Τετάρτη, 31 Μάιος 2017 15:29

Γνωστές οι 105 ομάδες της νέας Γ' εθνικής - Ανοικτές 4 θέσεις

Γράφτηκε από τον

 

Μόλις τέσσερις είναι οι εκκρεμείς θέσεις για να συμπληρωθεί ο χάρτης της νέας Γ Εθνικής, που θα αποτελείται από 109 ομάδες.

Ο αριθμός αυτός βεβαίως προκύπτει από την προκήρυξη της ΕΠΟ, αν και θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι και το τέλος του καλοκαιριού για να διαπιστώσουμε αν όντως θα είναι όλες στην κλήρωση για τη στελέχωση των 8 ομίλων της νέας περιόδου.

Ωστόσο, αν λάβουμε υπόψιν το προσχέδιο για τη σεζόν 2017/2018 και κάνουμε μία ακόμη διαδρομή σε όλες τις Ενώσεις ανά την Ελλάδα, θα δούμε πως μόλις 4 είναι οι κενές θέσεις για να συμπληρωθεί το 100% του νέου χάρτη της κατηγορίας.

Οι εκκρεμότητες που απομένουν είναι η ολοκλήρωση των play off στη Ζάκυνθο, μία διαδικασία που θα τελεσιδικήσει στα δικαστήρια όπoυ έχει προσφύγει ο ΑΟ Τσιλιβή μετά από ποινή που του επέβαλε η ΕΠΣ του νησιού, στη Λέσβο όπου Κεραυνός Αγίου Δημητρίου και Διαγόρας Αγίας Παρασκευής αναδείχτηκαν ισόπαλοι στο πρώτο ματς στη Λήμνο και ακολουθεί η ρεβάνς αλλά και στις Σέρρες, όπου τα play off ξεκίνησαν και θα ολοκληρωθούν στις 18 Ιουνίου.

Η τέταρτη θέση που απομένει και (μάλλον) είναι μια τυπική διαδικασία είναι αυτή της 15ης θέσης στη Football League όπου ο Κισσαμικός θέλει έναν βαθμό στα δύο τελευταία ματς για να παραμείνει στην κατηγορία και να στείλει την Καλλιθέα στη Γ Εθνική. Οι άλλες τρεις ομάδες έχουν ήδη αποχαιρετήσει και είναι ο Πανελευσινιακός, η ΑΕΛ Καλλονής και ο Πανθρακικός.

Θυμίζουμε επίσης πως από το Κύπελλο Ερασιτεχνών το «χρυσό εισιτήριο» κέρδισε η Ελπίς Σκουτάρεως, ως φιναλίστ του τελικού κόντρα στον ήδη πρωταθλητή στο πρωτάθλημα Ηρακλείου, Ηρόδοτο.

Ας δούμε τώρα τη λίστα με τις 105 ομάδες που θα συναντήσουμε τη σεζόν 2017/2018 στη Γ Εθνική:

ΕΠΣ Έβρου (1) : ΑΕ Διδυμοτείχου

ΕΠΣ Θράκης (3) : Δόξα Προσκυνητών, Πανθρακικός, Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου

ΕΠΣ Ξάνθης (2) : Ορφέας Ξάνθης, Άρης Αβάτου

ΕΠΣ Δράμας (2) : Δόξα Δράμας, Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποτάμου

ΕΠΣ Καβάλας (3) : Καβάλα, Νέστος Χρυσούπολης, Αετός Ορφανού

ΕΠΣ Σερρών (3) : Απόλλων Παραλιμνίου, Ελπίς Σκουτάρεως, Πρωταθλητής

ΕΠΣ Θεσσαλονίκης (4) : ΑΠΕ Λαγκαδά, Καμπανιακός, ΑΟ Καρδίας, Μακεδονικός

ΕΠΣ Χαλκιδικής (1) : Άρης Παλαιοχωρίου

ΕΠΣ Κιλκίς (1) : Κιλκισιακός

ΕΠΣ Πέλλας (2) : Αλμωπός Αριδαίας, Εδεσσαϊκός

ΕΠΣ Ημαθίας (2) : ΦΑΣ Νάουσα, Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων

