικονομέας, Στυλιανόπουλος, Καλύβας, Σαούτης, Παπανικολόπουλος, Κοσμόπουλος, Κωστέας, Σαρδέλης, Αλεξανδρόπουλος