Πέμπτη, 07 Νοέμβριος 2013 12:41

Η εικόνα όλων των αγώνων σε Α' τοπική και Α1 κατηγορία Λακωνίας

Η ΑΕ Σπάρτης (φωτό) πέτυχε το σκορ της χρονιάς καθώς συνέτριψε με 13-0 τον Κεραυνό ενώ ο Ολυμπιακός Γυθείου σημείωσε μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί του Λεωνίδα Γλυκόβρυσης με 4-2. Οι δύο ομάδες λοιπόν ισοβαθμούν στην κορυφή, αφού ο Μολαϊκός είχε την πρώτη του βαθμολογική απώλεια φέρνοντας 1-1 στην έδρα του ΑΟ Λογγάστρας.

Αναλυτικά η εικόνα των αγώνων, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

Α.Ε. ΣΠΑΡΤΗ - ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΛΕΥΚ/ΤΟΣ 13-0
Επίδειξη ισχύος έκανε η Α.Ε. Σπάρτης κερδίζοντας τον Κεραυνό Λευκ/τος με το εντυπωσιακό σκορ 13-0 και βρίσκεται στην 1η θέση μαζί με τον Ολυμπιακό Γυθείου, κάνοντας το 5Χ5.
ΤΑ ΓΚΟΛ
26' Αργ. Αράπογλου 1-0. 28' Παν. Τσούκλης 2-0. 29' Ντοράν Σπιροπάλι 3-0. 33' Ντοράν Σπιροπάλι 4-0. 36'  Γ. Σεμερτζίδης 5-0 πέναλτι. 39' Αργ. Αράπογλου 6-0. 47' Αργ. Αράπογλου 7-0. 52' Τόνι Χαλίλι 8-0. 58' Τόνι Χαλίλι 9-0. 65' Στ. Γκέρτσος 10-0. 70' Παν. Τσούκλης 11-0. 75' Παν. Τσούκλης 12-0. 83' Τόνι Χαλίλι 13-0.
Κόκκινη κάρτα δέχθηκε στο 85' ο Ι. Τσιλιβίτας (Κεραυνός) 2η κίτρινη.
Διαιτητές: Κ. Δημακάκος, Αντ. Ατσαβές, Ανδρ. Κουράκος

ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΓΛΥΚ. - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΓΥΘΕΙΟΥ 2-4
Μεγάλη εκτός έδρας νίκη σημείωσε ο Ολυμπιακός Γυθείου, κερδίζοντας τον Λεωνίδα Γλυκόβρυσης 2-4, έχοντας μέχρι στιγμής το απόλυτο 5Χ5 και μαζί με την Α.Ε. Σπάρτης οδηγούν την κούρσα της Α' κατηγορίας.
ΤΑ ΓΚΟΛ
3' Παπανικολάου 1-0, 5' Λαμίν Ντάνσο 1-1, 33' Βασ. Τζανετάκος με δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή το 1-2 (δοκάρι και μέσα), ενώ στο 38' με απ’ ευθείας κτύπημα φάουλ αιφνιδίασε τον Αλεξανδρόπουλο κάνοντας το 1-3. Το 1-4 έγινε με ωραία προσπάθεια του Λαμίν Ντάνσο και το τελικό 2-4 διαμορφώθηκε με ατομική προσπάθεια που Γ. Καλογιάννη σστο 72'.
Κόκκινη κάρτα για τον Ολυμπιακό Γυθείου δέχθηκε στο 65' ο Καζιάνης (2η κίτρινη).
Διαιτητής: Ν. Ανούσος, Αλ. Αγρανιώτης, Ν. Αλειφερόπουλος.

ΑΕ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΦΙΛΙΣΙΟΥ - ΑΜΙΛΛΑ ΑΓ. ΙΩΑΝ. 3-0
Ανεβάζοντας την απόδοσή του ιδίως στο β' ημίχρονο η ΑΕ Περιστερίου Φιλισίου κέρδισε δίκαια την Αμιλλα Αγ. Ιωάννη 3-0 και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας.
ΤΑ ΓΚΟΛ
65' Παν. Κουφάκος με πλασέ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ 1-0, ενώ στο 79' με κεφαλιά έκανε το 2-0, 90' Βασ. Στρατηγός 3-0 με πέναλτι (ανατροπή Ρήγα από Ι. Μεντή).
Δύο δοκάρια για την γηπεδούχο με τους Σαραντόπουλο 15' και Λεων. Σκάλκο 20'.
Διαιτητές: Σπ. Χανδόλιας, Ζαχ. Νικολόπουλος, Κ. Κορωνιός.

