Δευτέρα, 11 Σεπτέμβριος 2017 17:55

ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑ 2-2: Πρόκριση στο 118’ με Θανόπουλο

Στο Διαβολίτσι έγινε το πιο ενδιαφέρον παιχνίδι της β’ φάσης του κυπέλλου Μεσσηνίας με τον Εθνικό Μελιγαλά να χαμογελά τελευταίος και να παίρνει την πρόκριση στην παράταση...

Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε ο Θανόπουλος στο 118’, με τον Εθνικό να περνά εξαιτίας των δύο εκτός έδρας γκολ (1-1 το πρώτο ματς).

Το παιχνίδι ήταν επεισοδιακό με τρεις αποβολές, ένταση και πολύ σασπένς ειδικά μετά το 80ο λεπτό.

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο ξεκίνημα του δευτέρου...

Ηταν το 48’ με τον Κρεμύδα να σεντράρει και τον Μπαλόπουλο με κεφαλιά να γράφει το 1-0.

Στο 80’ ο σκόρερ αποβλήθηκε για αψιμαχία με τον Αλεβίζο και πέντε λεπτά αργότερα αποβλήθηκε με 2η κίτρινη και ο Χριστόπουλος, με τον ΑΟΔ να μένει με 9 παίκτες.

Ο Εθνικός έχοντας αριθμητική υπεροχή πίεσε και στο 88’ ισοφάρισε 1-1 με πλασέ του Χότζα, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο 93’ ο Τσουκαλάς έπεσε από μαρκάρισμα του Θανόπουλου, με τον κ. Αλεξέα να δίνει πέναλτι προκαλώντας διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους.

Ο Εμμανουήλ ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα κάνοντας το 2-1, που ήταν σκορ πρόκρισης για την ομάδα του.

Στο 96’ έμεινε με 10 παίκτες ο Εθνικός λόγω δεύτερης κίτρινης στον Χότζα.

Τελικά η ομάδα του Φραγκίσκου Κεράνη λυτρώθηκε στο 118’ με διαγώνιο σουτ του Θανόπουλου που έγραψε το τελικό 2-2.

Το ματς σφύριξε ο Αλεξέας με βοηθούς τους Γιαννέτσο και Τσοπανάκη.

ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙ: Κωνσταντακόπουλος, Ηλιόπουλος, Παπαδόγιαννης (65’ Χριστόπουλος), Εμμανουήλ, Βουρνάς (60’ Δημόπουλος), Ζάκκας, Παπαγεώργιου, Μπαλόπουλος, Mαυροειδάκος, Κρεμύδας, Ντουμάνι (52′ Τσουκαλάς).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑ: Ματθαίος Λίβας, Χαραλαμπόπουλος (95’ Κ. Κανελλόπουλος), Αλεβίζος, Μακρής, Θανόπουλος, Καρατζούλιας, Σπανός, Καπόγλης, Καραγιάννης (115’ Σεμούρης), Χότζα, Κουλόπουλος (68’ Π. Κανελλόπουλος).