Δευτέρα, 24 Απρίλιος 2017 17:17

Β' ΤΟΠΙΚΗ: Κερδισμένη η ΑΕ Γαργαλιάνων

Γράφτηκε από τον

 

Η ΑΕ Γαργαλιάνων ήταν η κερδισμένη της προτελευταίας αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Β' τοπικής καθώς απέκτησε προβάδισμα τριών βαθμών για την κατάκτηση της 2ης θέσης από τον Διαγόρα Κοπανακίου που έχασε από την πρωταθλήτρια του ομίλου ΑΕ Μάνης.

 Στο 2ο όμιλο η πρωταθλήτρια Μεθώνη έκλεισε τη σεζόν με μια ακόμη νίκη ενώ η Θύελλα Χαρακοπιού πήρε τρίποντο και διατήρησε το προβάδισμα του ενός βαθμού για την 2η θέση από τον ΑΟ Φυτειάς. 

Εκκρεμούν οι αγώνες της 21ης αγωνιστικής Καλλιθέα - ΑΟ Φυτειάς και Θύελλα Χαρακοπιού - Βλαχόπουλο όπου θα ξεκαθαρίσει οριστικά ποια ομάδα θα πάρει την 2η θέση.

Στον 1ο όμιλο θα ξεκαθαρίσει την τελευταία αγωνιστική ποιος θα υποβιβαστεί ενώ από το 2ο όμιλο υποβιβάζεται η Ακαδημία Πάμισος. 

Θυμίζουμε ότι η πρώτη ομάδα κάθε ομίλου, δηλαδή η ΑΕ Μάνης και η Μεθώνη, ανεβαίνουν απευθείας στην Α1 τοπική. Οι ομάδες που θα πάρουν τη 2η θέση των ομίλων θα ανέβουν απευθείας και οι δύο αν μείνει στην Γ' εθνική ο Τσικλητήρας Πύλου και θα παίξουν μπαράζ για να ανέβει μόνο ο ένας αν υποβιβαστεί η ομάδα της Πύλου.

 

1ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(25η αγωνιστική)

Ατρόμητος Πλατύ - Παπαφλέσσας Αμφειας 4-2

ΑΕ Γαργαλιάνων - Πανευαϊκός 5-2

ΑΕΚ Καλ. - Καλό Νερό 0-1

Ηρακλής Κυπ. - Αστέρας Βαλύρας 2-0

Διαγόρας Κοπανακίου - ΑΕ Μάνης 0-2

Δόξα Καλ. - Θύελλα Μερόπης 1-2

Ρεπό: Κεραυνός

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 24 αγώνες)

1. ΑΕ Μάνης    55-14    59

2. ΑΕ Γαργαλιάνων    52-20    50

-. Κοπανάκι    43-14    47

4. Άμφεια     53-36    43

5. Καλό Νερό    33-38    37

-. Πλατύ    34-36    37

7. Κεραυνός    40-32    33

8. Ηρακλής Κυπ.    27-30 24

9. Δόξα    31-32    23

10. Βαλύρα    21-41    22

11. Πανευαϊκός    27-54    17

12. ΑΕΚ Καλ.    23-52    12

13. Θύελλα Μ.    16-56   11

• Η Δόξα έχει -2 βαθμούς

 

Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Παπαφλέσσας Αμφειας - ΑΕ Γαργαλιάνων

Κεραυνός - ΑΕΚ Καλ.

Πανευαϊκός - Ηρακλής Κυπ. 

Καλό Νερό - Διαγόρας Κοπανακίου 

Αστέρας Βαλύρας - Δόξα Καλ. 

Θύελλα Μερόπης - ΑΕ Μάνης 

Ρεπό: Ατρόμητος Πλατύ 

 

2ος όμιλος

 

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(22η αγωνιστική - τελευταία)

Καλλιθέα  - ΑΣ Φυτειάς 3-2

Πράσινα Πουλιά - Θύελλα Χαρακοπιού 1-3

ΑΟ Φυτειάς - Στενωσιά 7-0

Βλαχόπουλο - Λογγά 1-0

Πανιώνιος - Πατίστα 3-3

Μεθώνη - Ακαδ. Παμίσου 3-2

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 22 αγώνες)

1. Μεθώνη    49-10    55

2. Θύελλα Χ.    51-25    43

3. ΑΟ Φυτειάς    38-12    42

4. Πανιώνιος    37-33    32

5. Στενωσιά    26-47    31

6. Βλαχόπουλο    27-23    30

7. Λογγά    26-30   25

-. Πατίστα    27-43   25

-. ΑΣ Φυτειάς    40-51    25

10. Καλλιθέα    19-26   24

11. Πράσινα Π.    34-40    23

12. Ακ. Πάμισος    21-55    9

• Ο Α.Ο. Φυτειάς έχει -2 βαθμούς

•  Εκκρεμούν οι αγώνες της 21ης αγωνιστικής Καλλιθέα - ΑΟ Φυτειάς και Θύελλα Χαρακοπιού - Βλαχόπουλο.

 

 

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