Τετάρτη, 12 Απρίλιος 2017 17:42

"ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ": Ντέρμπι με Πανηλειακό στο κύπελλο ερασιτεχνών

Ο Πανηλειακός θα είναι ο αντίπαλος της "Μαύρης Θύελλας" στην 3η φάση του κυπέλλου ερασιτεχνών μιας και επικράτησε πριν λίγο του Κατασταρίου στη Ζάκυνθο με 3-4.

Η ομάδα του Πύργου πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση πετυχαίνοντας το νικητήριο γκολ στην παράταση, μιας και ο κανονικός αγώνας έληξε ισόπαλος 3-3. Η Ζακυνθινή ομάδα πάντως έβαλε δύσκολα στους Πυργιώτες μιας και προηγήθηκε με 2-0 και 3-2, όμως στο τέλος μίλησε η εμπειρία των παικτών του Πανηλειακού. Στο 13' ο πρώην άσος της Καλαμάτας Στέλιος Λιβέρης με κοντινό σουτ έκανε το 1-0 και ο ίδιος παίκτης με πέναλτι στο 36' έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Ομως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έφτασαν στην ισοφάριση πριν το ημίχρονο... Στο 39' ο Μπεκλετζής με πέναλτι μείωσε σε 2-1 και στο 42' ο Στούπης με πλασέ νίκησε τον Θωμά για το 2-2. Οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ στο 62' με νέα εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λιβέρη που έγραψε το 3-2, σημειώνοντας παράλληλα χατ τρικ. Ομως ο Πανηλειακός βρήκε και πάλι απάντηση και ισοφάρισε εκ νέου στο 72' σε 3-3 με σουτ από πλάγια θέση του Βλαχόπουλου. Το ματς πήγε στην παράταση και εκεί ο Τσουκαλάς έκανε με κεφαλιά στο 108' μετά από εκτέλεση κόρνερ το τελικό 3-4, δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του μετά από ένα εντυπωσιακό παιχνίδι. Αξίζει να σημειώσουμε πως το ντέρμπι από... παλιά Καλαμάτα - Πανηλειακός θα διεξαχθεί την Τετάρτη του Πάσχα (19 Απριλίου) στο γήπεδο του Μεσσηνιακού και είναι νοκ άουτ. Να σημειωθεί ότι ο νικητής  θα συνεχίσει μαζί με τους υπόλοιπους 8 νικητές των ομίλων για την ανάδειξη του Κυπελλούχου Ερασιτεχνών όλης της χώρας. Θυμίζουμε ότι στην πρεμιέρα της στο θεσμό η Καλαμάτα είχε νικήσει εκτός με 2-0 τον Ηρακλή Ξυλοκάστρου και ο Πανηλειακός με 5-0 τον Α.Ο. Σάμης.