Τετάρτη, 05 Απρίλιος 2017 12:03

ΤΟΠΙΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ: Το Σάββατο τα κρίσιμα ματς στην Α1 τοπική

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)
ΤΟΠΙΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ: Το Σάββατο τα κρίσιμα ματς στην Α1 τοπική

Στην Α1 τοπική στρέφεται το ενδιαφέρον το προσεχές Σαββατοκύριακο, καθώς θα διεξαχθεί η 25η και προτελευταία αγωνιστική, που περιλαμβάνει κρίσιμα ματς για την άνοδο και την παραμονή.

Σπερχογεία και Ομόνοια πήραν τα δύο εισιτήρια για την Α' τοπική και το τρίτο θα πάει είτε στο Ασπρόχωμα, είτε στον Αίαντα. Το Ασπρόχωμα έχει 4 βαθμούς διαφορά από τον Αίαντα και έχει τον πρώτο λόγο. 

Θα υποδεχτεί το Σάββατο στις 5 μ.μ. την πρωτοπόρο Σπερχογεία, ενώ την ίδια ώρα ο Αίαντας θα παίξει στο "Π. Μπαχράμης", με τον 7ο Αστέρα Μικρομάνης.

Στην ουρά, ο Μεσσηνιακός φιλοξενεί την 2η Ομόνοια, ενώ ο Ολυμπιακός Ανάληψης παίζει στη Χώρα με τον τοπικό Παπαφλέσσα. Οι "πράσινοι" βρίσκονται στην προτελευταία θέση, έχοντας δύο βαθμούς λιγότερους από τον Ολυμπιακό.  Ως εκ τούτου θέλουν το "2 στα 2" και μια απώλεια βαθμών του Ολυμπιακού, για να αγωνίζονται τη νέα σεζόν στην Α1 τοπική. 

Στην Α' τοπική, θα διεξαχθεί η 26η αγωνιστική, όπου ξεχωρίζει το ματς ανάμεσα στη 2η της βαθμολογίας Αναγέννηση Παραλίας και τον 3ο Πανθουριακό.  Η πρωτοπόρος Καλαμάτας φιλοξενείται από τον Ολυμπιακό και με νίκη θα διατηρήσει τουλάχιστον το +7 από τη δεύτερη Αναγέννηση, κάνοντας ένα ακόμα βήμα για την κατάκτηση του τίτλου. 

Στα χαμηλά της βαθμολογίας Τέλλος Αγρας και Ανδρούσα έχουν δύσκολο έργο, καθώς θα παίξουν εκτός με Α.Ο. Φαραί και Πάμισο, αντίστοιχα. 

Στη Β' τοπική,  Μάνη και Μεθώνη έχουν κατακτήσει και μαθηματικά τον τίτλο στον όμιλό τους και το ενδιαφέρον στρέφεται στο ποιες ομάδες θα πάρουν τη 2η θέση που οδηγεί στην άνοδο. Α.Ε. Γαργαλιάνων και Κοπανάκι ισοβαθμούν στην 2η θέση του 1ου ομίλου. Ο Διαγόρας Κοπανακίου θα υποδεχτεί τη Δόξα Καλαμάτας και η Α.Ε. Γαργαλιάνων θα παίξει εκτός με τον Αστέρα Βαλύρας, για την 23η αγωνιστική.

Στον 2ο όμιλο, η δεύτερη Θύελλα Χαρακοπιού θα υποδεχτεί το Βλαχόπουλο για την 21η αγωνιστική και ο Α.Ο. Φυτειάς, που ακολουθεί σε απόσταση ενός βαθμού, θα παίξει εκτός με την Καλλιθέα.

Στη Γ' τοπική θα διεξαχθεί η 22η και τελευταία αγωνιστική όπου θα ξεκαθαρίσει ποια ομάδα θα πάρει την 5η θέση που οδηγεί σε άνοδο και ποια θα πάρει την 6η θέση που θα οδηγήσει σε άνοδο μόνο αν μείνει στην Γ' εθνική ο Τσικλητήρας Πύλου.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων σε όλες τις κατηγορίες έχει ως εξής: 

 

Α' ΤΟΠΙΚΗ

 

Σάββατο 8 Απριλίου

 

Ολυμπιακός Καλαμάτας - Καλαμάτα

Γήπεδο "Γ. Λουκαρέας", 5 μ.μ.