ΕΠΣ Πιερίας (4) : Διαγόρας Σεβαστής, Πύδνα Κίτρους*, Πιερικός, Ποσειδών Παλαιών Πόρων

ΕΠΣ Φλώρινας (1) : Ερμής Αμυνταίου

ΕΠΣ Καστοριάς (1) : Καστοριά

ΕΠΣ Κοζάνης (3) : Μακεδονικός Φούφα, Εορδαϊκός, ΑΕΠ Καραγιαννίων

ΕΠΣ Γρεβενών (1) : Πυρσός Γρεβενών

ΕΠΣ Ηπείρου (1) : Δόξα Κρανούλας

ΕΠΣ Θεσπρωτίας (2) : Θεσπρωτός, Αστέρας Παραποτάμου

ΕΠΣ Άρτας (3) : ΑΕ Καραϊσκάκης, Αμβρακία Κωστακιών, Σκουφάς Κομποτίου

ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας (3) : Τηλυκράτης, Εθνικός Φιλιππιάδας, Πανλευκάδιος

ΕΠΣ Κέρκυρας (1) : ΑΕ Λευκίμμης

ΕΠΣ Λάρισας (1) : Αχιλλέας Φαρσάλων

ΕΠΣ Τρικάλων (2) : Μαύροι Αετοί Ελευθεροχωρίου, Διγενής Νεοχωρίου

ΕΠΣ Καρδίτσας (1) : ΑΟ Σελλάνων

ΕΠΣ Θεσσαλίας (4) : Ολυμπιακός Βόλου, Νίκη Βόλου, Ρήγας Φεραίος, ΓΣ Αλμυρού

ΕΠΣ Εύβοιας (3) : ΑΕ Ιστιαίας, ΑΟ Χαλκίς, Ταμυναϊκός

ΕΠΣ Φθιώτιδας (1) : Οπούντιος Μαρτίνου

ΕΠΣ Ευρυτανίας (1) : ΑΠΟΚ Βελούχι

ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας (1) : Παναμβρακικός Μπούκας

ΕΠΣ Φωκίδας (1) : Αστέρας Ιτέας

ΕΠΣ Κεφαλληνίας (1) : Παλληξουριακός

ΕΠΣ Ζακύνθου (1) : Πρωταθλητής

ΕΠΣ Βοιωτίας (2) : ΑΟ Θήβα, ΑΠΟ Αμβρυσσέας

ΕΠΣ Αθηνών (6) : Άγιος Ιερόθεος, Φωστήρας, ΑΕ Κηφισιά, Ηλυσιακός, Αιγάλεω, Καλλιθέα(;)

ΕΠΣ Πειραιά (4) : Ιωνικός, Εθνικός, Προοδευτική, ΑΠΟ Κερατσίνι

ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής (3) : Τριγλία Ραφήνας, Θύελλα Ραφήνας, Αήττητος Σπάτων

