Κυριακή, 20 Ιανουαρίου 2013 20:30

Ο Απόλλωνας στο τέλος πήρε 2-2 στο Διαβολίτσι

Οπως στο ματς του πρώτου γύρου, έτσι και χθες Διαβολίτσι και Απόλλωνας Καλαμάτας αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2. Στον πρώτο γύρο ο Απόλλωνας  είχε προηγηθεί με 2-0, ενώ σήμερα έγινε το αντίθετο. Ο ΑΟΔ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, αλλά  οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και θα μπορούσαν στο φινάλε - παίζοντας με αριθμητικό πλεονέκτημα-να πάρουν και τη νίκη.  Αξιοσημείωτο πως όλα τα γκολ σημειώθηκαν στην επανάληψη. Το 1-0 στο 47' με συρτό σουτ του Κανέλλου έπειτα από κόρνερ του Ντούζια. Στο 55' ο Ντούζια έφυγε στην αντεπίθεση και απέναντι από τον Κατσαρέα πλάσαρε εύστοχα για το 2-0. Εφτά λεπτά αργότερα όμως ο σκόρερ είδε 2η κίτρινη κάρτα για καθυστέρηση από τον ρέφερι Νικολόπουλο. Ετσι ο Απόλλωνας πίεσε και στο 71' μείωσε σε 2-1 με πέναλτι του Μπαστακού, το οποίο κέρδισε ο Μερκούρης από τον Θεοδωρόπουλο. Στο 83' ο Βαβαρούτσος με διαγώνιο σουτ ισοφάρισε σε 2-2. Στο 85' ο Παπαδέας έχασε μεγάλη ευκαιρία και στο 89' ο Μερκούρης είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι.
Να σημειωθεί πως οι δύο ομάδες έχουν παράπονα από τη διαιτησία του Νικολόπουλου που έγραψε στο φύλλο αγώνα ότι μετά το τέλος του αγώνα ο Κορδελάκος έκανε φραστική επίθεση στον παρατηρητή. Οι άνθρωποι του Διαβολιτσίου υποστηρίζουν ότι κακώς αποβλήθηκε ο Ντούζια, αμφισβητούν το πέναλτι που έγινε το 2-1 και φωνάζουν για πέναλτι σε ανατροπή του Θεοδωρόπουλου από τον Κατασρέα στο α' μέρος.
Τέλος, ο Απόλλωνας ευχαριστεί για τη φιλοξενία την ομάδα του Διαβολιτσίου.
ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙ: Κουκούτσης, Ντούζια, Μπαλόπουλος, Κυριόπουλος, Παπαδόγιαννης (75' Παπαδέας), Κανέλλος, Κρεμμύδας, Βουρνάς (25' λ.τρ. Αντωνόπουλος), Δημητρίου, Πιχιγιόνι, Θεοδωρόπουλος (87' Ζαμπάρας).
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: Κατσαρέας, Γυφτέας, Σκουφάκης, Κορδελάκος,  Χρ. Παπαγεωργίου, Γρ. Παπαγεωργίου (56' Μπαστακός), Μάλαμας (56' Παπαδέας), Τρικουράκης, Μερκούρης, Δρακόπουλος, Παγώνης (68' Βαβαρούτσος).

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « H Σπερχογεία 3-2 το Ασπρόχωμα Ο Αίας 2-1 στο 88' την Αβία »