ΚΑΣΤΡΟ ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ 3-0

Καλύτερο το Κάστρο Μονεμβασιάς, ιδίως στο β' ημίχρονο, κέρδισε τον Αστέρα Βλαχιώτη 3-0, πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη μέχρι στιγμής. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Αστέρα φάνηκε στο α' ημίχρονο, και είχε χαμένο πέναλτι στο 37' με τον Ι. Ζάχο (δοκάρι). Το πέναλτι δόθηκε σε ανατροπή του Μανωλακάκη από τον Τρέσσο.
ΤΑ ΓΚΟΛ
51' Μιχ. Κοντάκος 1-0. 56' Αλεξ. Αδρακτάς 2-0. 83' Μιχ. Κοντάκος 3-0.
Διαιτητές: Π. Γουρδομιχάλης, Ελ. Μανωλακάκης, Δημ. Μπούτσαλας.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΣΥΚΙΑΣ - ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΣΠΑΡΤΗΣ 4-4

Ο Ατρόμητος Συκιάς παρ’ όλο ότι προηγήθηκε με 3-1 στο ημίχρονο και 4-1 στη συνέχεια δεν μπόρεσε τελικά να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης, αφού ο Λεωνίδας Σπάρτης με ηγέτη τον Διον. Μανιάτη (3 γκολ) κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ, και να φύγει με τον πολύτιμο ένα βαθμό (πρώτος του στο πρωτάθλημα).
ΤΑ ΓΚΟΛ
10' Αγγ. Κοτρόνιας 0-1. 16' Αλ. Κουτρουλάκης 1-1. 20' Βασ. Ρηγόπουλος 2-1 αυτογκόλ. 36' Γ. Υμέρι 3-1. 53' Χρ. Πατσάκος 4-1. 57' Διον. Μανιάτης 4-2 κεφαλιά. 87' Διον. Μανιάτης 4-3 κεφαλιά. 89' Διον. Μανιάτης 4-4.
Κόκκινη κάρτα δέχθηκε στο 85' ο Γ. Υμέρι (Ατρόμητος Συκιάς), (2η κίτρινη)
Διαιτητές: Β. Γιαννόπουλος, Παυλέρου, Πούλος.

Α.Ε. ΔΗΜΟΥ ΠΕΛΛΑΝΑΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΞΗΡΟΚΑΜΠΙΟΥ 1-2

Μεγάλη νίκη εκτός έδρας πέτυχε ο Απόλλων Ξηροκαμπίου κερδίζοντας την Α.Ε. Δήμου Πελλάνας 1-2 μετά από ένα δυνατό παιχνίδι, χωρίς όμως σπουδαίες φάσεις.
ΤΑ ΓΚΟΛ
40' Γ. Χατζηπετράκος 0-1 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι (ανατροπή Διαμαντάκου από Ασλανίδη).
52' Σπ. Πάντος με πλασέ μέσα από την περιοχή 1-1 σε μπαλιά από αριστερά του Τζιάννη.
75' Σπ. Γομάτος (πέρυσι έπαιζε με τα χρώματα της Α.Ε. Δήμου Πελλάνας) με πλασέ ύστερα από φάουλ από αριστερά του Σωτ. Σουρτζή διαμόρφωσε το τελικό 1-2.
Διαιτητές: Π. Μαρινόπουλος, Γ. Σταματάκος, Δ. Καρβούνης.

Α.Ο. ΛΟΓΓΑΣΤΡΑΣ - ΜΟΛΑΪΚΟΣ 1-1

Τους πρώτους του δύο βαθμούς απώλεσε ο Μολαϊκό, στο παιχνίδι του που έδωσε εκτός έδρας με τον Α.Ο. Λογγάστρα.
Παρ’ όλο ότι ήταν καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, δεν μπόρεσε να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης, αφού δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που του παρουσίαστηκαν ιδίως στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα.
ΤΑ ΓΚΟΛ
38' Κ. Χαντζής με ψηλοκρεμαστό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0.
59' Κλ. Τζώρτζης με κεφαλιά το 1-1 υπέρ από σέντρα από δεξιά του Αναστασάκου.

Στην κορυφή ο Ευρώτας Έλους

Ο Ευρώτας Έλους νίκησε εντός έδρας τον ΑΣ Μάνης και διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στην Α1 κατηγορία της Λακωνίας. Αναλυτικά η εικόνα των αγώνων έχεις ως εξής:

ΤΑΞΙΑΡΧΕΣ ΝΙΑΤΩΝ - Α.Ο. ΔΑΦΝΙΟΥ 1-1

Χωρίς νικητή, έληξε η συνάντηση μεταξύ των Ταξιαρχών Νιάτων και του Α.Ο. Δαφνίου (1-1), αποτέλεσμα που κρίνεται δίκαιο. Να σημειωθεί ότι για την ομάδα του Δαφνίου, είναι η τρίτη της ισοπαλία μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα.
ΤΑ ΓΚΟΛ
4' Κ. Σάκκαρης 1-0, 75' Πέτρ. Παναγιωτακάκος 1-1.
Διαιτητές: Δ. Καρβούνης, Ηλ. Μαυρακάκος Παντ. Αποστολάκος.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΒΡΟΝΤΑΜΑ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΒΑΤΙΚΩΝ 1-3

