Τετάρτη, 05 Απρίλιος 2017 15:42

Εύκολη πρόκριση για την "Μαύρη Θύελλα", 0-2 τον Ηρακλή Ξυλοκάστρου

Οντας καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα η "Μαύρη Θύελλα" νίκησε δίκαια και εύκολα με 2-0 τον Ηρακλή Ξυλοκάστρου εκτός έδρας και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου ερασιτεχνών.

Η Μεσσηνιακή ομάδα "καθάρισε" την υπόθεση νίκη στο τελευταίο 5λεπτο του πρώτου ημιχρόνου, όταν και πέτυχε τα δύο γκολ με πλασέ του Βασιλόπουλου στο 40' και κεφαλιά του Καντούτση στο 45'. Στο β' ημίχρονο έλεγξε απόλυτα τον ρυθμό και είχε 2-3 καλές φάσεις για να πετύχει κι άλλα τέρματα. Στον επόμενο γύρο η Καλαμάτα περνά άνευ αγώνα και θα περιμένει τον αντίπαλό της από την αναμέτρηση Καταστάρι - Πανηλειακός. Ο νικητής αυτού του αγώνα θα παίξει με την "Μαύρη Θύελλα" στο γήπεδο του Μεσσηνιακού την Τετάρτη του Πάσχα.

ΤΑ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

ΤΟ "ΦΙΛΜ" ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Τέλος στον αγώνα, η Καλαμάτα κέρδισε 2-0 τον Ηρακλή Ξυλοκάστρου και πέρασε στην επόμενη φάση του κυπέλλου ερασιτεχνών

88' Δυνατό σουτ του Νικολόπουλου, δύσκολα σε κόρνερ ο Κουρούμαλης

86' Δεύτερη αλλαγή για τον Ηρακλή Ξυλοκάστρου, με τον Ε.Α. Πιλιαφά να περνά εκτός παιχνιδιού και τον Καλύβα να παίρνει τη θέση του

84' Τελευταία αλλαγή για την Καλαμάτα, ο Μπάρκας στη θέση του Αθανασόπουλου

83' Κεφαλιά πάσα του Αθανασόπουλου, σουτ του Βασιλόπουλου άουτ

79' Ωραίο πλασέ εκτός περιοχής του Μερκούρη, λίγο άουτ η μπάλα. Κοντά σε τρίτο γκολ η "Μαύρη Θύελλα". Ελέγχει απόλυτα το ματς η ασπρόμαυρη ομάδα

72' Εκτός αγώνα ο Τσουλάκος για την Καλαμάτα και στη θέση του ο Νάτσης

67' Πρώτη αλλαγή και για την Μεσσηνιακή ομάδα, με τον Μερκούρη να παίρνει τη θέση του Μπεγέτη

65' Πρώτη αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Ματθαιόπουλος βγήκε και στη θέση του μπήκε ο Αθανασούλης

Δεκαπέντε λεπτά στο β' ημίχρονο, το 0-2 παραμένει χωρίς την μεγάλη φάση. Η Καλαμάτα διατηρεί εύκολα το υπέρ της προβάδισμα

60' Κάθετη πάσα προς τον Καφαντάρη, βγήκε και απομάκρυνε εγκαίρως ο Κυριακόπουλος

55' Σουτ ο Πιλιάφας, μπλόκαρε ο Κυριακόπουλος

48' Ο Καλαντζής σούταρε, πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας ο Αθανασόπουλος όμως το σούτ που επιχείρησε πέρασε άουτ

Πλέον μάθαμε το ζευγάρι της επόμενης φάσης που θα είναι Καταστάρι - Πανηλειακός σε νοκ άουτ αγώνα. Οποια από τις δύο ομάδες προκριθεί θα παίξει ύστερα με την "Μαύρη Θύελλα" στην Καλαμάτα, αν φυσικά η τελευταία δεν... αυτοκτονήσει στον σημερινό αγώνα στο Ξυλόκαστρο

Στα άλλα παιχνίδια του ομίλου τα τελικά αποτελέσματα είναι:

Καταστάρι - Κεραυνός Αγίου Βασιλείου 2-0

Α.Ο. Σάμης - Πανηλειακός 0-5

Η ομάδα των Μάνα - Χατζηαγγελή ήταν φανερά ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο από τους κυπελλούχους Κορινθίας και δίκαια προηγείται με 2-0. Τα γκολ επιτεύχθηκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου με τους Βασιλόπουλο και Καντούτση

