Σάββατο, 23 Νοέμβριος 2013 10:11

Ντέρμπι σε Σπερχογεία και Σουληνάρι, το πρόγραμμα της Β' τοπικής

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)
Ντέρμπι σε Σπερχογεία και Σουληνάρι, το πρόγραμμα της Β' τοπικής

Το γειτονικά ντέρμπι του Πανθουριακού με τον Αστέρα Μικρομάνης και του Χανδριναϊκού με το Βλαχόπουλο ξεχωρίζουν στο πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής και στους δύο ομίλους της Β' τοπικής.
Στον πρώτο όμιλο, ο πρωτοπόρος Πανθουριακός φιλοξενεί στη Σπερχογεία τον φιλόδοξο Αστέρα Μικρομάνης σε ένα παιχνίδι που σημασία παίζει και το γόητρο.


Το Ασπρόχωμα έχει επικίνδυνη έξοδο στη Βαλύρα κόντρα στον Αστέρα και θα προσπαθήσει να πάρει το διπλό για να εκμεταλλευτεί πιθανή απώλεια του Πανθουριακού.
Από εκεί και πέρα ο Ηρακλής Καλαμάτας και ο Κεραυνός έχουν τον πρώτο λόγο απέναντι σε Νέο Αρι και ΑΠΣ Αρι αντίστοιχα, τους οποίους και φιλοξενούν στο "Π. Μπαχράμης".
Ενδιαφέρον παιχνίδι θα γίνει στο Μάνεση μεταξύ της ομώνυμης ομάδας και της Αμφειας, ενώ ο Ηρακλής Κυπαρισσίας και η Δόξα Καλαμάτας αναζητούν την πρώτη τους νίκη στο μεταξύ τους παιχνίδι.
Στο δεύτερο όμιλο τα φώτα πέφτουν στην αναμέτρηση του Σουληναρίου όπου ο Χανδριναϊκός υποδέχεται το Βλαχόπουλο, δύο ομάδες που βρίσκονται στη 2η και 3η θέση της βαθμολογίας αντίστοιχα και έχουν υψηλές βλέψεις.
Η πρωτοπόρος ομάδα της Κορώνης μετά τα δύο διαδοχικά διπλά σε Καλαμάτα επί Βέργας και Πατίστα, θα προσπαθήσει να πάρει και ένα τρίτο στη Μεσσήνη απέναντι στον υπολογίσιμο Ολυμπιακό Ανάληψης.
Επικίνδυνη έξοδος έχει και ο Απόλλωνας Πεταλιδίου στη Χώρα απέναντι στον Παπαφλέσσα που είναι σε ανοδική πορεία.
Καλαματιανό ντέρμπι υπάρχει στο "Γ. Λουκαρέας" ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Πανιώνιο, δύο ομάδες που ξεκίνησαν με στόχο τον πρωταθλητισμό όμως δεν τα έχουν πάει καλά μέχρι τώρα.
Το ίδιο ισχύει και για την αναμέτρηση του Αίαντα με τον Πατίστα, ενώ ο Μιλτιάδης με όπλο την έδρα του θέλει να κάμψει της αντίσταση της νεανικής Βέργας που παλεύει όλα τα παιχνίδια.
Τέλος, η Καλλιθέα έχει τον πρώτο λόγο στο ματς με την ουραγό Λογγά που ακόμη αναζητεί την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές

1ος όμιλος
Σάββατο
Ηρακλής Κυπαρισσίας - Δόξα Καλαμάτας
Γήπεδο Κυπαρισσίας, 3 μ.μ.
Ξηρόκωστας, Τσουκάλη, Ρέκκας
Μάνεση - Παπαφλέσσας Αμφειας
Γήπεδο Μάνεση, 3 μ.μ
Καρβούνης, Ι. Γιαννέτσος, Γιαννέας
Πανθουριακός - Αστέρας Μικρομάνης
Γήπεδο Σπερχογείας, 3 μ.μ.
Τσεκούρας, Λουκάς, Τσαούση
Αστέρας Βαλύρας - Ασπρόχωμα
Γήπεδο Βαλύρας, 3 μ.μ.
Σερεμέτης, Τσίρμπας, Ταβουλαρέας

Κυριακή
Κεραυνός - ΑΠΣ Αρις
Γήπεδο «Π. Μπαχράμης», 3μ.μ.
Ζαρακοβίτης, Τσουλάκος, Τσέλο
Ηρακλής Καλαμάτας - Νέος Αρις
Γήπεδο «Π. Μπαχράμης», 6 μ.μ.
Γκούμας, Β. Γιαννέτσος, Παναγιωτόπουλος

2ος όμιλος

Σάββατο
Καλλιθέα - Λογγά
Γήπεδο Καλλιθέας, 3 μ.μ.
Ζαρακοβίτης, Μπασιλάρης, Στέφανος
Μιλτιάδης - Βέργα
Γήπεδο Πύργου Τριφυλίας, 3 μ.μ.
Κυριακόπουλος, Αγγελακάκης, Παναγιωτόπουλος
Χώρα - Απόλλωνας Πεταλιδίου
Γήπεδο Χώρας, 3 μ.μ.
Κότσαρης, Β. Γιαννέτσος, Λαζαράκης
Αίαντας - Πατίστα
Γήπεδο «Π. Μπαχράμης», 3 μ.μ.
Τουρλομούσης, Σωτηρόπουλος, Παλλαδινός

Κυριακή
Ολυμπιακός Ανάληψης - Κορώνη
Γήπεδο Μεσσήνης, 3 μ.μ.
Κυριακόπουλος, Καστανάς, Ταβουλαρέας
Παναθηναϊκός - Πανιώνιος
Γήπεδο «Γ. Λουκαρέας», 3 μ.μ.
Καρβούνης, Τσίρμπας, Τσοπανάκης
Χανδριναϊκός - Βλαχόπουλο
Γήπεδο Σουληναρίου, 3 μ.μ.
Σερεμέτης, Κουτσαναστάσης, Αντωνόπουλος

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