Την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Εθνικός Βατίκων, κερδίζοντας δίκαια εκτός έδρας τον Ηφαιστο Βρονταμά 1-3, και βρίσκεται μέσα στο γκρουπ τον φαβορί για άνοδο στην Α' κατηγορία.
ΤΑ ΓΚΟΛ
12' Εμμ. Κουντουρόγιαννης 0-1 με ωραίο ανάποδο ψαλίδι σε σέντρα που έγινε από αριστερά του Γ. Μόρφη. 32' 1-1 με κεφαλιά του Ιωάν. Φερίζη. 38' 1-2 από τον Μόρφη με σουτ μέσα από την περιοχή. 79' 1-3 Ευάγγ. Βατίστας.
Διαιτητές: Β. Γιαννόπουλος, Ι. Μπούζα, Μ. Κωτσονούρη.

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ - Α.Σ. ΜΑΝΗΣ 5-1
Παίζοντας καλό ποδόσφαιρο ο πρωτοπόρος Ευρώτας Ελους, πήρε εύκολη νίκη κερδίζοντας που Α.Σ. Μάνης με 5-1.
ΤΑ ΓΚΟΛ
25' Γ. Αλίμπαλης 1-0. 38' Στ. Τζαμουρής 2-0. 48' Παν. Μόφορης 2-1 πέναλτι (ανατροπή Βασ. Πέτρουλα από Χρ. Σμπυράκο). 49' Χρ. Κλάψης 3-1 με απ’ ευθείας κτύπημα. 80' Γ. Αλίμπαλης 4-1. 85' Αλεξ. Αλίμπαλης 5-1.
Δοκάρι για τον Α.Σ. Μάνης στο 24' με τον Τομάρι, ενώ δοκάρι για τους γηπεδούχους είχε στο 32' ο Στελ. Τζαμουρής. Χαμένο πέναλτι για την ομάδα του Ευρώτα στο 27' με τον Γ. Αλίμπαλη (δοκάρι), ανατροπή Μανταλίν από Κελεσίδη.
Διαιτητής: Γ. Παλαμίδας. Ελευθ. Κυριακοοπούλου, Σιγγάρης

ΑΜΥΚΛΙΑΚΟΣ - ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 5-0
Παίζοντας ουσιαστικό ποδόσφαιρο, στο γήπεδο Ξηροκαμπίου ο Αμυκλιακός πέρασε ένα ευχάριστο απόγευμα, κερδίζοντας άνετα τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου 5-0 και έδειξε ότι είναι ένα από τα φαβορί για άνοδο στην Α' κατηγορία.
ΤΑ ΓΚΟΛ
25' Ιωάν. Μωϋσίδης 1-0. 40' Ιωάν. Μωϋσίδης 2-0. 43' Παρ. Πρεκελές 3-0. 82' Ιωάν. Μωϋσίδης 4-0. 85' Παν. Ζέππος 5-0 (είχε προηγηθεί κτύπημα πέναλτι από τον Γ. Χριστοφυλάκη που είχε αποκρούσει ο Γραμματικάκης και στην επιστροφή ο (Παν. Ζέππος) ευστόχησε. Δοκάρι για τον Κρόνο στο 14' με τον Δημ. Μοίρα.
Διαιτητές: Π. Πίνταρχας, Αθ. Ορφανός, Β. Ρούσης.

ΒΟΪΑΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ - Α.Σ. ΑΠΙΔΙΑΣ 2-0
Την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Βοίας Νεάπολης, κερδίζοντας δίκαια του Α.Σ. Απιδιάς 2-0 και τον υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα.
ΤΑ ΓΚΟΛ
8' Βασ. Κοντάκος 1-0 με πλασέ μέσα από την περιοχή. 15' Βορνίκου 2-0.
Δοκάρι για τον Α.Σ. Απιδιάς είχε ο Μπούτσαλης στο 68'.
Διαιτητές: Αλ. Αγρανιώτης, Π. Λεκάκης, Γ. Παρδάλης.

ΠΑΝΓΥΘΕΑΤΙΚΟΣ - ΚΑΣΤΡΟ ΓΕΡΑΚΙΟΥ 1-2
Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε το Κάστρο Γερακίου, κερδίζοντας εκτός έδρας στο Γύθειο τον Πανγυθεατικό 1-2, παρ’ όλο ότι τελείωσε το παιχνίδι με (9) παίκτες λόγω αποβολής (2η κίτρινη) τους Κ. Κούρλα 73' και Χρ. Σακελλαρίου 85'.
ΤΑ ΓΚΟΛ
1' Δημ. Κυρίου 0-1. 70' Αργ. Δερδελάκος 1-1. 90' Πέτρ. Κουρτσέσης 1-2.
Διαιτητής: Γ. Παλαμίδας, Σπ. Κολοκούρης, Σπ. Λιάρος.