Μιλτιάδης - Εθνικός Μελιγαλά

Γήπεδο Πύργου Τριφυλίας, 5 μ.μ.

Αναγέννηση Παραλίας - Πανθουριακός

Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας, 5 μ.μ.

Α.Ο. Φαραί - Τέλλος Άγρας

Γήπεδο "Π. Μπαχράμης", 8 μ.μ.

 

Κυριακή 9 Απριλίου

 

Πάμισος - Ανδρούσα

Γήπεδο Μεσσήνης, 5 μ.μ.

Διαβολίτσι - Κυπαρισσία 

Γήπεδο Διαβολιτσίου, 5 μ.μ.

Αβία - Απόλλωνας Καλαμάτας

Αθλητικό Κέντρο ΕΠΣΜ, 5 μ.μ.

 

Α1 ΤΟΠΙΚΗ

 

Σάββατο 8 Απριλίου

 

Ασπρόχωμα - Σπερχογεία 

Γήπεδο Ασπροχώματος, 5 μ.μ.

Μεσσηνιακός - Ομόνοια 

Γήπεδο Μεσσηνιακού, 5 μ.μ.

Αίας - Αστέρας Μικρομάνης

Γήπεδο "Π. Μπαχράμης", 5 μ.μ.

Χώρα - Ολυμπιακός Ανάληψης

Γήπεδο Χώρας, 5 μ.μ.

 

Κυριακή 9 Απριλίου

 

Ακρίτας Κορώνης - Ηρακλής Καλ. 

Γήπεδο Κορώνης, 5 μ.μ.

Νέος Άρις - Πεταλίδι

Γήπεδο Αριος, 5 μ.μ.

Δώριο - Χανδριναϊκός

Γήπεδο Δωρίου, 5 μ.μ.

 

Β' ΤΟΠΙΚΗ

 

1ος όμιλος

 

Σάββατο 8 Απριλίου

Διαγόρας Κοπανακίου - Δόξα Καλ. 

Γήπεδο Δωρίου, 5 μ.μ.

ΑΕ Μάνης - ΑΕΚ Καλ. 

Αθλητικό Κέντρο ΕΠΣΜ, 5 μ.μ.

Πανευαϊκός - Παπαφλέσσας Αμφειας

Γήπεδο Ανδρούσας, 5 μ.μ.

 

Κυριακή 9 Απριλίου

 

Θύελλα Μερόπης - Ηρακλής Κυπ.

Γήπεδο Μελιγαλά, 5 μ.μ.

Αστέρας Βαλύρας - ΑΕ Γαργαλιάνων

Γήπεδο Βαλύρας, 5 μ.μ.

Κεραυνός - Ατρόμητος Πλατύ

Γήπεδο "Π. Μπαχράμης", 5 μ.μ.

Ρεπό: Καλό Νερό 

 

2ος όμιλος

 

Σάββατο 8 Απριλίου

 

Λογγά - Μεθώνη

Γήπεδο Λογγάς, 5 μ.μ.

Στενωσιά - Πανιώνιος 

Γήπεδο Σουληναρίου, 5 μ.μ.

Θύελλα Χαρακοπιού - Βλαχόπουλο 

Γήπεδο Κορώνης, 5 μ.μ.

Καλλιθέα - ΑΟ Φυτειάς

Γήπεδο Μεθώνης, 5 μ.μ.

 

Κυριακή 9 Απριλίου

 

Πατίστα - Ακαδημία Πάμισος

Γήπεδο "Π. Μπαχράμης", 2 μ.μ.

ΑΣ Φυτειάς - Πράσινα Πουλιά

Γήπεδο "Π. Μπαχράμης", 8 μ.μ.

 

Γ' ΤΟΠΙΚΗ

Σάββατο 8 Απριλίου

Θησέας - Θύελλα Παραλίας

Γήπεδο Σπερχογείας "Πέτρος Γεωργανάς", 5 μ.μ.

Κυριακή 9 Απριλίου

Λέικα - Νέστωρ Πύλου

Γήπεδο "Γ. Λουκαρέας", 2 μ.μ.

Ικαρος - Παναθηναϊκός Καλ.

Γήπεδο "Γ. Λουκαρέας", 5 μ.μ.

 

Ρεπό: ΑΠΣ Αρις

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