45+1' Ο Μπεγέτης εκτέλεσε το κόρνερ και ο προωθημένος Καντούτσης με κεφαλιά έγραψε το 0-2

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛ 0-2 με Καντούτση

Μεγάλη ευκαιρία για το 0-2. Ο Καλαντζής μετά από πάσα του Τσουλάκου βρέθηκε απέναντι από τον Κουρούμαλη, όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε σε κόρνερ

44' Γυριστό σουτ του Καλαντζή έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Κουρούμαλης

Η υπεροχή της Καλαμάτας μετουσιώθηκε σε γκολ λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου

40' Ο Τσουλάκος βρήκε μέσα στην περιοχή τον Βασιλόπουλο και ο νεαρός μεσοεπιθετικός με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 0-1

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για την "Μαύρη Θύελλα" με τον Βασιλόπουλο

Στο 32' το 0-0 παραμένει, με την Μεσσηνιακή ομάδα να βρίσκεται συνεχώς στην επίθεση και να ψάχνει ένα γκολ

Μεγάλη φάση για την Καλαμάτα να ανοίξει το σκορ στο 24'... Ο Καλαντζής έπιασε την κεφαλιά - ψαράκι από σέντρα του Μπαστακού, όμως ο Κουρούμαλης απέκρουσε στη γωνία του

Κάνουν αισθητή την παρουσία τους με συνθήματα οι 20 περίπου φίλαθλοι της "Μαύρης Θύελλας"

Συμπληρώσαμε 20 λεπτά στο γήπεδο του Ξυλοκάστρου, με το 0-0 να παραμένει

Στα άλλα ματς του ομίλου στο κύπελλο ερασιτεχνών έχουμε τα αποτελέσματα:

Ημίχρονο

Καταστάρι - Κεραυνός Αγίου Βασιλείου 1-0

Α.Ο. Σάμης - Πανηλειακός 0-4

Η Κυπελλούχος Μεσσηνίας έχει τον έλεγχο στα πρώτα 15 λεπτά, με τον Ηρακλή Ξυλοκάστρου να περιμένει πίσω και να φαίνεται πως είναι μία αξιόλογη ομάδα που χρειάζεται προσοχή

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς στο 10' για την Καλαμάτα...Ο Καλαντζής έκανε το γύρισμα, ο Αθανασόπουλος με κεφαλιά πάσα βρήκε τον Μπεγέτη που σούταρε, όμως ο Κουρούμαλης απέκρουσε

1' Σέντρα στον αγώνα

Μικρό το γήπεδο στο Ξυλόκαστρο και φυσιολογικά είναι κατάμεστο από κόσμο! Η ομάδα και οι φίλαθλοι του Ηρακλή περίμεναν πως και πως την σημερινή αναμέτρηση. Υπάρχουν και 20 περίπου μεμονωμένοι φίλαθλοι της Καλαμάτας.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Γκριτζέπης (Αρκαδίας) και βοηθοί οι Καματάκης και Κύριος από τον ίδιο σύνδεσμο

Οι 11αδες

ΗΡΑΚΛΗΣ ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟΥ: Η. Κουρούμαλης, Μαστρογιαννόπουλος, Κουλάκης, Γ. Κουρούμαλης, Κλουτσινιώτης, Κακογιάννης, Καφαντάρης, Αλούσι, Ματθαιόπουλος, Ε.Α. Πιλιαφάς, Παπαδημητρίου.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Κυριακόπουλος, Καλογερόπουλος, Λιόλιος, Καντούτσης, Μπαστακός, Νικολόπουλος, Καλαντζής, Βασιλόπουλος, Αθανασόπουλος, Τσουλάκος, Μπεγέτης.

Στον πάγκο για την Κορινθιακή ομάδα κάθονται οι Αθανασούλης, Β. Φειδάκης, Χάτια, Κ. Φειδάκης, Καλύβας, Σ. Πιλιαφάς, Ρούτσης.

Οι αναπληρωματικοί της "Μαύρης Θύελλας" είναι οι Νάτσης, Μπάρκας, Μερκούρης, Τζανετέας, Σταματελόπουλος, Κουντάνης και Κωνσταντακόπουλος.