Τετάρτη, 23 Ιανουάριος 2013 18:12

Νίκησαν οι παίδες της μικτής Μεσσηνίας, ισοπαλία οι νέοι

Η μικτή ομάδα των παίδων της Μεσσηνίας νίκησε με 1-0 την αντίστοιχη ομάδα της Αργολίδας με γκολ του Σαρδέλη και πέρασε στην πρώτη θέση του ομίλου της. Η ομάδα των νέων της Μεσσηνίας έφερε ισοπαλία 1-1 (το γκολ ο Γεωργιόπουλος) με την ομάδα της Αργολίδας. Και τα δύο παιχνίδια έγιναν στο Αθλητικό Κέντρο της ΕΠΣΜ στον Κορδία.

ΠΑΙΔΕΣ
Η Mεσσηνία ήταν καλύτερη, αλλά χρειάστηκε να περάσουν 78 λεπτά για να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Δρογγίτης έκανε τη σέντρα - σουτ και ο Σαρδέλης που βρέθηκε στην πορεία της μπάλας έκανε με ψύχραιμο κοντινό πλασέ το τελικό 1-0. Νωρίτερα ο σκόρερ είχε σουτάρει άουτ μέσα από την περιοχή, ενώ δύο σημαντικές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο έχασε ο Γιαννής στο 66' και στο 67'.
Στο α' μέρος ο Αντεμάι αστόχησε σε κενή εστία στο 21', ενώ στο 33' ο Βέλμαχος με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα άουτ από το κάθετο δοκάρι. Η Αργολίδα απείλησε στο 45' με τον Κρεμμύδα, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Εξαρχάκος. Πέντε λεπτά αργότερα πάντως έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Κολιγιώτη να πλασάρει σε κενή εστία και τον Ζαγαρέλο να προλαβαίνει να διώχνει στη γραμμή.
ΜΕΣΣΗΝΙΑ: Εξαρχάκος, Γιαννής, Τριάντος (60' Τσιλιγωνέας), Δούβας, Ζαγαρέλος, Γλέζος (41' Πλαγιανός), Παπαθεοδώρου, Bέλμαχος, Αντεμάι (71' Δρογγίτης), Σαρδέλης, Αλεξανδρόπουλος.

ΝΕΟΙ
Νωθρά ξεκίνησε το χθεσινό παιχνίδι η Μεσσηνία με συνέπεια η Αργολίδα αφού απείλησε πρώτα με το σουτ του Καρούτη στο 20' να προηγηθεί στο 25'. Ο Δώρης με κάθετη πάσα τροφοδότησε τον Γιάρα και ο δεύτερος με πλασέ μέσα από την περιοχή έγραψε το 0-1. Το γκολ αυτό ξύπνησε τους γηπεδούχους που ανέβασαν την απόδοσή τους και απείλησαν στο 27' και στο 45' με τον Γεωργιόπουλο.
Στην επανάληψη η Μεσσηνία πήρε από το ξεκίνημα τα ηνία και η υπεροχή της καρποφόρησε στο 60', όταν ο Γεωργιόπουλος με κοντινό σουτ ισοφάρισε σε 1-1. Δύο λεπτά αργότερα ο προωθημένος Πούπουζας έστειλε με κεφαλιά την μπάλα άουτ.
Στο 82' ο Γεωργιόπουλος πλάσαρε τον εξερχόμενο Κυριακόπουλο, αλλά πριν η μπάλα περάσει στη γραμμή πρόλαβε και έδιωξε ο Παναγόπουλος. Στο 89' από μπαλιά του Σταθόπουλου, ο Γεωργιόπουλος βγήκε τετ α τετ με τον εξερχόμενο Κυριακόπουλο, πλάσαρε, αλλά και πάλι ήταν στη γραμμή και απομάκρυνε ο Παναγόπουλος.
Η Αργολίδα σε όλο το β' μέρος έχει να επιδείξει μόνο την ατομική ενέργεια και το σουτ του Α. Κυριακόπουλου στο 84'  που πέρασε άουτ.
ΜΕΣΣΗΝΙΑ: Γαβράς, Τζαβάρας (35' Μουλιάτος), Στυλιανόπουλος (58' Νικολόπουλος), Πούπουζας, Μακρής, Βασιλόπουλος (83' Σταματόπουλος), Γεωργιόπουλος, Δημητρίου, Σταθόπουλος, Κουκούτσης, Χελάς.