ΕΠΣ Δυτικής Αττικής (2) : Ένωση Πανασπροπυργιακού/Δόξας, Πανελευσινιακός

ΕΠΣ Κορίνθου (3) : ΑΟ Λουτράκι, ΑΟ Ζευγολατιού, Πέλοπας Κιάτου

ΕΠΣ Αχαΐας (2) : Αχαϊκή, Διαγόρας Βραχνέικων

ΕΠΣ Ηλείας (3) : ΠΑΟ Βάρδας, Αστέρας Αμαλιάδας, Πανηλειακός

ΕΠΣ Μεσσηνίας (2) : Τσικλητήρας Πύλου, Καλαμάτα

ΕΠΣ Λακωνίας (1) : Αστέρας Βλαχιώτη

ΕΠΣ Αρκαδίας (2) : Παναρκαδικός, Λεωνίδιο

ΕΠΣ Αργολίδας (3) : ΑΕ Ερμιονίδας, Παναργειακός, Ερμής Κιβερίου

ΕΠΣ Κυκλάδων (2) : Πανθηραϊκός, ΑΟ Σύρου

ΕΠΣ Λέσβου (3) : ΑΕΛ Καλλονής, Αιολικός, Πρωταθλητής

ΕΠΣ Χίου (1) : Κανάρης Νενήτων

ΕΠΣ Σάμου (1) : ΑΨΕΣ Πυθαγόρας

ΕΠΣ Δωδεκανήσου (3) : Ιάλυσος Ρόδου, ΑΣ Ρόδος, Διαγόρας Ρόδου

ΕΠΣ Χανίων (1) : ΑΟ Παλαιόχωρας

ΕΠΣ Ρεθύμνου (1) : ΑΕ Μυλοποτάμου

ΕΠΣ Ηρακλείου (3) : Ατσαλένιος, Ερμής Ζωνιανών, Ηρόδοτος

ΕΠΣ Λασιθίου (1) : ΟΦ Ιεράπετρας

*Στην περίπτωση της Πύδνας, το ρεπορτάζ αναφέρει πως διαλύεται και το ΑΦΜ της λαμβάνει ο νεοσύστατος ΦΣ Βόλος, με έδρα την πρωτεύουσα της Μαγνησίας

Ο Πανηλειακός συμπλήρωσε τον χάρτη της Πελοποννήσου

Συμπληρώθηκε την περασμένη Κυριακή ο Πελοποννησιακός χάρτης του ερχόμενου πρωταθλήματος της Γ' εθνικής. 

Ο Πανηλειακός ήταν ο τελευταίος που πήρε το εισιτήριο για την Γ' εθνική, κατακτώντας την Κυριακή τον τίτλο στην Α' τοπική της Ηλείας. 

Ετσι στο ερχόμενο πρωτάθλημα της Γ' εθνικής οι ομάδες από την Πελοπόννησο θα είναι 16. 

Τρεις από Αργολίδα, Ηλεία και Κορινθία, δύο από Αχαϊα, Αρκαδία και Μεσσηνία και μια από την Λακωνία. 

Αναλυτικά, οι εννέα θα είναι αυτές που έμειναν στην κατηγορία από τον φετινό 3ο όμιλο. 

Δηλαδή οι Ερμιονίδα, Παναργειακός, Βάρδα, Aστέρας Αμαλιάδας, Παναρκαδικός, Τσικλητήρας Πύλου, Λουτράκι, Aχαϊκή και το Ζευγολατιό.

Από την Β' εθνική δεν υποβιβάζεται η Σπάρτη ή ο Παναιγιάλειος ενώ από την Γ' εθνική στην Β' εθνική ανεβαίνει η Παναχαϊκή. Ετσι ο… Πελοποννησιακός χάρτης της Γ' εθνικής θα συμπληρωθεί από τις 7 πρωταθλήτριες ομάδες των ΕΠΣΜ και θα περιλαμβάνει συνολικά 16 ομάδες.

Οι εφτά πρωταθλήτριες ομάδες είναι η Καλαμάτα από την Μεσσηνία, ο Αστέρας Βλαχιώτη από την Λακωνία, το Λεωνίδιο από την Αρκαδία, ο Ερμής Κιβερίου από την Αργολίδα, ο Πέλοπας Κιάτου από την Κορινθία, ο Διαγόρας Βραχνέϊνων από την Αχαϊα και ο Πανηλειακός από την Ηλεία.

Ο πιθανός όμιλος και η δομή του πρωταθλήματος

Όπως είναι γνωστό από την προκήρυξη του πρωταθλήματος του περασμένου καλοκαιριού, το πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας της περιόδου 2017 - 2018 θα αποτελείται από οχτώ ομίλους, που θα περιλαμβάνουν δεκατέσσερις ή δεκατρείς ομάδες (καθώς συνολικά οι ομάδες θα είναι 109). 

Από τη στιγμή που υπάρχουν 16 ομάδες της Πελοποννήσου είναι πολύ πιθανό να δούμε ένα όμιλο αποτελούμενο μόνο από Πελοποννησιακές ομάδες. Στην περίπτωση αυτή μάλιστα θα… περισσέψουν και 2 ή 3 ομάδες, πιθανότατα από την Κορινθία ή Αργολίδα. Παράλληλα, αν συμβεί αυτό, δεν θα είναι στον Πελοποννησιακό όμιλο της Γ' εθνικής οι ομάδες από Ζάκυνθο και Κεφαλλονιά αλλά ούτε ο Αιολικός που τα τελευταία χρόνια ήταν στον 3ο όμιλο μαζί με τις ομάδες της Πελοποννήσου.

Για τον καταρτισμό των ομίλων πάντως οι Μεσσηνιακές ομάδες πρέπει να περιμένουν μέχρι τον Αύγουστο, όταν θα έχουν ολοκληρωθεί οι δηλώσεις συμμετοχές και θα έχει ξεκαθαρίσει ο ακριβής αριθμός των ομάδων που θα συμμετέχουν αλλά και ο τρόπος και τα κριτήρια με τα οποία θα γίνει ο καταρτισμός των ομίλων. 

Τον να μοιραστούν οι ομάδες της Πελοποννήσου σε δύο ομίλους (οι μισοί να πάρουν Αιτωλοακαρνανία, Ζάκυνθο, Κεφαλλονιά και οι άλλοι Αττική και Κρήτη) είναι ένα σενάριο που δεν πρέπει να αποκλειστεί.

Το πιο λογικό πάντως αυτή τη στιγμή θα είναι να δούμε ένα όμιλο μόνο με ομάδες της Πελοποννήσου.

Από εκεί και πέρα, το ερχόμενο πρωτάθλημα της Γ' εθνικής θα έχει την ιδιαιτερότητα πως οι πρωταθλητές δεν θα ανέβουν απευθείας στην Β' εθνική αλλά θα γίνουν μπαράζ! 

Σε αυτά θα πάρουν οι πρώτες ομάδες της τελικής βαθμολογικής κατάταξης της κανονικής περιόδου των 8 ομίλων. Συνολικά δηλαδή θα πάρουν μέρος οχτώ ομάδες.

Θα σχηματιστούν δύο  όμιλοι των τεσσάρων ομάδων ο καθένας, με αυστηρά γεωγραφικά κριτήρια.

Οι αγώνες που θα διεξαχθούν θα είναι διπλοί (εντός - εκτός έδρας). Συνολικά θα διεξαχθούν έξι  αγωνιστικές σε κάθε όμιλο. Οι δύο πρώτες ομάδες της τελικής βαθμολογικής κατάταξης κάθε ομίλου θα ανέβουν στη Β' Εθνική. Συνολικά θα ανέβουν δηλαδή τέσσερις ομάδες.

Όσον αφορά τον υποβιβασμό, θα πρέπει να πέσουν τουλάχιστον 53 ομάδες συνολικά, καθώς θα ανέβουν και αυτή τη χρονιά όλες οι πρωταθλήτριες ομάδες των ΕΠΣΜ. Σχεδόν οι μισές ομάδες από κάθε όμιλο δηλαδή, 6 ή 7 ομάδες από κάθε όμιλο θα υποβιβαστούν τη νέα χρονιά!

 

ΟΙ 16 ΟΜΑΔΕΣ ΤΗΣ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ

ΑΡΓΟΛΙΔΑ (3): Ερμιονίδα, Παναργειακός, Ερμής Κιβερίου.

ΗΛΕΙΑ (3): Πανηλειακός, Αστέρας Αμαλιάδας, Βάρδα. 

ΚΟΡΙΝΘΙΑ (3): Λουτράκι, Ζευγολατιό, Πέλοπας Κιάτου

ΑΧΑΪΑ (2): Αχαϊκή, Διαγόρας Βραχνέικων

ΑΡΚΑΔΙΑ (2): Παναρκαδικός, Λεωνίδιο

ΜΕΣΣΗΝΙΑ (2): Καλαμάτα, Τσικλητήρας Πύλου

 

ΛΑΚΩΝΙΑ (1): Αστέρας Βλαχιώτη

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